şükela:  tümü | bugün
 • avrupa, dünya, olimpiyat şampiyonu güreşçi. fila tarafından asrın güreşçisi seçilmiştir.
 • kündesi en büyük silahıydı hamza'nın, sonra kündeye iyi savunmalar gelişti, hamza kündeyi bıraktı, bir supleksleri war, yerimden sıçradım "helal, helaaaal" diyerek... dedem her seyredişinde ağlar, efkârlanır, oysa diş yapısı bozuk, kahraman bir güreşçidir hamıza...
 • güreşi daha cazip hale getiren,
  seyredilmesini sağlayan sporcu,
 • sahip olduğu başarılar
  2 olimpiyat şampiyonluğu,
  1 dünya şampiyonluğu,
  5 avrupa şampiyonluğu,

  (bkz: oha)
  (bkz: turkun gucu)
  (bkz: allah gozunu doyursun)
  (bkz: smiley koydum)
 • güreşin son 1 dakikasını kaçmakla, rakibi savuşturmakla geçiren bu arkadaşın, rakipten sıyrılırken ensesine tokat atması da ayrı bir özellik desem, değil.
 • kazandigi madalyanin sevinciyle terz takla atip, goz ya$larina dur diyemeyen duygulu *sporcumuz.
 • hamza yerlikaya,19 yasindayken avrupa,dunya ve olimpiyat sampiyonluklarinin hepsini birden yasamisti. esine benzerine rastlanmamis bu basari sonucu fila ona karaline bile layık gormedigi bir unvan verdi:"asrin gurescisi". bugun 26 yasinda,gecen 7 yil icinde surekli sikleti degistirildi,hep kazanan bir sporcu olmasina karsin secmelerde hep ona zorluk cikarildi.hic tinmadi,78 kiloda da 86 kiloda da sampiyonluklarina devam etti.

  her musabakasi suplexlerle,kundelerle,cirpmalarla doludur.atraktif bir adamdir.ancak bir o kadar da hakemlerden yana sanssizdir.ozellikle 1.5 yil once dillere destan bir maci vardir ki,gurcu guresciye 2 suplex,bir kunde atmis,adami ordan buraya cirpmis maymun etmis ancak puan alamamis,gurcu guresci bir ara hamzanin bacagini yakalamis 3 puani almis maci da kazanmistir.gercek sampiyondur,gercek anlamda gonullerin sampiyonudur.ismi simdiden koca yusufun,kurtdereli mehmetin,yasar dogunun yanina yazilmistir.
 • ermeni asıllı isveçli güreşçi abrahamyan'a mağlup olarak atina'da altın madalya şansını kaybeden güreşçimiz. güreş camiasında çok tartışılan salto bağlama kuralına kurban gitmiştir.
 • yakında hayatı filme alınacak olan güreşçi. son dönemlerde biraz formdan düştüğü gözlenmekte zira kilosundaki en büyük rakibi abrahamyan buna üstünlük sağlamaktadır.
 • bundan 11 sene önce bile türkiye şampiyonu idi. o yıllarda ben igik'te grekoromen güreş çalışıyorken onu antremanlarda gördüğüm gibi bazen de antreman çıkışında büfede çalışırken görüyordum. evet her başarılı güreşçimiz gibi onun da geçim sıkıntısı vardı.

  sonra 1996 olimpiyatlarında şampiyon oldu. 2000 olimpiyatlarında yine şampiyon oldu. bu arada kuşkusuz başka ulusal ve uluslararası başarıları da olmuştur fakat az bilinen gerçek şudur ki hamza yerlikaya son yıllarda artık lösemili kardeşi için maçlara çıkıyor ve rivayete göre kazanmış olduğu madalayaları bile bu uğurda satıyormuş.

  2004 olimpiyatlarında o siklette yine hamza vardı, 12 yıldır başka hiçbir güreşçi yetiştirmemiştik. hamza ise eski hamza değildi. yüzündeki ifade onun spordan yorulduğunu değil, yaşlandığını değil ama dert tarafından kemirildiği söylentilerini doğrular nitelikteydi. ruhu yorgundu hamza'nın. bir de üstüne salto bağlamada beyaz rus'un hakemce görülmeyen kolu ile saltoya izin vermemesi, hamza salto kurduğunda ise kendisi kollarını arkada buluşturamayacak duruma düşmüş gibi yapması ve masa hakeminin dahi buna göz yumması insanı çileden çıkarır nitelikteydi. son saniyelerde artık "bitse de gitsek" moduna giren hamza maçın bitiminde masa hakemine sitemde bulunarak pistten ayrıldı.

  belki "kargaya yavrusu şahin görünürmüş" diyeceksiniz ama hamza'nın yenik hali bile beyaz rus'un şebek gibi sevinen halinden daha görkemliydi.

  edit: an itibariyle kendisi aslanlar gibidir.