şükela:  tümü | bugün
 • eskiden böyle bir dizi vardı. hatta başrolde ilknur bozkurt oynardı. *
  bütün dizi, adından da belli olacağı gibi çiftlikte geçerdi. geyikti ama o dönemde sevilmişti baya.
 • orhan kemal'in romanı.
 • bas rollerde ilknur bozkurt ve bulut aras in oynadiklari aganin komik yegeni rolunde osman cavci yi begenerek izledigimiz, orhan kemal in 1950 lerin siyasi toplumsal atmosferini chp yanlisi bir gozle anlattigi romanindan tv ye uyarlanmnis olan eski trt dizisi
 • kirli sarı ile kronolocik olarak peşpeşe gösterilmişlerdi.. hatta ilknur bozkurtu tanıyan seyirciler "kim bu kirli sarı mı?" diye sormuşlardı. oradan hatırlıyorum...
 • ünal küpeli'nin yönettiği bu dizi aslında kendi döneminin ötesindeydi.
  ilknur bozkurt'un taş oluşu sonrası ilk kez önemli bir rol almıştı.
  gülben ergen o zamanlar için tanınmamasına karşın fena sayılmayacak bir rolde, vasat bir performans göstermişti.
  erol taş tabii ki kötü rolde, kızın pezevenk babasıydı.
  aydemir akbaş ise hayatının tiplemesini yapmış, dizinin ana karakterlerinden biri olan reşit emmi'yi oynuyor, diziyi sürüklüyordu.
  son bir not olarak dizinin es kaydını tabii ki erkan esenboğa yapıyordu.
 • kullanılan dil çok etkileyici, ifadeler çok akılda kalıcı olduğundan, okunduktan 20 yıl sonra bile bazı cümlelerin hatırlandığı, bazen günlük hayatta yaşanan bir hadisede, nedensiz, kitaptan bölümlerin akla gelmesi gibi yan etkileri olan kitaptır. insanın motivasyonlarını inceleyişi o kadar nettir ki, hayata yeni başlarken bile, kafanızda, insanoğlu ne menem bir varlıktır, bir fikir oluşturur.
 • cukurova'da gecer. kötü roldeki fikret hakanın unutulması imkansızdır.
 • orhan kemal'in kalemini konuşturduğu romanı..
  tani öncesinde vukuat var okunursa, bir kadın olarak baş kahramanın (güllü idi sanırım), bu kadar çabuk dağ gibi bir yiğidi para pul için unutuvermesine, bir parfüm şişesine tav olabilmesine bozuk atılabilir. ama iki kitap ayrı değerlendirilirse, bir kız çocuğunun zoraki olarak kadınlığa adım atması ile birlikte, ne derece sertleşebileceğini çok güzel gösterir.
  ve bu devranın malesef ki böyle gideceğini..
  ikinci bir örneği için;
  (bkz: ince memet)
 • yeniden ekrana uyarlanmak üzere sırasını bekleyen.
 • adana, çiftlik, ağa, yanaşma, maraba, burjuva, köylü ve daha birçok şeyin can bulduğu romandır. vaktiyle çekilen dizisi cast anlamında çok başarılıydı. boşnak güllü, sevgilisi arap kemal, (sanıyorum) kürt babası sürmeli gözlü elci cemşit, babanın akıl hocası berber reşit (aydemir akbaş bu rolde muazzamdı), çakma zaloğlu rüstem, herkesin korktuğu, yeni düzenle eski düzen arasında kararsız, fransızca bilen, tatile avrupa' ya giden, çizmelerini kapatmasına çıkarttırıp ayak yıkatan muzaffer ağa ve kapatması gülizar' ın dizinin yeni versiyonunda nasıl olacağı merak konusudur. acaba nerede eski cast' lar, hatta eski senaryolar mıdır?

  bu arada kabak hafız' a yeni çekimde yer verilecek mi, verilecekse nasıl verilecek, merak uyandırmaktadır.