şükela:  tümü | bugün soru sor
  • saplantıları sorguladığı romanı the vegetarian göksel türközü çevirisiyle april yayınları tarafından ülkemizde pek yakında yayımlanacaktır.
  • ülkemizde çok seveni olan vejetaryen adlı kitabın yazarı. kitabı merak edenler için; https://www.instagram.com/…axwk/?taken-by=bookogina
  • 27 kasım 1970 doğumlu, the vegetarian ve the white book gibi çok satan romanları kaleme alan güney koreli yazar. kendisi, üniversitede, kore dili ve edebiyatı okumuştur, babası ve erkek kardeşi de kendisi gibi yazardır. aynı zamanda müzikle ve şiirle de yakından ilgilenen han kang, the vegetarian kitabıyla 2016 yılında son derece prestijli man booker international prize ödülüne aday gösterilen ve kazanan ilk koreli yazardır, aynı ödüle ikinci adaylığını da the white book ile elde etmiştir. yalın dili, insan doğasının karanlık yönlerini rahatsız edici derecede açıkça ele alması ve görsel betimlemelerdeki hakimiyetiyle dikkati çekmektedir. kitaplarını okumak, daha önce aklınızdan geçen ve sizden başka kimsenin bilmesine katlanamayacağınız iğrenç düşüncelerin, suratınıza acımasızca vurulmasıyla eşdeğerdir.
  • "yalın dili, insan doğasının karanlık yönlerini rahatsız edici derecede açıkça ele alması ve görsel betimlemelerdeki hakimiyetiyle dikkati çekmektedir. kitaplarını okumak, daha önce aklınızdan geçen ve sizden başka kimsenin bilmesine katlanamayacağınız iğrenç düşüncelerin, suratınıza acımasızca vurulmasıyla eşdeğerdir."

yakamoz avcisi çok güzel yazmış araklıyore.

eklemek istediğim, tüm bunlar han kang'ın çok güçlü bir silahı olduğunu gösteriyor evet ama kadın ateş etmiyor. yani salt rahatsız edip bırakıyor. bence biraz daha hikaye kurgusuna kafa yormalı.

asya kültürünün farklılıklarını çok güzel anlıyorsunuz. belirli anları öyle güzel betimliyor ki oraya gitmiş bir turist gibi şaşırarak okudum.

son zamanlarda bir çok iyi yazarında tutulduğu mıy mıy kitap yazma hastalığından sonra çok iyi geldi bence.

edit: yazar kadın çıktı rıza baba. suser four katkılarıyla.
  • kitaplara karşı -aşırı- saygılı bir insanım. bir obje olarak kitaba, onun hammaddesi olan ağaca, yazara, editöre, matbaacıya, nakliyeciye, o kitap ile ilişkili herkese ve her şeye saygı duyuyorum ve ne olursa olsun bir kitaba gözüm gibi bakıyorum. kitaplarımın yıpranmaması için de kitaplığından ödünç kitap vermeyen insan olmayı seçmiş biriyim.

ama ilk defa bir kitabı paramparça edip geri dönüşüme yolladım. kitabı olduğu gibi atmadım, parçalayıp attım. çünkü bu kitap hayatımda okuduğum en iğrenç kitaptı. kitabın adı vejetaryen, yazarı da han kang'dı.

hayatımda kaç kitap okudum bilmiyorum. gerçekten kötü kitaplar da okudum. "ormanda yürüyordum. birden durur. çünkü ağacın dibinde bir ceset görür. hemen kaçmaya başladım." benzeri saçma sapan cümleler içeren kitaplardan tutun da gramerden, imladan, kurgudan bihaber kitaplara, bir amaç olmadan yazılmış kitaplardan tutun da daha ilk cümleden sıkan kitaplara kadar akla gelebilecek her türlü kötü hususta kitap okumuşumdur da vejetaryen kadar iğrenç bir kitabı hiç okumadım.

kitabın incelemelerini okuyup da büyük bir hevesle aldığımda beklentimi çok yüksek tutmuşum, bunu fark ettim. uluslararası man booker ödülü almasının da bunda etkisi çoktu. bir başkaldırıyı anlatan, kadın hakları savunucusu, alt metinleri kuvvetli ve iyi kurgulanmış bir kitap bekliyordum ve büyük bir hayal kırıklığına uğradım.

kitap tamamen yazarın yozlaşmış, sapkın ve uçuk dünyasını yansıtıyor. taciz, tecavüz, ensest, fanteziler, çarpık ilişkiler gerçek hayatta görmek, duymak istemediğimiz şeyler olsa da her türlü kitapta -kurgu dahilinde- karşılaşabileceğimiz şeyler. ama bu kitaptakiler öyle değil. han kang'ın fotoğrafını görmemiştim kitabı okumadan önce. kitabı okuduktan sonra fotoğrafına baktığımda karşımda yonğhe'yi gördüm. kitaptaki tasvirlerden yola çıkarak gözümde canlandırdığım kişinin gerçekte yazara ne kadar çok benzediğini görünce bir kez daha iğrendim. han kang'ın ödüllü kitabını da kitaplığıma ulaşabilen kimse okuyamasın diye paramparça ederek geri dönüştürülüp başka bir kitap olması için attım.

--- spoiler ---

kim bilir belki de o paramparça yapraklar birleşip bir ağaç olur

--- spoiler ---