şükela:  tümü | bugün
 • dünyaca ünlü kartacalı komutan hannibal anısına gebze’de tübitak arazisi içindeki hannibal tepe'ye 1981'de yapılmış anıttır.

  900 metrekarelik alan kaplayan beş ayrı bölüm halindedir. beş ayrı dildeki beş ayrı mermer kitabede hnanibal’in yaşam öyküsü anlatılır. hereke’den getirilen puding taşından yapılan anıt, 25 ton ağırlığındadır. anıtın ortasına istanbul arkeoloji müzeleri heykeltıraşı nejat özatay’ın yaptığı hannibal portresi yerleştirilmiştir.

  cumhurbaşkanı mustafa kemal atatürk, 1934 yılında hannibal'in gebze’deki mezarının bulunmasını ve etrafının düzenli bir park haline getirilerek, üzerine bir anıt dikilmesini istemişti. mezarın yeri belirlenemese de anıt dikilmesi isteği doğumunun 100. yıldönünümü olan 1981’de gerçekleştirildi. anıtın yapımına 1980 yılı sonlarında başlandı. kocaeli valiliğinin, karayolları genel müdürlüğü'nün, tarım ve köy işleri bakanlığı’nın ve tübitak’ın ortak çalışmaları ile anıt tamamlandı. açılış, 24 temmuz 1981 günü kültür bakanı cihat baban tarafından yapıldı.

  kitabe üzerindeki yazı
  “ bu anıt, atatürk’ün doğumunun 100. yıldönümünde büyük komutan hannibal’e olan beğenilerin bir ifadesi olarak yapılmıştır. hannibal, kartaca'nın ünlü bir komutanı ve devlet adamıdır. mö.247 yılında, kuzey afrika'da doğmuş, roma'yı yok etme duyguları içerisinde yetişmiştir. babası hamilcar barca’nın roma'ya karşı başlattığı ve tarihe pön savaşı adı ile geçen çarpışmaları sürdürmüştür. ünlü roma yürüyüşü bu komutan tarafından düzenlenmiş ve fillerle güçlendirdiği ordusu ile romalıları italya’da, barletta’da yenmiştir. pek çok askeri zafer kazanan hannibal romalılara karşı başlattığı yeni bir savaş için bitinya(bursa) kralı prussias’ın yardımını sağlamaya çalışmış ancak, başarılı olamamıştır. bithynia kralı tarafından romalılara teslim edileceğini öğrenmesi üzerine bihynia topraklarında libyssa'da intihar ederek mö.183 yılında ölmüştür."

  kaynak
 • hangi hannibal?

  biri kartacalı diğeri eritre asıllı bir rus. biri mö 3. yüzyılda yaşamış, diğeri ms 17. yüzyılda. aralarında tam 1800 yıl var. biri askermiş, diğeri önce köleymiş sonra rus çarı’na danışman olmuş. bu iki insanın şimdiye kadarki tek ortak noktası isimleriydi. çünkü birinin adı kartacalı hannibal, diğerininki ibrahim hannibal. ama şimdiden sonra isimlerine ek olarak insanların anılarında aynı mezarı da paylaşmak zorunda kalacaklar. çünkü kartacalı general hannibal adına atatürk’ün isteğiyle gebze sırtlarında yaptırılan mezar, 30 yıllık rus rehber ivan denisenko’nun tezine göre aslında rus şairi puşkin’in büyük büyük dedesi ibrahim hannibal’a ait. üstelik bu görüş rus kültür merkezi müdürü mustafa boy tarafından da destekleniyor. hatta rus rehberler şimdiden mezara puşkin’in dedesi orada yatıyor diye rus turist götürmeye başladı bile. gebzelilerin ise aklı karışmış durumda... mezarı gören aynı şeyi soruyor: şimdi bu mezarda yatan hangi hannibal? kartacalı mı?
  ‘ya yeni bir yol bulacağız ya da yeni bir yol yapacağız’ sözleriyle tarihe geçen hannibal filleri tank gibi kullandığı ordusuyla mö 202’de alp dağları’nı aşarak bütün italya’yı ele geçirir. ancak romalılar’a yenilip kocaeli’ndeki bithynia kralına sığınır. romalılar onu teslim almaya geldiklerinde ise libyssa’da (gebze’nin eski adı) zehir içerek intihar eder. harp okulu’nda kartacalı general’in savaş taktiklerini okuyan atatürk, 1934’te, hannibal’in intihar ettiği gebze’de bir anıt mezar yapılmasını ister. kültür bakanlığı da tam 47 yıl sonra 1981’de bu isteği yerine getirir.
  ibrahim mi?kartacalı olmayan hannibal, yani rus şair aleksandr sergeyeviç puşkin’in babasının dedesi ibrahim hannibal eritre’de 16. yüzyılın sonlarında doğar. korsanlar tarafından esir alınıp istanbul’a getirilir. orada rus elçisi tarafından satın alınıp çar petro’nun yanına gönderilir. mimari ve güzel sanatlara olan yeteneği sayesinde özgür kalır hatta çar’ın danışmanı olur. rehber denisenko’ya göre, ibrahim hannibal 82 yaşındayken kudüs’e hacca gider ve dönüşte hastalanarak gebze’de ölür. sonra da diliskelesi yakınlarında bir yere gömülür.

  hürriyet haberi

  hannibal anıtına ilişkin kocaeli bşb kültür portalı tanıtımı:
  link