*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: slam dunk)
 • süper bir çizgi filmin başrol oyuncusu. iri yarı, lakabı goril olan bir oyuncu tarafından paso dövülürdü. tabi ki kate isimli oyuncuyu ve goril smacını anmadan olmaz. kate takımın en karizma adamıydı, goril smacı da goril lakaplı oyuncunun özel smacıydı. bir ilginçlikte oyuncular üçlük atarken top ellerinden çıktığında huh huh huh diye bir ses çıkardı. yıllar yılı o sesin ne olduğunu anlamadım.
 • (bkz: hamachi)
 • tam adı hanamichi sakuragidir. anime tarihinin belki de en komik karakteridir. kafasında sürekli goril'in yumruğundan çıkan şişikler olurdu. basketbol yeteneği olarak bizim bakkal recep abiden bir farkı olmasa da atletik yetenekleri herkesin eline eline verirdi. goril denen ayıya sakso çekirmişliği vardır havada. ayrıca bir pozisyonda kendi takımı içinde en büyük rakibi olan esmer velete* blok koyacam diye göğüs hizzasından yukarısını panyaya yapıştırmıştı.

  bu basketboldan zerre anlamayan adamın bu spora gönül vermesi ise tam bir gönül işidir. şöyle ki okulda aşık olduğu hatun kişi haruko akagi okulun basketbol takımında oynayan populer biriyle çıkmak istediği için hanamichi'yi reddeder. hanamichi de gaza gelir ve okulun basketbol takımına yazılır.

  (bkz: ve olaylar gelişir)
 • düz çeviriyle kiraz çiçeği ağacı (sakuragi) çiçek yolu(hanamichi) anlamına gelen japonca isim.
 • "sakuragi hanamichi", "hanamichi" veyahut "sakuragi" diye hitap edilebilen, başlarda çetesi, takım arkadaşları ve okuldaki diğer öğrenciler tarafından tasak geçilen, ama enginlere sığmayan inanılmaz kararlılığı, gayreti ve özgüveniyle kendine yer edinmekle kalmayıp gerçekten de genius baskettoman olduğunu başta kendisine inanıp bikaç maçta ilk beşealan hocası olmak üzere yönetime, taraftara ve tüm camiaya ispat eden, ve de her ne kadar maçlar eski kurallarla oynanıyor olsa da başrolünü üstlendiği anime dizi altyapı takımlarına çekinmeden izlettirilip sabilerin bu oyunu çok sevmeleri, gaza gelmeleri ve azmin ne kadar önemli olduğunu anlamalarının sağlanabileceği karakter.
 • turuncu sacları, kade'yle atışmalarıyla çocukluğumun basketçisi. süper kahraman. ama en çok kopartan hareketi ''hım hım hım hım hım'' şeklinde topla yapmaya çalıştığı harekettir, amacı sadece kızları etkilemektir.
 • blok yapayım derken panyaya kafa atan bir adamdır bu. zaten kafası ya maç yaparken şişer ya da goril tarafından yumruklanınca. ama şişer o kafa elbet.

  dizinin final bölümünde ise efsanevi bir bitiriş yapmıştır bu deli dumrul. dünya şampiyonasının finalindeki maçta son saniyede iki sayı farkla gerideyken faul yapılır takım arkadaşına (bu takım arkadaşı da daha önceden çetede olup sonradan takıma katılan bir çocuktur hatırladığım kadarıyla). bu arkadaş ilk faulu atar fakat ikincisini kaçırır. tam bu sırada bir karartı görülür havada ve kırmızı kafa topu çemberin içine bildiğin gömer. shohoku dünya şampiyonu olur ve bildiğim kadarıyla bu seri orada biter.

  edit: şöyle de bir şey var,
  http://www.youtube.com/…uery=hanamchi sakuragi&aq=f

  edit powerede by bgee: kendi eyaletlerinde şampiyon olmuşlar. bundan 10-15 sene öncesi. anca bu kadar hatırlamışım.
 • bir sürü lakabı bulunan süper adam. özellikle "likes winning more than eating hanamichi" favorimdir. yaptığı her hareketi yarıcı olmasına karşın sannoh maçındaki üstün performansıyla efsane olmuştur.

  hanamiçi'nin kendine uygun gördüğü diğer lakaplarından bazıları ise şöyle;

  basketball tensai hanamichi
  king of the boards hanamichi
  tough & smart hanamichi
  dominator below the boards hanamichi
  the winning man hanamichi
  winning is everything hanamichi
  will do anything to win hanamichi

  kendisinin pek sevmediği, fakat diğerlerinden daha yaygın olan lakabı ise "kanagawa's foul king hanamichi"dir.