şükela:  tümü | bugün
 • cin in en sevimli sehri.golun cevresindeki parkta oturup kuslari dinlemek bu dunya uzerinde yasanabilecek en guzel hislerdendir...
 • saat 22:00 den sonra yemek yiyecek yer bulunmayan gol kenari sehri. nufusu yaklasik 3 milyon kadarmis.
 • shanghai'a arabayla 2 saat + yolda ziyaret edeceğiniz fantastik lokantada geçireceğiniz 1 saat kadar mesafesi var. göl kıyısı olduğundan çok nemli. geceleri hareketli bir pazarı var, zaman zaman mağazaların önünde bando-mızıka ile karşılaşabilirsiniz. hemen yakınında bir sanayi bölgesi ve pek çok fabrikası da vardır.
 • 6 milyon nüfusu ve 10.000 fabrikası ile küçük bir şehir.gideceklerin istanbul üzerinden shanghai daha sonrasında tren ile 80dk bir yolculuk yapması tavsiye edilir. inci ve ipek almak için mısır çarşısına benzer bir çarşısı vardır. ikiden daha fazla çok büyük teknoloji marketi vardır. kalmak için milan condidental hotel tavsiye edilir.soho,ramada ve milan eğlenilecek güzel mekanlarıdır. taksi şöförleri en eğlenceli tipleridir. prinç rakısı almadan dönülmemelidir.
 • çinlilerin yukarıda cennet aşağıda hangzhou dedikleri,üzerinde rengarenk çiçekler açan bir göl kenarında kurulu dünya üzerindeki en romantik ve huzurlu yerlerden biri.
 • marco polo'nun ziyaret edip guzelligi karsisinda buyulendigi masallar sehri...shanghai'in guneyindedir ve an itibari ile zhejiang eyaletinin baskentidir.
 • çin'in ekonomisi en gelişmiş, doğal güzellikleri ve tarihi mirasıyla insanı büyüleyen kenti. beijing'de görmediğiniz kadar spor otomobil vardır kentte. çin'in en güzel kızları kesinlikle burada yaşar. göreceli tabi. mayıs başından itibaren bunaltıcı bir sıcak ve nem başlar. yemeklerinde deniz mahsulleri baskındır. bölgesel biralar ve çaylar mutlaka tadılmalıdır. birkaç tane kiliseye rastladım. kentte hristiyan nüfus var mıdır, ne kadardır, şimdilik bilgim yok. olursa paylaşmaktan imtina edecek değilim.
 • zheijang eyaletinin başkenti olan şehir.yokuş,tepe gibi yer şekilleri burada mevcut değildir.havası nemli ve biraz kirlidir.merkezindeki göl*ve etrafı görülmeye değer yerlerdendir.buradakiler heaven above,hangzhou below derler ki marco polo'da bu görüşe katılmıştır.
  -- gezi ,eğlence,yeme-içme --

  downtown diye tabir edilen kısmı otelleri,cafeleri ve sokakları ile canlı bir şehir izlenimi verse de çoğu mekan saat 10'dan önce kepenkleri indirmeye başlar.ancak west lake civarındaki cafe,bar,tea house tarzı işletmeler gecenin ilerleyen vakitleri için her daim açıktır.west lake şehrin içinde etrafında eski dönemlerden kalma kuleler ve tapınaklar olan ayrıca çevresinde çokça kahve dükkanları* bulunan manzarasına değecek gezilmesi gereken yerlerindendir.
  qing he fang adlı sokak yine hediyelik eşya için çeşit ve fiyat yelpazesi geniş olan bir yerdir.buradaki tea house denilen yerlerdeki geleneksel kıyafetli çinli abilerimizin yaptığı demlikli akrobasi gösterileri de bizim maraşlı abilerimizin dondurma şovlarına benzer.
  yine aynı sokağın yakınlarında uygur* lokantası ve uygur sokağı bulunmakta.restoranları helal et sertifikalı.ancak bize yakın tadda bir şey beklemeyin çoğu şeyi soya bulanmış şekilde servis ediyorlar.ancak yinede güzel birşeyler bulunabilir.
  şehirde mcdonald's ve pizza hut gibi tanıdık yerler mevcut.

  -- ulaşım --

  çin şehirlerinde toplu taşıma gelişmiş olduğundan burada çoğu yere otobüs ve yeni gelecek olan metro ile rahatça ucuza ulaşabilirsiniz.ben şehiri bıraktığımda bir metro hattı yoktu ancak bir inşaat söz konusuydu ve ekim 2012'de bitecekti.yani komşusu şangay ile karşılaştırılamaycak derecede olsa bile hangzhou bir metro hattına sahip olacak.

  burada neredeye çoğu yere otobüs mevcut ancak saatlerini bilmek lazım.akşam belli bir saatten sonra ortada otobüs falan kalmıyor,bundan dolayı otobüs kullanacak arkadaşların otobüs saatlerine dikkat etmeleri gerekiyor ki bu otobüs saatleri duraklarda mevcut.otobüs biletleri 3 yuandı.

  şehirde üç farklı renkte taksi mevcut.bunlar kırmızı,yeşil,mavi olmak üzere farklı taksimetre açılış ücretlerine sahiptirler.yeşil olanları daha çok countryside yani daha çok downtown dışında görebilirsiniz.hangzhou'da bulundğum müddet zarfında sadece yeşil ve kırmızı taksiye binme olanağım oldu.aralarında herhangi bir şekilde konfor farkı mevcut olmasa da biri* downtown içinde ruhsatlı bir araç olduğundan haliyle ruhsatı daha pahalı olacağından* açılışı 20 yuan civarıydı yamulmuyorsam.ancak benim şehirde bulunduğum zaman*yeşil taksiler 10 yuan'dan açılıyordu ve yeşil taksiler ile 35 km'ye yakın bir yolu 100 yuan'a gidiyorduk.ayrıca yanlış hatırlamıyorsam 3 km'ye kadar ücret her türlü 10 yuandı.3-10 km arasında taksimetre kilometre başına 2 yuan;10 km üzerinde ise 3 yuan artıyor.tabiki çin deyince ilk aklımıza gelen korsan*ürünler olduğu gibi korsan taksilerde mevcut.ancak bunlara o yöredeki çinli arkadaşlardan alabileceğiniz telefon numaraları ile ulaşabilirsiniz.daha ucuza götürüyorlar.

  gidecek olanlara yardıma hazır ve bir mesaj uzaktayım.
 • 2011 senesinin 16 eylul'unde ayak bastigim, gelismis - temiz ve buyuk bir trafik sorunu olan, bana gore cin'in paris'i olarak niteleyebilecegim sehri. diger arkadaslarin yorumlari dogrudur, tarihiyle ve guzelligi ile alakali olanlar. cin'in paris'i derken abarttigimi dusunmuyorum. bir golun cevresine kurulmus olan bu sehiri, sanirim sehir yapan bu gol olsa gerek. hicbir ozelligi yok golun. berrak sulari ya da harika bir kokusu, gol icerisinde dolasan kugular ya da ordekler degil cekici olan. sanirim, sadece bir kiyisindan baslayarak, bir diger ucuna kadar yuruyerek ulasabiliyor olmaniz. ve her donemecte karsiniza cikan bir kopru, uc yuz sene oncesinden kalma bir tarihi bina, genelde sabahlari denk gelebileceginiz taıjıquan icra edenler, verdigi huzur, aksamlari ozel isiklandirmasi, her bir koprunun, her bir yapinin sahip oldugu harikulade bir hikaye. o huzur, o sakinlik ve o sessizlik keske bizim her sehrimizde olsa ve nefes alabilsek, huzuru yasayabilsek. cin'e gidenlerin mutlaka ziyaret etmesini onerecegim, ulasimi cok rahat olan, harika bir sehir. cok ozledim.