şükela:  tümü | bugün soru sor
 • can dündar değinmiş bu konuya, aslında aynı cinsiyeti ifade eden kelimelerin yüklendiği anlamların ne kadar farklı olduğundan bahsetmiş. bu ayırım sadece erkekler tarafından mı yapılıyor? hayır kadınlar da duygularına göre değiştiriyor hemcinslerinin adlarını. yazıyı okurken annem ve arkadaşlarının konuşmaları geldi aklıma, evlenmeden önceki dönemlere dair şeyleri anlatırken "ben kızken" diyorlardı. demek ki onların hayatlarının miladı haline gelmiş bu iki kelime: "kadınlıktan önce" ve "kızlıktan sonra".
  http://gundem.milliyet.com.tr/…/1678356/default.htm
 • kullanım şekilleri şu şablonların dışına çıkmaması gereken hitap sözcükleridir:

  -ayşe hanım
  -bayan steward
  -kadınlar tuvaleti
  -kızım akşama misafir var, geç kalma.
 • "beyefendi, bay, erkek, oglan, herif" kelimelerinin de ayni sekilde degerlendirilmesini talep ettigim bana da garip gelen ve kadin cinsiyetini cok cesitli sekilde ifade edis yollari.
 • bu konuda kullanım esasları belirlenmemiş aslında. sadece birer isim olarak kadın ve kız var. gizli öznelerimiz.

  cumhuriyet kanunları ile bey, ağa, efendi vs. gibi ünvanlar kaldırıldı. bay ve bayan ünvanları getirildi. ölü doğdu bu inklap. kimse kimseye bay mehmet, bayan mücella demedi.

  şimdi diyorum ki. edatlarla beraber şöyle kullanılsın bu kelimeler.

  salıncaktaki kız
  başörtülü kadın

  yani cismi belli ama ismi belli olmayan bir kişiden bahsedildiğinde kadın ve kız (fiziksel özelliğe göre, genç ve ufak bir çocuğa kadın demenin anlamı yok) kelimeleri kullanılabilir.

  bayan bir ünvan. demek ki ünvanların önünde kullanılabilir. bir nevi pekiştirme. yine ismi bilinmeyen ama ünvanı aşikar kadınlar için.

  bayan memur
  bayan polis

  ismi bilinen kadınlar için ise hanım soneki uygun olur diyorum.

  irem hanım
  mücella hanım.

  yani bayanlar tuvaleti gibi anlamsız laflar söylenmez. tabi bir de bizim gündelik laflarımız var. "gelin hanım nasıllar bugün" diye sorarız mesela. bunun yanlış kabul edilmesi gerekiyor.

  kadın polis yahut kadınlar tuvaleti demenin bir mahzuru yok elbet ama bu kelimeler kurala bağlanmadıkça saçmalamaya devam edeceğiz.

  aynı zamanda

  salıncaktaki oğlan
  takkeli adam
  erkekler tuvaleti
  bay polis
  metin bey...