• 24-25 temmuz cnn türk tarafsız bölge programında üçok'la beraber en mantıklı konuşan kişidir.
    çok da güzel konuşuyor. kelimeleri falan yuttuğu yok.
    adam karizmatik önder diyor. dini önder, geleneksel önder demiyor feto hakkında. weber'i iyi biliyor.
    fetocuları da iyi biliyor. özellikle de örgütlenmelerini. haliç'de yaşayn simonlar'ı okuyun.
    bu adama yetki verin. bir günde örgütün şemasını çıkarır. fakat önemli olan bunlar değil. hanefi avcı'nın söyledikleri. ne diyor. "yetkiyi yayın, devleti küçültüp sivil toplumu güçlendirin." " avrupa'daki gibi darbeyi anca hayalinde görür diyor." gramsci okumuş bu adam.
    bence sabri uzun, cihaner ve üçok'lu bir ekip kurun çeteyi, 8 günde değil 2 günde bitirirler.

edit, büdüt : adam, "insanları cemaatden korumanın en temel oyunun diyanet olduğunu" söyledi. sonuna kadar haklıydı. "dini yönden, cemaate inanan insanların ikna edilmesi gerekir." dedi. chp'liler karşı çıktı. hay a.q. la olum adam dindar, cemaate gidiyor, benim gibi ateisti mi dinleyecek, ben mi ikna edeceğim adamı. elbette diyanet ikna edecek.
  • 15 temmuz'dan beri televizyonlarda konuşan, yorum yapan insanların arasında en mantıklı konuşanı.

bakın bu adamın cemaat yüzünden hayatı kayıyordu neredeyse. ancak buna rağmen konuşurken 0 sinirle, 0 intikam duygusuyla konuşuyor. diğer popülist yorumcular gibi asalım keselim yakalım yıkalım moduna hiç girmeyip tamamen akla yatkın bir şekilde süreci yorumluyor.

diğer yorumculardan ziyade darbe girişimini değil, cemaat yapılanmasının nasıl bu güce ulaştığını ve başka bir cemaat yapılanmasının oluşmaması için neler yapılması gerektiğinden bahsediyor.

sağ kökenli birisi olması sebebiyle cemaatin yapısını en iyi bilenlerden biri. söyledikleri kesinlikle dikkate alınmalı.
  • şu an teke tek'te yaldır yaldır, belgelerle konuşan eski istihbaratçı.
  • zübeyir kındıra kendisi hakkında şöyle demiş:

"hanefi avcı, sabri uzun, cemaat’le korkusuzca mücadele etmiş, hapis yatmış isimler değil mi?

hanefi avcı bu mesleğin en parlak adamlarından biri değil mi? en kritik görevlerde bulunmadı mı? bu cemaatçilerin kim olduğunu biliyor mu bilmiyor mu? biliyor. peki (haliç’teki) simonlar’ı yazana kadar herhangi bir açıklama yaptı mı? tepki koydu mu? ben kendisine sordum “hepsini sen kollamadın mı?” diye. “evet” dedi. sabri uzun da... bunlar bir ekip. kemalettin özdemir, cemaat’in tüm türkiye’deki polis imamıydı. sivildir, öğretmendir. yıllar içerisinde çok güçlendi. kaçakçılık, organize, narkotik, istihbarat, izmir, ankara müdürü gibi bir ekipleri vardı. özdemir cemaat’in içinde çok güçlenince “hocaefendi çok yaşlandı, ardılını söylesin bize” diyor. kendisinin olacağını sanıyor, diğer adaylar zayıf çünkü. hoca küplere biniyor. “kopartın kellesini” emrini veriyor. kemalettin’i alıyor, yerine birini atıyorlar: osman hamdi özdil, yani kozanlı ömer, bilirsiniz... demin bahsettiğim ekip bundan rahatsız oluyor."

http://mobil.hurriyet.com.tr/…eyir-kindira-40176083

adam zamanında f tipi ile ilgili ilk yayınlanan kitabı yazmış ama cnn'deki konuşması sırasında aktardığı bilgilerin tümü, açık kaynaklardan rahatlıkla ulaşılabilecek bilgilerdi, ne kadar ciddiye alınacağını zaman gösterecektir.

bir de referansı ne kadar ciddiye alınır tartışılmakla birlikte; kendisinin eski paralelci olduğu iddiasını geçen sene mehmet eymür dillendirmiş.

"biliniyorsa, sabri uzun'un şimdi yere-göğe koyamadığı hanefi avcı da o tarihte 'paralel'di."

http://atin.org/…sp?cmd=articledetail&articleid=520

...

elbette şu ana kadar dillendirilmeyen bi' iddianın neden şimdi gündeme getirildiği üzerine düşünmek elzem. kamu kurumlarından ve bilhassa da emniyetten temizlenen kadrolarla ilgisi üzerine düşünmek de elzem. şerh düşüp izlemeye devam edelim.
  • suçla mücadelede işin felsefesine inmiş,suçu değil nedenlerini araştırarak nedenlerini ortadan kaldırmaya çalışan eski emniyet müdürü.

zamanında akp'liyken kitabını alıp, bir kaç sayfa okuduktan sonra önyargılarımın esiri olup, saçmalık diyerek rafa kaldırdığım haliç'te yaşayan simonlar kitabından küçük bir alıntı;
    "toplumsal yaşam için yıllarca düşman gördüğüm grup, düşünce ve örgütlerin aslında sağlıklı bir demokrasinin olmazsa olmazı olduklarını; modern bir toplum için asıl tehlikenin, bunların aksine her muhalefeti yok etmeye odaklanmış olan benim savunduğum değerler olduğunu anladım."
    çok garip. akp tarafındayken ben de öyle düşünüyordum. şimdi ise hanefi avcı'ya tamamen katılıyorum.
  • hanefi olmayan mezhepleri avlayan bir avcı.
  • an itibariyle beraat etmiş emniyet eski müdürü evrimci karargah örgütü davası sanığıidi kendisi
  • «bugün bu olaylara mani olma makamında bulunmasına rağmen yeterince müdahil olmayanlar şunu bilmelidirler ki kendileri hakkında da şu an cemaat tarafından arşivlenen bilgiler bir gün yine aynı şekilde basına servis edilecektir.»

- hanefi avcı, haliç'te yaşayan simonlar, s. 586 (2010)
  • "turkiye'de yolsuzluğu biraz önlemeye çalışırsan turkiye'de sistem durur,sistem kilitlenir. çünkü tüm sistem böyle çalışmaya alışmış."sozunu söyleyen eski emniyet müdürü.
  • yeni katıldığı bir tv programı için; https://www.youtube.com/watch?v=fhhjlmireb4
hesabın var mı? giriş yap