• kurtuluş savaşı ile ilgili bir tez öne sürdü. fakat bu tezini kanıtlayacak hiçbir belge ortaya koymadı. anlattığı olaylar arasında mantıklı bir bağlantı yok. tezini desteklediğini düşündüğü olayları kendi ideolojisi ekseninde yorumlamaya çalışıyor. tarihin okullarda objektif bir bakış açısıyla öğretildilmediği doğrudur. ama bunu eleştirip gerçeklere ulaşmak isterken kendi subjektifliğinin içine düştüğünün farkında değil.
 • resmi tarihteki hataları eleştirmek yerine bunları büyütüp büyütüp "aslında var ya, bildiğiniz her şey yanlış." boyutuna getiren "ezber bozma" takıntılı birçok popülarite meraklısından biri.

  bu yaklaşım tarzını benimseyen herkes gibi davranmış, iddialarına bir temel oluşturmamıştır. tezlerini verilerle desteklememiştir. ortaya bir kanıt koymamıştır. tek argümanı karşı görüşün resmi tarihle uyuşmasıdır. görüşleri eleştirildiğinde "siz tabi resmi tarih okuduğunuz için... ehehe... evet..." moduna geçiş yapmıştır. sonuçta hiçbir şey söylemeden bir tartışmayı nihayete erdirmiştir.

  kendisi kabul etmek istemiyor belki; kendisine, yandaşlarına yakıştıramıyor... ancak ortada ciddi bir gerçeklik var: türkiye'deki hiçbir akım batılılarla islamcılık kadar içli dışlı olmamıştır.

  işin püf noktası şurası: kurtuluş savaşı'nın kazanılması araplar tarafından bir türlü anlaşılamadı. doğru dürüst bir bağımsızlık mücadelesi vermeyen ve nihayetinde göstermelik bağımsızlıklarını da lütuf karşılığı elde eden araplar, türklerin de ancak bu şekilde bağımsız olmuş olabileceğini düşündüler ve zihinlerindeki açık noktayı böyle örtmeye çalıştılar. türkiye'nin savaştan sonra laikliğe adım atması, modernleşmesi de bununla örtüşür gibiydi. böylece bir hükme vardılar: türkler laiklik sözü vererek bağımsız oldu.

  araplarda doğan bu fikir, türkiye'deki arapçılarda da aynen belirdi. bu vakitten sonra türkiye'deki islamcıların ağzındaki bir sakıza dönüştü. hamza türkmen de bu iddiayı dile getiren birçok kişiden biridir. biraz daha yüksek sesle dile getirmiştir, tek farkı da odur.
 • turkiye islamcilarin temsilcisi.
  suriye'ye dunyanin dort bir yaninda giden katil ruhlu cihadcilari pohpohlayan, tam olarak cennettle gitmek isteyenlerin, dünya'yı cehenneme çevirmeyeand icmislerin turkiye temsiligini yapiyor sanki.
  bence yakin zamanda yargilanirlar hatta yargilanmalilar. cunku komsu bir ulkeye savasci cihadci gondermek icin cabalayip duranlarin sesi. ona gore suriye hukumetinin baskani diktator ve yok olmasi gerek, bunun icindee dunyanin dort bir tarafin da eli kanli cihadci teroristlerin oraya gidip savasmalari onlari cennete goturur ve bu argumanin sozcusu.
  bu agizlarini her gun savas cigliklari ile dolduranlar acaba suriye'den sonra iran ve iran'dan sonra irak ve daha sonra turkiye'ye savas acmak icon cihadci militarist piskopat tiplileri alkislar ile davet ederler mi?
  yemin ediyorum bunlar konusurken korkuyorum, bir araya gelirken korkuyorum hatta haydi namaza tekbiri bile getirince korkuyorum acaba ne yapacaklar diye. cunku ben peygamberin "mumin, mumin kardesinden emandadir" benzeri hadisini biliyorum. yani mumin odur ki kardesinden ootuluk gelmecegini guvende olacagini bilir. ama ben bunlar konustugunda dunyanin ve yasadigim yerde kendimi ve herkesi guvensiz bir ortam da gibi hissediyorum.
  (bkz: dinci)
  (bkz: dinidar)