şükela:  tümü | bugün
 • alevi tarihiyle ilgili kitaplar yazan yazar. yurt yayıncılık'tan kitapları çıkmakta.
 • irene melikoff gibi bir deryayı, misyonerlikle suçlamaktan çekinmeyen, kulaktan dolma bilgilerle kitap yazan çiğ bir yazar.

  köylü milletin efendisidir doğru ama yeri geldiğinde köylü de köylülüğünü bilmeli.

  size saygıyla yazıyorum sayın aksüt; irene melikoff dendiğinde saygı duruşunda bulunmanız gerek. araştırmacı-yazar-türkolog irine melikoff hanımefendiye sapkın ve misyoner demek haddiniz değildir.
 • bugün alevilik konusunda doğruya en yakın saptamalar yapan bir araştırmacı. aleviliği içeriden çalışmayı akıl etmiş ilk araştırmacılardan. köprülü, melikoff, ocak'tan kaynaklanan, aleviliği senkretik, islam dışı bir tür din olarak sunan tamamen kurgusal bir anlayışa karşı çıkmıştır. yaşayan, tarihsel alevilikten hareket etmiştir. soyut, gerçeklikliği, taşıyıcı özneleri mevcut olmayan, "idealize edilmiş" bir alevilik anlayışının tarihsel alevilikle hiçbir alakasının olmadığını belgeleriyle ortaya koymuştur. öte yandan aleviliği bir "türkmen islamı" olarak sunan türkçü manipülasyonlara da başarıyla karşı koymuştur. alevilik belli bir etnisiteye değil, belli bir islam anlayışına dayanır. çok farklı etnisitelere referans verir.
 • alevi aydınları hedef gösteren sözde alevi özde şii islamcısı şahsiyet. https://www.alevihaber.com/…gine-soyundu-44376h.htm
 • ''benden başka araştırmacı, kargadan başka kuş tanımam'' diyen asimilatör, iran ve arabistan çöllerine sevdalı sosyal medya tetikçisidir.
 • özetle savunduklari hep aynidir:

  * alevilik zerdüstlügün devami degildir
  * alevilik samanizmin devami degildir
  * alevilik luvilerden gelmemektedir!
  * alevilik siilik degildir, siiler ile bazi benzerlikler de olsa alevilik apayri bir dünyadir
  * anadolu aleviligi, arap aleviligi vs. yoktur, alevilik vardir
  * arapca, türkce, farsca, kürtce, makedonca vs. konusan aleviler vardir
  * pamir alevileri, yarsan alevileri, arap alevileri, anadolu alevileri vs. olarak bilinen topluluklar, aslinda aynidir, rituelleri, terminolojileri birdir
  * alevilik üzerine yapilan güncel propagandalar, ittihat ve terakki diktatörlügünden beri dogru dürüst degismemistir
  * su anda ortalikta gezen alevilik tanimlari, irksal ve cografi daraltmadan ibarettir
  * alevilik irak'tan yayilmistir, anadolu'ya 1300'lü yillardan sonra gelmistir. (buna ek olarak, bu dönemde mogol istilasinin yasandigini, anadolu'ya bol miktarda kalenderi dervislerinin de bu dönemde aleviligi yaydi diyebilirim)
  * hoca ahmet yesevi'ye saygi durayim ama alevilik'te hic bir deyiste ahmet yesevi gecmez, hic bir destaninda da yer almaz.

  acikcasi, aslen bir fikri olan, bu fikri savunmak icin bir seyler toplayip bunu arastirma gibi sunanlara göre cok daha makul ve nesnel bir bakis acisi var.

  katilmadigim fikirleri de var. bence anadolu aleviligi ile misal pamir alevigi, arap aleviligi, kürt aleviligi (kakailer) o kadar da ayni degiller, bunun nedeni de bence yüzyillar boyunca bu insanlarin cografi ve siyasi ayriligindan kaynakli. afganistan'in dogusunda, badahsan'daki aleviler ile anadolu'daki aleviler kuvvette muhtemel son 500 senedir iletisim halinde degiller. hele ki yezidiler, dürziler ise tamamen artik ayri bir din haline dönüsmüs.

  yani kökleri bir de olsa, bence artik anadolu aleviligi de var, arap aleviligi de var.
 • araştırmacı kimliğinden çok iftiracı kimliğiyle meşhur birisi. kendi ezberleri dışında olan ve islamcı olmayan herkesi fişleyip hedef gösteriyor. irene melikoff gibi bir akademik deha bile bu cehaletten nasibini almış.
  https://www.pirha.net/…iyor-201106.html/30/12/2019/