• balık sevenlerin midelerine olduğu kadar gözlerine de hitap eden pilavdır.

- 1 kğ hamsi
    - 1,5 su bardağı pirinç
    - 2 kuru soğan
    - 1 yemek kaşığı tereyağ veya tercihe göre sıvı yağ
    - 2 su bardağı su
    - 1 yemek kaşığı kuş üzümü
    - 1 yemek kaşığı dolmalık fıstık
    - 1 çay kaşığı karabiber
    - 1 tatlı kaşığı yeni bahar
    - 1 tatlı kaşığı tuz
    - 1 tatlı kaşığı nane
    - 1 çay kaşığı kırmızı biber
    - yarım demet dereotu

tencerede yağ eritilir, soğan fıstıkla öldürülür. yıkanmış pirinç ilave edilip karıştırarak bir süre kavurulur.

2 bardak sıcak su, kuş üzümü ve baharatlar ilave edilir. kapağı kapatılıp orta eteşte suyu çekene kadar pişirilir. ateşten alınca dereotu ilave edilerek karıştırılır ve demlenmeye bırakılır.

fırına dayanıklı bir borcam veya tepsiye yağlı kağıt yayılıp, üzerine ve yanlarına hamsiler ortadan başlayarak kuyrukları ortaya gelecek şekilde dizilir.

soğuyan pilav boca edilip üzeri de hamsi ile kapatılır.

sıcak fırına atılarak altı, üstü kızarana kadar pişirilir.

fırından çıkarılıp servis tabağına ters çevrilir.

--- spoiler ---
    bir kaç püf noktası ilave etmek istedim. 1; hamsi o pilav için az. en az 2 kğ. olmalı ki düzgünce dizilebilsin. 2; kuyrukların hep ortaya gelmesine ve hamsileri yarımşar üst üste gelecek şekilde dizmeye dikkat edilmelidir. hamsiler pişerken küçüldüğü için, üstüste gelmezse çatlamalar oluşmaktadır. 3; yuvarlak 25-30 cm. lik bir borcam bu iş için uygun olur. ancak balıkları dizmeden tepsinin dibine yuvarlak kesilmiş yağlı kağıt kaplanırsa çok daha kolay ters çevrilecektir. 4; afiyet olsun

--- spoiler ---
  • bizim ailede öyle iç pilavla yapılanı sevilmez arkadaş, ne kuş üzümü ne fıstık ne de tarçın konur. soğan ve naneyle beraber kavurduğunuz pirinçleri (kavururken tuzu da atılır) bir tepsiye dökersiniz. üzerini tamamen kaplayacak kadar kılçıkları çıkarılmış hamsiyle kaparsınız. onların üstüne halka şeklinde doğranmış birkaç limon koyar, en üste de yine tamamen kaplayacak şekilde ince halkalar halinde patates* koyarsınız. sonra da kaynattığınız suyu tepsiye döker. tepsiyi de fırına verirsiniz. burada dikkât edeceğimiz iki nokta; bir ölçü pirince bir ölçü kaynar sudur ve hamsileri de patatesleri de tamamen kaplayacak şekilde yerleştirmektir sadece.

bu kadardır olay yani.

ha bir de ben balıkla limonu yakıştıramam, limon balığın tadını uzaklaştıran bir şey bence. o yüzden ben limon kullanmam, kullanana da mani olmam. limon salatada güzel, limonatada güzel, kekte güzel, bisküvide ya da gofrette güzel bence. asla balıkta güzel değil.

..................

arada bir yerde tane karabiber koymayı unutmamak lazım.
  • risotto'ya beş çekecek pilavdır. hoş risotto da yemedim; ama bu bambaşka bir şeymiş.
  • super yemektir.. uzerine laz boregi cok iyi gider ama ikisini ayni gunde yapabilecek insan bulmak zordur.. o yuzden dedigim kombinasyon ancak pafuli ve nostoni gibi yerlerde uygulanabilir..
  • yapılışı kolay, sıcak yenebileceği gibi soğukta yenebilen bir pilav çeşididir. iç pilav mantığıyla hazırlanır. başka bir deyişle, soğan kavrulur, pirinçler eklenir kavrulmaya devam edilir, kuş üzümü ve şeker eklenir. yavaş yavaş su ilave edilmeye başlanır. kavrulmaya devam edilir. su çektikçe ilave edilir. tuz ve yeni bahar eklenir. efendim bu yemeğin pezevengi yeni bahardır. suyu tam çekmememiş ve pişmemiş bir pilav elde edilir. bir tepsi alınır. tepsi hafif yağlanır. hamsiler çiçeğin taç yaprakları modelinde dizilir. hazırlanan pilav üzerine döşenir. en üzerine kalan hamsiler aynı şekilde konur. orta hararette ısınmış, fırına verilir. fazla pişirmeye gerek yoktur. çünkü, hamsi kolay pişer.
  • orjinal ve nefis birşey. bunca zaman burun kıvırdığıma inanamadığım. karadeniz'in güneydoğu ucundan, akdeniz'in en batısının deniz mahsüllü paellasına selam çakandır.
  • laz'ın sushi'si... kesinlikle de sushi'den lezzetlidir...
  • guzel yapildigi zaman tadina doyum olmayan, benim gibi balik sevmeyen bir insanin bile yemegi ozledigi bir yiyecek.
  • koca ankara'da bir tane restorantta olmayan yemek. ulan aş eriyorum sanki kedi doğurucam. o bu yok ne var lan it ? demek istiyorum aradığım restorantlara. pof çok mutsuzum sözlük. neden benim tatlı canım normal hemen alınacak şeyler istemiyor.
  • bugün yediğim ve hayran kaldığım karadeniz yemeği.
hesabın var mı? giriş yap