şükela:  tümü | bugün soru sor
  • "http://eksisozluk.hangberry.subicon.net/ adresinde ikamet etmekte olan adam asmacasi.

update: saniyorum referer check koyduklarindan giris yap butonu calismiyor. sub-etha uzerinden ilerleyiniz bir sure icin. https://eksisozluk.com/sub-etha

gider sozlukten random basliklari ceker, ondan sonrasinda size adam asmaca oynattirir, pesine puan verir, eder.

halu hazirda hala(evet hala) yazmakta oldugumdan kendisi pek bir betadir.

actik biz bunu evet.

duzenleme:
    hakkinda kismini burada tutarak http://eksisozluk.hangberry.subicon.net/about.php sayfasindan buraya link vermek daha akillica oldu"

demistim ilk actigim heyecanla, sonra yasanan bazi tatsizliklar sonucu (bkz: #24426147) gecen sene agustos ayinda sonlandirmak zorunda kalmistim.

bugun itibariyle tekrar hayatta.

artik her oyunu tamamladiginizda gidip yeni basligi sozlukten getiriyor, kendi hafizasinda sadece oynanan oyunlari tutuyor. boylece "e bu baslik yok ki?" gibi sorunlar ile ugrasmamis oluyoruz. ayrica sorulan basligi bilip bilmemenize bakmaksizin oyun sonunda size basligi "eksi sozlukten bakayim" butonu esliginde veriyor, tiklayip husu icerisinde ogrenebilirsiniz.

-hang ryan'i kurtarmak-

sorulan sorular:

soru 1- bilinemeyen basligi soylese ne olur?

cevap 1- soyluyor artik.

--- spoiler ---

eski cevap 1- bilinemeyen basliklar veritabaninda "bu oynandi" olarak saklaniyor, uzerinden belirli bir sure gectikten sonra tekrar kullanicilarin hizmetine sunuluyor. bilinemedigi surece cozulmemis kabul edildiginden baska bir kullanicinin tekrar cozme hakki olmasi icin boyle bir tercih yaptim. (bu mantigi degistirdim zira surekli olarak sozlukten basliklar duzelttiriliyor, sistem belirli bir sure sonra oynanmis entry'leri kendi kayitlarindan silecek ve tekrar random vasitasi ile cekecek. boylece duzeltilmis basliklar da eski haliyle onunuze gelemeyecek. (super oldu evet.)

--- spoiler ---

soru 2- hangi basliklar?

cevap 2- sozlukten rastgele yordami ile gelen, icerisinde ozel karakter barindirmayan minimum 7 harf iceren basliklar. (ornegin 123456abcdefg soru olarak gelebilir, 123456 acik olarak gelecektir onunuze bu durumda.)

soru 3- e ama bu baslik hatali?

cevap 3- bu durumda sozlukteki hali hatalidir zira sozlukten gelen hic dokunulmadan onunuze servis ediliyor, bilmeniz durumunda altta cikan "dur sozlukten bakayim" butonuna tiklayarak sozluk uzerinden gereken islemi gerceklestirebilirsiniz.

soru 4- ozel karakterler nelerdir?

cevap 4- €_$#%.&^-+=/01234567890'

soru 5- ara ara logout ediyor, bazen de hata veriyor?

cevap 5- ilk basta da belirttigim gibi bir yandan yazarken bir yandan da teste actigim icin (projenin %30'unda betaya cikmak) guncelleme gectikce .net'in mimarisi geregi session'lari resetleyip application'i yeniden baslatiyor. haliyle su an icin yapabilecegim bir sey yok. ilerleyen surecte biraz daha oturakli hale geldiginde onceden duyurulmus guncelleme zamanlari icerisinde gerceklestiriyor olacagim.

soru 6- "sozlukten bakilabiliyor", "sozlukteki arama fonksiyonlari ile cozulebiliyor", "sozlukten bakarak daha cok puan alinabiliyor"

cevap 6- e cunki basliklari sozlukten getiriyor ve sozlugun yapabilirlikleri dogrultusunda o basliklari bulmaniz elbetteki mumkun. bugune kadar cikan herhangi bir oyun ile beraber verilen "bu oyunu soyle oynayabilirsiniz, boyle oynayamazsiniz" kural seti gormedigim icin kendim de "sozlukten bakmak yasak" gibi salakca bir ibare koymadim. nihayetinde oyundur. eger bilgisayar oyunlarini cheat kullanarak oynayabiliyorsak (ki evet yapabiliyoruz) bu oyunda da sozlukten bakarak oynayabiliriz. oyundan alinan keyif ve tercih meselesi tamamiyle. dedigim gibi nihayetinde "oyun". tadini cikartmak gerek.

soru 7- direk ispiyonlama, baslik tasima linki olsa ne guzel olur?

cevap 7- sozluk ile fiili bir bagi olmadigindan oturu, ortak database gibi bir yapi olmadigindan oturu bu istek sozluge yuk bindirecektir. sistem su anda hafizasinda 500000 kadar(ve artmaya devam eden sayida) baslik tutuyor, sizin onunuze gelene kadar belki de oynamakta oldugunuz baslik duzeltilmis olacak. bu sebepten oturu direk link vermek iyilik yapmak veya yardimci olmaktan cok kulfet getirmek gibi gozukuyor bana.

ayrica zaten sorulan basligi bildiginizde altta sozlukten bakayim linki cikiyor ve basligin duzeltilmesi ile ilgili sozluk fazlasiyla gelismis fasilitelere sahip. tek yapmaniz gereken sozlukten bakayim butonuna tiklamak ve sozluk icerisinden gereken islemi gerceklestirmek.

haliyle bu su anda eklenmeyecek. ama; (amasi kalmadi, yaptim).

--- spoiler ---

bu basliklarin duzeltilmis olabilecegi gerceginden hareket ile uzerinde dusunmekte oldugum her oyun icin gidip random olarak bir baslik getirmek fikri var. her ne kadar faz 3 icin planliyor olsam da yapi siz bir oyunu tamamladiginizda gidip sozlukten yeni bir baslik getirecek sekilde duzenlenecek. bu olduktan sonra sozluk yonetimi ile irtibata gecip eger onlar da olmasini isterlerse ekleyebilirim.

--- spoiler ---

soru 8 - alternatif gorseller, adam asilmasa vs?

cevap 8 - olmasini istedigim kadar uyuyabilmeyi de istiyorum. olacak zamanla. "ben yapacagim sevabina" diyen olursa 96px*150px (en * boy) olacak sekilde 7 kademeli (0 baslangic sahnesi, 6 bitis sahnesi olacak sekilde) duzenleyip png formatinda gonderebilir. eger olacak gibi ise seve seve koyarim kendisine de credits'te yer vererek.

soru 9 - browser uyumlulugu?

cevap 9 - chromium, safari, opera, firefox, internet explorer ve chrome ile test ettim. (chromium 5.0.388.0 (45542), chrome 5.0.342.9 beta, safari 4.0.5(531.22.7), opera 10.51 (3315), internet explorer 8.0.7600.16385, firefox 3.6.3) gozume carpan herhangi bir sorun olmadi. ie7'de de hatirladigim kadari ile bir sorun yoktu. // ek: guncel versiyonlari ile de test ettim, usendim hepsinin versiyonlarina bakmaya.

internet explorer 6 desteklenmiyor, desteklenmesin de zaten. // ek: hala desteklenmiyor. nihohe.

internet explorer 6 harici saydiklarimda bir sorun yasiyorsaniz mesaj ile bildirirseniz (bir screenshot esliginde tadindan yenmez) ona da bakmaya calisirim hizlica.

daha gelirse ekleyecegim.
  • "o dar ağacında başı asılan keşke ben olaydım"

bunca yıl tırnaklarımla kazıyarak eş-dost-akraba üçgeninde oluşturduğum bütün karizmamın, efendiliğimin bir anda gitmesine sebeptir.

önceki gece misafirliğe gelen aile dostlarımız bahar teyzelerin ikinci sınıfa giden hiperaktif oğulları mertcan'ı dingillemek bana düştü. bende otutturdum bilgisayar başına. paint açtım resimler çizsin, word açtım yazılar yazsın ama yok arkadaş, çocugun götünde kurt var sanki durmuyor. bilgisayarda da bir tane oyun yok. baktım çocuk cin gibi, en iyisi açayım bi hangberry oynasın yavrucak dedim. demez olaydım, çocuk kaptı hemen oyunu, adamın kafası dahi gözükmeden biliyor başlıkları. ee zamane çocugu ne de olsa!

normal zamanda beş dakika sabit duramayan mertcan'ın uzun süre sesinin çıkmamasında dolayı annesi işkillenmiş olacak ki "her şey yolunda mı?" diyerek odaya kontrole gelmesin mi! bizim afacan da "anne gel ne oynuyorum bak" deyip, bir de ardından "babaaaaaaaa, sen de gelsene" diyerek babasını da çagırmasın mı!

bilinen birkaç cümlenin ardından bir yandan annesi, bir yandan babası çocukla çocuk olup onlar da harf söylemeye başladılar. tam bir pazar yeri oldu bizim oda. harfler, tahminler havada uşusuyor. her zaman normal başlıkları çekip alan hangberry yapacak ya illa bir bokluk, yerin dibine sokacak ya bizim efendiliği, almış getirmiş yeni bir başlık..

----- ------- -------

düz adam mantığıyla başlayan mertcan bastı a harfine..
    a-a-- -a----- -------

babası e, annesi i harfleri ile destekledi mertcan'ı.
    a-a-- -a---e- -i-e-i-

ardından n harfi ve s harflerine bastılar.

anan- -an-nen si-e-i-

anan kelimesi belirince anladım başıma gelecekleri. yıllardır gözlerinde oluşturduğum karizmanın yerle bir olmasına çok az kalmıştı. bir şeyler yapmam gerekiyordu, ğ,z,ş gibi olmayacak harflere bastırmasına çalışsam da yemedi mertcan.

k,r harfleri ile cümle iyice şekillenmiş oldu.

anan- kan-nen sikeri-

ve eksik olan üç harfe basarak benim ipimi çekmiş oldu.

ananı kanunen sikerim

hala mertcan'ın "ana-ananı kanuuu-nen siker-sikerim" şeklinde heceleye heceleye okuması kulaklarımda çınlıyor. ne diyecegimi şaşırmış, bir halde kalakaldım ayakta. yüksek mühendis murat amca ve avukat bahar teyze suratıma o denli şaşırmış baktılar, o derece şaşırdılar ki giderken elimi bile sıkmadılar.

şimdi bu oyunun yapımında ve yayınında emegi gecen arkadasa seslenıyorum!! oyuna çocuk kilidi mi yaparsınız, küfür engelleyici mi kodlarsınız orasını bilmem. böyle zor durumlarda kalmamak için bir çözüm getirin oyuna. ayrıca benim kaybolan güven nasıl yerine gelecek hafız?
  • degisiklik oldu. oldu da ne oldu? hangberry'i kapatma karari aldim.

eksi sozluk ve sub-etha arasindaki iliski ara ara hakkinda yazip cizdigim garip bir iliski.

sadece eksi sozluk yazarlarina yonelik olmayan veyahut onlara bir ayricalik vermeyen herhangi bir uygulama sub-etha'ya dahil olamiyor, bu kriterler de yeterli degil, sozluk ekibi tarafindan kabul gormesi de gerekiyor.

nihayetinde eksi sozluk bir platform ve siz bu platforma yonelik olarak "herhangi bir gelir, ayricalik vb gibi unsur" gozetmeksizin vaktinizi ve emeginizi ortaya koyarak birseyler gelistiriyorsunuz. yapmanizdaki genel motivasyon ortami seviyor olmaniz, sizin de bu platforma katki saglamak istemeniz veyahut ilgi cekmeyi seven biri olmanizdan oturu mesaj isiginizin uygulama sayesinde daha sik yanmasini saglamaniz, kari kiz kaldirma arzunuz, ortamlarda saygi gorme egonuz gibi onlarca sebepten herhangi biri olabilir.

vakit ve emek harcayarak bir seyler gelistirdikten sonrasinda gelistirmeyi yaptiginiz platformun destek icin biseyler yapmak soyle dursun kostek olmaya basladigini gordugunuzde sogumamak pek mumkun degil.

sozluk kafasina gore birseyleri degistirdigi icin cakilan uygulamalar ve bu uygulamalarin gelistiricilerinin harcadigi vakit nice, haber vermeden yaptigi degisiklikler nedeni ile cope giden var. sub-etha ve sozluk organik olarak birbirine bagli olmasina ragmen sozluk sub-etha'yi sahiplenmedigi gibi umursamamayi tercih etti ve kendi adima ben bundan cok uzun zamandir rahatsizim.

nihayetinde geldigimiz noktada eski sozluk yapisinda yer alan "random baslik getirme" fonksiyonu ansizin antige login sarti getirilmesi sebebi ile ortadan kayboldu (evet workaround'lar var ama o workaround'a vakit harcadiktan 2 gun sonra da antik kapanirsa hersey yine cop), yeni tasarim/yapida ise boyle bir fonksiyon yok.

ha nedir? vakit harcanarak basliklar indekslenip calismasi saglanabilir ama ben bir gelistirici olarak vaktimi ve emegimi harcadigim platformun da biraz olsun umursamasini, 40 yasina gelmis insanlarin birbirleri ile iletisim kurmasini, alt yapida gerceklesecek degisikliklerden etkilenebilecek epi topu 11 tane uygulamanin gelistiricilerine en azindan 10 gun onceden haber verilmesini beklerdim (tabi, ismet kim ki?).

bizler de uygulama gelistiriciler olarak bizi tercih eden kullanicilara yasatmaya calistigimiz deneyimin citasini bir tik olsun yukarida tutma sansi elde ederdik. olmadi, onun yerine "haydaaa bozdum ben bunu" entry'leri ile haberdar olduk uygulamalarimizin bizzat sozluk ekibi tarafindan calismaz hale getirildiginden.

bu kadar vurdumduymaz ve umursamaz tavra karsilik ben kendi adima sozluk/sub-etha yapisi icin daha fazla vakit ayirmak istemiyorum. nihayetinde bir amme hizmetidir, tesekkur ya da takdir zaten beklenmiyor, kullanicilar begenilerini ve takdirlerini bugune kadar giris yapan 13075 kullanici ile, oynadiklari 1.099.595 (evet, yaklasik bir milyon yuzbin) oyun ile, harcadiklari 6.648.765 (ve evet, yaklasik alti milyon altiyuzelli bin saat) saat ile gostermis durumdalar. bir gelistirici acisindan en buyuk takdir budur. fakat ana platformdan beklenmeyen takdire karsilik platformun yok saymasi, hice saymasi, umursamamasi ve kostek olan yaklasim sergilemesi benim kendi adima hazmedebilecegim birsey degil.

daha onceden de bir kac unsurda degindigim uzere, vizyon ve anlayis olarak ayni yone bakmiyoruz.

uzun lafin kisasi, hangberry bugun itibariyle kapandi arkadaslar.

umarim yasadigi sure boyunca guzel vakit gecirtebilmis, sizleri eglendirebilmistir.

farkli platformlarda, degisik veri tabanlari ile gorusmek uzere.

esen kalin.

-nyks

hang-kafama sikar giderim!-berry.
  • oncelikle kendi adima hepinizden ozur dilerim.

->ne oldu?

+>oyunun yer aldigi sunucu, bu sunucuya alinan backup'lar, sistemin duzenli alinan backup'lari, disari alinan backup'lari ve virtuzalization'un mukemmel olanagi snapshot backup'lari wipe yedi. bir anda 3-4 noktali yedekleme yapilmakta iken hepsini birden kaybetmek umuyorum ki bundan sonraki yuzyillarda sadece benim basima gelen bir olay olarak kalir ve sehir efsanesi olarak anlatilir.

->ne olacak?

+>sistem kendi uzerinde 3 noktali backup yapisini yakaladigindan mutevellit disari herhangi bir backup cikartma ihtiyaci hissetmemekte oldugumdan oturu oyuna ait sadece kodlar ve early db design/beta data kalmis durumda. su aralar kendi is yogunlugum + yasanan olayin kaybettirdigi data'nin sadece hangberry olmamasi sebebi ile (yaklasik 2 kusur yillik tum calismalarim o sunucuda idi ve hepsini kaybettim) kisa vadede hangberry geri gelmeyecek/gelemeyecek.

uzun vadede ise diger tum projelerim gibi hangberry'i de bir cocugum gibi gormustum ve ben yaklasik 1 hafta once cocuklarimdan birini kaybettim. onu tekrar hayata dondurmek konusunda cok ciddi hirsim var, ama arada ogrendigim, sizlerin anlattigi, kendi gordugum bir cok hatayi gidererek, daha iyi anlar yasatacak/vakit gecirtecek sekilde duzenledikten sonra bunu yapmak niyetindeyim.

->ne zaman?

+>kisa vadede degil, uzun vadede.

->uzun vade?

+>ha uzatacaksin yani?

-hangdead ; (-
  • tam deli işi. sabahlar olmasın. yalnız anlamadığım neden sadece adam asıyoruz? kadınlara uygulanan pozitif ayrımcılığın bir örneği daha. bir de kopya çekmeyi önleyici telkin mesajları eklenmeli. "hayvan ara kullanan bizden değildir" vb. sol omzumdakine söz geçiremiyorum;

"yan sekmeye geç, yan sekmeye geç, yana geç, hayvan ara" deyip duruyor, üç kağıtçı.
  • a ve e harfi çıkmayıp iki hakkım gittiğinde suratımı sikilmiş sıpa götüne çeviren oyun.
  • onca kirginliga ragmen mikado pasayi kiramadigimdan oturu tekrar hayata dondu kendisi, buna karsilik cocugumun vesayetini de kendisine devrettim.

hangberry'nin supreme commander'i mikado'dur artik; ) (kucagina birakmak dedikleri boyle bisey olsa gerek hehoh)

arada ne gibi guzellikler oldu,

lig sayfasi ve istatistik sayfasi essek gibi hizlandi ama bunu yaparken "kisilerin listedeki durumu" ozelliginden feragat etmemiz gerekti. oyuncularin kendi durumunu gorebilmesi icin "ben" gibi bir sayfa planlamaktayiz, tum istatistik kategorilerindeki durumunu gosterecegiz orada, bu da lig gibi icerisinde 19 adet yogun sorgu barindiran sayfalarin dakikalar boyu acilmamasi problemini cozecek.

ana sayfaya daha fazla bilgi yukledik. cok fazla bilgiye dayali oldu ama fena da olmadi hani.

edit 1: bazi sorunlar yasandi zira yillardir sirtimizi dayadigimiz postgresql'i artik hicbir projede kullanmadigimiz icin bu cocugu da mysql'e gecirdik. gecis sirasinda bazi kaziklar atmis, bazi tatsizliklar yasatmis olabilir (ki yasatti essek sipasi, sen asilmaktan kurtar, onun yaptigina bak! (hic!)) hepsi cozulmus gorunuyor.

vakit buldukca biseyler daha ekleyecegiz ama simdilik boyle.

ha bu arada, rastgele gidince ne yaptik?

ilk acildigi gunden bugune rastgele bir tarih sectirdik hang bey'e. gidiyor, rastgele bir tarihin basliklari arasindan yine rastgele bir baslik secerek oynatiyor. haluhazirda kendisinin en yavas kismi sozlukten entry cektigi kisim haline geldi ki bundan oturu pek mutluyum.

belki hangi gunu oynadiginizi da soyleriz, hatta keske alabilsek de o gunun en begenilen entry'sini saatli marif takvimi tadinda gostersek.

ps: kirginlik doneminde pek bakmamistim basliga pek guzel seyler yazilmis, hay cok yasayin, yuzunuz gulsun e mi; )

hang-kisfmet-berry
  • gayet güzel, gayet eğlenceli tamam ama;

lan başlık açarken yarısında türkçe harf kullanıp diğer yarısında neden kullanmaz bi' insan bana bunu açıklayın. ulan iki harf önce "ı" kullanıyorusun, sonra gidip "ü" yerine "u" kullanıyorsun. puşt.

bak yine editi: "üniversite" yazıp iki kelime sonra "kulubu"* yazan.