şükela:  tümü | bugün
 • nintendo 1889 yilinda kuruldugunda hanafuda kartlarinin üretimi ve satisi ile ugrasiyordu sadece...
 • efenim samurai shodownun en kral karakteri olan genjuronun çok kral oynadıgı bir oyundur.

  ayrıca hanafuda hakkında şöyle de bir site mevcuttur : http://www.geocities.com/…/arena/9305/hanafuda.html
 • (bkz: yakuza)
 • oyun oynamak için kullanılan japon kökenli oyun kartlarıdır. bu isim aynı zamanda kartlarla oynanan oyunları da ifade etmektedir. hanafuda destesinde önceki portekiz destelerinde olduğu gibi 48 kart bulunmaktadır. kartlar ayları temsil eden 12 takıma ayrılmaktadır. her biri bir çiçeğe aittir ve her takımın dört kartı vardır. genellikle, her bir takımda iki normal kart ve iki özel kart bulunur. en popüler oyunlar sadece alınan kartların belirli kombinasyonları ile ilgili oldukları için puan değerleri gereksiz ve keyfi olarak değerlendirilebilmektedir.

  tarihçesi:
  japonya'da eski dönemlerden bu yana pek çok sofistike kart oyunu oynanmasına rağmen, kumar oyunları fakirler arasında oynanmadı. ancak bu durum, 1549 yılında portekizli misyoner francis xavier'ın japonya'ya gelmesiyle değişti. gemisinin mürettebatı, avrupa'dan bir dizi 48 hombre oyun kâğıdı taşıyordu ve bu da japonya'da kart oyunlarının ve kumarın popülaritesine yol açtı. japonya'nın daha sonra 1633'te batı dünyası ile olan tüm temaslarını kapatmasıyla yabancı oyun kartları da yasaklandı.

  bu yasağa rağmen, kartlarla kumar oynamak oldukça popüler olmaya devam etti. tokugawa şogunluğu sırasındaki özel kumar yasa dışıydı. kendi başına kart oynamak yasaklanmadığından, kısıtlamaları önlemek için farklı tasarımlar içeren yeni kartlar oluşturuldu. örneğin, bu dönemde bir kart oyuncusu tarafından unsun karuta olarak bilinen bir kart oyunu tasarlandı. bu kartlar, çin savaşçıları, silahlar, zırhlar ve ejderhaları betimleyen çin sanatıyla dekore edildi. bu kart destesi 75 karttan oluşuyordu ve sisteme aşina olma zorluğundan dolayı batı kartı oyunlarında olduğu kadar popüler değildi. belirli bir tasarımdaki bir kart destesiyle kumar oynamak çok popüler hale gelmesiyle hükümet bu kartları yasakladı ve sonra yenilerini yarattı. hükümet ve asi kumarbazlar arasındaki bu kedi ve fare oyunu, birçok farklı tasarımın yaratılmasına neden oldu.

  edo döneminin geri kalanında, mekun karuta adlı bir oyun unsun karuta'nın yerini aldı. dört set 12'ye bölünmüş 48 kartlık bir desteden oluşan bu oyun, oldukça popüler hale geldi ve bu süre zarfında en yaygın kumar oyunlarından biriydi. aslında, kumar oynamak için çok yaygın bir biçimde kullanılmaya başlanmış ve 1791 yılında yasaklanmıştır.

  daha sonra birkaç on yıl boyunca, birkaç yeni kart oyunu geliştirildi ve neredeyse sadece kumar amaçlı kullanılmalarından dolayı daha sonra yasaklandılar. ancak, hükümet bazı kart oyunlarının her zaman halk tarafından oynanacağının farkına varmaya ve kumar oynamaya karşı yasaları gevşetmeye başladı. tüm bunların neticesi, geleneksel japon oyunlarını batı tarzı oyun kartları ile birleştiren hanafuda adlı bir oyundu. hanafuda, bir oyunu tamamlamak için sayıları ve uzunluğuna sahip olmadığından, kumar oynamak için kısmen sınırlı bir kullanıma sahiptir. ancak, tamamlanmış görüntü kombinasyonları için puan atayarak kumar oynamak mümkündür.

  bununla birlikte, bu noktada, kart oyunları, eski hükümet baskısından dolayı olduğu kadar popüler değildi.

  1889'da fusajiro yamauchi, dut ağacı kabuğu üzerine el yapımı hanafuda boyası üretmek ve satmak amacıyla nintendo koppai'yi kurdu. yakalanması biraz zaman alsa da yakuza da kumarhanelerinde hanafudayı kullanmaya başladı ve kart oyunları japonya'da tekrar popüler oldu. bir set nintendo koppai, disney hanafuda ile birlikte büyük bir başarı elde etti. nintendo, her ne kadar günümüzde daha çok video oyunlarına odaklanmasına rağmen, japonya'da daha önce club nintendo'da mevcut olan özel bir mario temalı set de dahil olmak üzere bu kartları üretmeye devam etmektedir. bu, özellikle kâr amacı gütmekten ziyade çoğunlukla kendi şirket tarihinin tanınmasındadır. 2006'da nintendo, nintendo ds için hanafuda ile oynanan koi-koi oyununu içeren clubhouse games 'i yayınladı.

  kaynak
 • oynaması çok keyifli olan japon oyunu. her bir ayı temsil eden üzerinde çiçek motifleri bulunan kartlar vardır. yamulmuyorsam bir ay dört karttan oluşur, kart üzerindeki çiçek desenlerinden kartın aynı aya ait olduğunu anlayabilirsiniz. kartların belli tipleri vardır, kurdele, hayvan, parlak kartlar ve bitki kartları. bunları bir araya getirerek kombo yapmaya çalışırsınız. örneğin üç tane mavi kurdele kartı yan yana geldiğinde kombo yapılmış olur, bu tür varyasyonları vardır. kombo yapan kişi iki katı puan almak istiyorsa kombo yaptıktan sonra koi koi diyerek oyunu devam ettirebilir ya da o sırada rakibinin daha iyi bir kombo yapacağını düşünerek sırasını bitirebilir. bir oyun 6 tur şeklinde oynanır.