şükela:  tümü | bugün
  • doksan yaşında hala aktif olarak çalan, cannonball adderley & miles davis'in -içinde o unutulmaz autumn leaves'i barındırdığı- somethin' else'inden the great jazz trio'ya; ella fitzgerald, charlie parker, nancy wilson ve johnny hartman'ın albümlerine kadar geniş bir yelpazede yer alan caz piyanisti.

    duygusal, derin, dokunaklı ve pürüssüz tonlara sahip hank jones, günümüzün yaşayan en büyük caz piyanistlerinden biri olup yine bir başka büyük usta oscar peterson'ın ölümünün ardından the oscar peterson trio'nun belkemiği olarak piyanoda yer almış; kusursuz stilini bizlerden esirgememiştir. ayrıca, kanımca caz standartlarını mccoy tyner ile birlikte en iyi yorumlayan be-bop piyanisti, yine kendisidir.

    unutmadan, küçük kardeşleri de büyük caz ustalardır. (bkz: elvin jones) (bkz: thad jones)
  • tavsiyeler edilesi my funny valentine yorumu.
  • henry "hank" jones jr. was an american jazz pianist, bandleader, arranger, and composer. critics and musicians described jones as eloquent, lyrical, and impeccable. ın 1989, the national endowment for the arts honored him with the nea jazz masters award. he was also honored in 2003 with the american society of composers, authors, and publishers jazz living legend award. ın 2008, he was awarded the national medal of arts. on april 13, 2009, the university of hartford presented jones with a doctorate degree for his musical accomplishments.

    jones recorded more than 60 albums under his own name, and countless others as a sideman, including cannonball adderley's celebrated album somethin' else. on may 19, 1962, he played piano as actress marilyn monroe sang her famous "happy birthday, mr. president" song to then u.s. president john f. kennedy.
hesabın var mı? giriş yap