şükela:  tümü | bugün
 • dortkosesi hafifce yuvarlanmis cam kasede, uzerinde kemik renkli hafif burusuk kalin krema tabakasi altinda yatan muhtesem bir rayihayi yorgan gibi sarmalayan ve ozgun kivamina melul bir bicimde karismis pirinc taneleriyle en soylusundan tevazu aniti bir tatlidir. mutevazidir, cunku oyle ithal bir seyleri "gourmet shop"lardan sormayi gerektirmez; kolaydir tarifi, ustaligi oran ve zamanlarda gizlemesini bilir; soylu olmaya soyludur da, koca bir sutlu tatli familyasinin en bir atasi olmakla kalmaz, agirbasliligiyla hicbirinin yerinde gozunun olmadigini duyurur adeta. onun degeri kendisi olmasidir. seveni onu soylecek diye, masum masum bekler, ozundeki o tad firtinalarindan emin, krom celigi ufak kasigin kubbesinden gimesine sevdali, icin icin gulumserken.
 • sütünden midir, pirincinden midir, suyundan midir bilmiyorum ama bir kere yedikten sonra, o ana kadar yediginiz sütlü tatlilarin anlamsizligini anlamaya zorlayan tatli. ekmek ile yenilebilmesi, ayri bir tartisma konusudur.

  hamsiköye kadar gitmek istemeyen arkadaslar, mackaya donmeden, erzurum yoluna devam etsinler, 250 metre sonraki benzin istasyonunda dursunlar.

  ilkini findiksiz yemek gerekir ki findigin tadiyla sütlacin zevki karismasin. ilkini diyorum cunku ben her gittigimde 2 tane yemeden kendime gelemiyorum. kendime geldigimde ise bir tane daha yiyorum.
 • lezzetinin sırrı, hamsiköy'ün sütünün özelliğinden kaynaklanan harika bir tatlı. üzerine fındık da mutlaka tercih edilmeli. çünkü o da ayrıca lezzet katıyor. trabzon'a gidildiğinde en lezzetlisi yenmek isteniyorsa mutlaka sümela manastırı'ndaki büyük sümela tesislerinde denenmelidir.
 • icinde bir miktar da tuz bulundururmus bu sutlac. hanim abla oyle dedi bize. sebebi de sekerin tadini daha iyi verebilmesiymis. sutu gercekten de inanilmaz guzeldir. pirinci de ozel bir yerden geliyormus ama simdi hatirlayamadim onu. iki uc tabak yenilir fakat hamsikoy'e gideceklere tavsiye, hemen bir yere oturup sutlac istemeyin sutlac meshur diye. once bir fasulye yiyin cunku o da efsane.
 • istanbul'da fatih karadeniz pidecisi'nde (en azından ikitelli şubesinde var) tadılabilecek olan sütlaçtır. görüntüsü bildiğimiz fırında sütlaç olsa da herhangi bir fırında sütlaç ile inanılmaz tat farkı içerir. şekeri az, sütün tadı daha yoğundur. misal; fırında sütlaç nescafe ise hamsiköy sütlacı özenle seçilmiş kahve çekirdeklerinin harmanından taze çekilmiş filtre kahvedir.
 • bu sütlacı hamsiköy' de yedim. orjinali fırınlanmış değildir. çok sade ama tarifsiz bir lezzeti vardır. lezzetini yörenin sütünden alır. istanbul'da bulunması çok zordur bulunsa bile ne kadar tazedir bilinmez.
 • doğaldır, köy kokar. lezzetlidir ama büyük beklenti içerisine girmemek lazım. sonuçta sütlaş!

  bir de 3 tl hamsiköy' de. evet 3!
 • rize'de en basarili ornegini bekiroglu yapmaktadir. kasesini 4 tl'ye yiyebilirsiniz.
 • kusura bakmayın ama rize fırın sütlacının yanına gelemez.sadece ismi cıkmıs.
 • yanık bir tadı olan sütlac. fırınlanırken mi yakılıyor, yoksa içine konan süt mü farklı bilmiyorum. ama ziyadesiyle güzel bir tatlı. fındık da ayrı bir tat katmış. normal sütlaçtan bence oldukça farklı. rastlarsanız mutlaka deneyiniz.