şükela:  tümü | bugün
  • küçükken, içindeki patateslere lezzet versin diye hamsi ve soğan eklendiğini düşündüğüm lezzet şeysi. hamsisini soğanını ayıklar sırf patateslerini yerdim; hoş hala öyle yaparım da en azından çatalıma takılan hamsileri ayıklamıyorum artık. bir de o hamsilerin yemeğin asıl konusu olduğunu biliyorum, e büyüdük tabi...*
  • hem kolay hem de lezzetli hamsi pisirme yontemi. arada bazilarinda denk geldim hamsinin kilcigini temizlemekte ne ki? boyle zahmetlere hic gerek yok. sadece basini temizleyin yeterli. celik tencerede pisirmenizi tavsiye ederim ki daha lezzetli oluyor. bu ayrica kimse bahsetmemis bugulamaya pirasa da eklenir apayri bir lezzet katar. tabii bunun disinda herkesin bildigi maydonoz, limon, domates, biraz tuz ve yag birlikteligi* sirayla tencereye dizmeye ya da oturtma yapmaya gerek yok zaten ve sonra da orta ateste tencere kapagi kapali bir sekilde pisirilir.

dip not: patates koymayin derim, patates baliga anca firinda pisiyorsa yakisir cunku.
  • bu vereceğim tarifi, mezgit için de yapıyorlar; ama ben hamside de denedim ve sonuç mükkemmel oldu.

güzelce temizlediğiniz balıkları iyice ezdiğiniz sarımsak ve tuzla harmanlayıp, kenara ayırıyorsunuz. domates, limon* ve soğanları iri halkalar şeklinde doğrayıp hazır hale getiriyorsunuz. daha önceden yıkayıp iyice süzülmeleri için beklettiğiniz marulları (tercihen kıvırcık marul) elinize alıp balıkları 4'erli ya da 5'erli gruplar halinde marula sıralayıp, buğulama yapacağınız kaba güzelce yerleştiriyorsunuz. yapışmaz bir tava, buğulama işinizi halletmenize yardımcı olacaktır. bütün hamsileri bu şekilde güzelce yerleştirdikten sonra, üzerlerine domates ve soğanları, onların üstüne de limonları koyup kapağı kapatıp ocağı yakıyorsunuz. bir kere fışıladıktan sonra da altını kısıp kapağı da hafifçe açık bırakarak yaklaşık bir yirmi dakika (balığın cinsine göre) pişmesini bekliyorsunuz.

.......................

buradan da hamsili pilava* gidelim.
  • sahilde yürüyüş yaptım. eve gelirken balıkçının önünden geçiyordum. baktım, hamsi küçük ama çok taze idi. yarım kilo aldım. eskiden yarım kilo deyince yüzüme garip bakıyorlardı. ben de "koçum bir tek kişiyim daha fazla yiyemem" diye izah edince bakışları değişiyordu. neyse alıştılar artık. yarım kilo yarım kilo... hamsiyi verdi delikanlı. aldık ve eve geldik.

bu hamsinin her şeyi yapılır ve lezzetle yenir. tarife de gerek yoktur. ancak neyi yapılacaksa sadece o kısma riayet etmek gerekir. bunu niye yazdım? yukarıda bazı tarifler gördüm. tabi ki bir şey diyemem. çünkü damak tadı farklı. ancak konumuz "hamsi buğulama" olunca iş biraz değişiyor. bu cihetle, "hamsi buğulama özelliği" taşıyan bir tarifi sunuyorum:

hamsiler kılçıkları dahil ayıklanır, temizlenir. soğuk su ile güzelce yıkayıp süzülmeye bırakılır. taze olmasına dikkat edilerek alınmış ve ayıklanarak yıkanıp süzülmeye bırakılmış hamsiler, kendi haline orada dursunlar. diğer tarafta soğanlar halka halka edilip bir tava ya da tencere dibine dizilir. kılçıkları alınmış, yıkanmış ve süzülmüş hamsiler; pişim yapılacak tava ya da tencerenin dibine dizilmiş soğan halkalarının üzerine yerleştirilir. bunun da üzerine, kabukları soyulmuş ve yaprak gibi dilimlenmiş domatesler dizilir. onun da üzerine ince dilimlenmiş limon halkaları döşenir. limon halkalarının aralarına tane karabiber bırakılır. limon halkalarının üzerine ince kıyılmış maydanoz serpiştirilir. yarım kilo hamsi için bir yemek kaşığı zeytinyağı (başka yağ değil, zeytinyağı ve sızma olacak), tava ya da tencerenin kenarlarından ilave edilir. su konulmaz. susuz olmalıdır. üzeri bir kapak ile kapatılır. çok az yanan bir ateş üzerine bırakılır. yaklaşık yarım saat kadar orada kendi halinde buharda pişen hamsilerin kokusu ortalığı sarınca ateşten indirilir. bu, "hamsi haşlama" değil, "hamsi buğulama" olarak bilinir. içine havuç, patates gibi sebzeler kesinlikle konulmaz. eğer konulursa bunu adı; "hamsi türlü" olur.

not: yaşamımdan tuzu çıkardığım için yemeklerde hiç tuz kullanmıyorum. o nedenle tuz ilave etmedim.

işte, az önce ateşten indirdim. rakı içmeme eşlik ediyor kendileri...

(bkz: http://img.nefisyemektarifleri.net/…ifi-500x332.jpg)
  • temizlenmiş hamsiler*, ince ve halka halinde kesilmiş soğan, üzerine bir orta boy havuç* ve yine ince halka halinde kesilmiş patatesleri tost misali üst üste yerleştirilir, üzerine tuz, maydonoz ve zeytinyağı eklenerek 30-40 dk arası kısığa yakın ateşte pişirilir...* buna hamsi buğulama denir...
  • kasmayın, yorulmayın: hamsiye biraz su katın üzerinede az limon oldu bitti..öylesi bile güzel.
  • altına bir sıra patates yerleştirince, üzerine de bol soğan ve limon dilimi yerleştirince süper nefis bir yemek oluyor. ama limonların dış kabuğunun beyazlar da dahil mutlaka soyulması lazım zira o beyaz kabuklar acılık verebiliyor. detaylı tam tarif ise şurada

edit: link değişimi
  • bu sezonun açılışını bu akşam itibarıyla yaptığım ve yarına ayırdığım diğer yarısını yememek için kendimi zor tuttuğum yemek.

tarif olayına hiç girmeyeceğim yukarıda birçok kişi birçok farklı tarif vermiş zaten ama soğan bu yemeğin olmazsa olmazı. patates iştahınıza ve canınızın çekip çekmediğine göre değişir.

not: hamsileri ayıklayıp yıkadıktan sonra süzgeçte tuzladıktan sonra biraz da karabiber eklemeyi deneyin. tadına müthiş bir etkisi var, bugün onu fark ettim.
  • dün akşam yemeğine yaptığım, sevdiğiceğimin sıcak sıcak yemeye yetişemediği lezzet bombasıdır. tarifi oktay ustadan revize edilmiştir.

malzemeler;

1 kg ayıklanmış hamsi
    2 domates
    1 kuru soğan
    1 limon
    zeytinyağı
    tuz
    maydanoz

sos malzemeleri;

3 taze soğan
    3 diş sarımsak
    3 domates
    tuz
    karabiber

sosun hazırlanışı: 2 yemek kaşığı zeytinyağında taze soğanlar ve sarımsak kavrulur. küçük küçük kesilmiş domates eklenip yumuşaması bekelenir. domatesler sulu değilse biraz su katılır. tuz karabiber eklenip ateşten alınır.
    sosun bir kısmı tencerenin dibine döşenir. üzerine hamsiler dizilir. tekrar sos dökülür ve hamsilerin kalanı dizilir. dizme işlemi bittikten sonra üzerine kuru soğan halkaları dizilir. domates kesilip dizilir. limon dizilir. en üstüne arzuya göre maydanoz konur (ben koymadım). bir tutam tuz eklenir. gerekliyse biraz sıcak su katılır. istenirse limon suyu sıkılıp katılır (ben katmadım). kısık-orta ateşte 15-20 dakika pişmeye bırakılır (ben 25 dakika pişirdim ama güzel oldu).

afiyet olsun
  • ızgarada balık falan hazırlanırken, limon, soğan, defne yaprağı, kekik, domates, biber ve bir alay hamsi folyodan yapılmış bir torbaya doldurulur, her köşesi kapatılır ve o paket de ızgaraya konur. gnam gnam diye yenir ızgara balıktan önce.