şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: hannibal)
 • kartacalıdır. tarihteki en büyük generallerden birisi olarak bilinir. fillerin de olduğu ordusuyla kartaca'dan roma'ya yürümüştür.
 • fransa-ispanya sinirini olusturan pyrenees daglarinin belli bir bolgesinde yuruyuse ciktiginizda "henibil fillerini aha buradan gecirdi" seklinde tabelalara denk gelebilirsiniz.

  kendisinin fillerle anca asabildigi daglari, bir cift timberland bot ile asabildigim insan tanimi.
 • tarihin ilk anti-emperyalist komutanı. romanın dizlerini tir tir titreten, tarih kitaplarına stratejinin babası olarak giren, kartacanın büyük süryani komutanı. babasına roma ya karşı nefret sözü vermiş bu büyük insan o zamanlar kendini beğenmiş romalılara rahat uykuyu haram etmiş, roma literatürine "hannibal kapıya dayandı" deyimini kazandırmış. hatta romalı çocuklar eve geç kaldıklarında anneleri çıkıp "çabuk gel bak hannibal kapıya dayandı" sözünü duyunca koşarak evine girer olmuşlar. hannibal öyle bir taktik dehasıdır ki romalılar hannibal ın taktikleriyle önce kendisini yenmiş, sonra da büyük bir coğrafyaya yayılmışlardır. yani hannibal romalıların belki en korktukları düşmanlarıydı ancak hannibaldan öğrendikleriyle de roma adeta çağ atlamıştır.

  ispanya kumandanıyken italyaya roma üzerine sefer için hazırlıklarını tamamladıktan sonra alp dağlarını dolanarak po ovasına inmiş. bu hamleyi akıllarından bile geçirmeyen romalıları darmadağın etmiştir. bu harekat bir çok kumandana ilham olmuş enver paşa sarıkamış harekatında bunu denemiş. hannibal alpleri geçerken ordusunun yarısını kaybetmiş ordusunu buna oldukça iyi hazırlamış, ancak enver paşa elindeki ordunun teknik imkanlarını göz ardı etmiştir. neyse konumuza geri dönelim. efenim hannibal alp dağlarını geçiyor kolay değil 37 fili var adamın, alpler soğuk, tabi orada bir çok kez yol bulamıyorlar ve orada şöyle diyor hannibal "ya bir yol buluruz, ya bir yol yaparız". bu söz de fatih in istanbulu fethinde gemilere karadan yürütmesi akıllara geliyor tabi. bi şekilde alpleri geçen hannibal bunu duyup gelen roma birliklerini imha etmiştir. ordusunun yarısını dağlarda kaybeden hannibal, romanın kadim düşmanı keltlilerin desteği ve yaklaşık 14 bin kelt savaşçısı da romalılara karşı hannibalın birliklerine katılmasıyla ordusunu kuvvetlendirmiştir. zaten hannibalın ordusuna yaptırdığı antremanlar meşhurdur hannibal der ki "benim 1 savaşçım 100 roma savaşçısına bedeldir" yani biraz abartı gibi gözükse de bi 10 15 romalıyı götürür onun savaşçıları.

  amacı güney italyaya inip oradaki devletlerin desteğini almak olan hannibal yolda rastladığı köy ve kentleri yağmalatarak askerinin ihtiyaçlarını karşılatır. romada homurdanmalar başlamıştır lan adam gelip köylümüzün ekmeğini elinden alıyor diyerek. romanın müttefikleri de var olum bak biz hannibalın tarafına geçeriz lan diye gider yapıyorlar. roma topluyor orduyu bu hannibal çok oldu diyerek yardırıyor cannae meydanına. burda hannibal yine stratejiyi koyuyor hilal taktiği vardır biz de çok iyi uygularız işte onun kralını cannae meydan muharebesinde yapıyor adam. mustafa kemal paşa da kurtuluş savaşında işte tam da bu cannae manevrasından yola çıkarak planlarını yapmıştır. zaten kendisi hannibalı çok araştırmış öğrencilik yıllarından itibaren hannibale karşı bir ilgisi oluşmuş, stratejilerini öğrenmiş ve ona saygı göstermişti bu nedenle gebzede hannibal adına bir 1937 de bir anıt yaptırtmıştır.

  kendisinden sayıca üstün roma ordusunu imha ediyor. hannibala bir anda roma yolları açılıyor. ama o kartaca senatosu yok mu birinci hanno adam hannibalın ününden korkmaya başlıyor buna destek yollamıyor. hannibal bakıyor eldeki şartlar uygun değil kuşatmaya neyse ben sonra kuşatırım diyor. sonra roma güçleniyor tabi zamanla kartacaya saldırıyor. hemen hannibalı çağırıyorlar yetiş hannibal. hannibal yetişir yetişmesine ama roma bu durur mu başında scipio var o da boş adam değil sayın okuyucular. scipio hannibalı yeniyor kartacayı ele geçiriyor roma. hannibal kartacanın başına geçiyor biraz toparlar gibi oluyor devleti ama empreyalist roma, kartaca senatosunu uyarıyor adamlarda hannibale yol veriyor.

  hannibal buradan anadoluya geçiyor. selevkos kralı var hannibalı almış yanına roma bu sefer bu selevkosa saldırıyor ordunun başında yine scipio bu sefer manisada savaşıyorlar. hannibal selevkosun kralı antiakhos e diyor şöyle saldır böyle saldır antiakhos da ünlüdür tabi yok diyor böyle böyle. sonra scipio antiakhosu yeniyor.

  hannibal sürgünde hannibal bi başına. artık romaya düşman devletlerin savaş danışmanı gibi bir görev üstleniyor. roma da güçleniyor da güçleniyor ancak hannibalın hayatta olması bile rahat bir uyku uyutmuyor adamlara. bu arada romalılar scipioyu rüşvetle suçluyorlar. scipio hay ben sizin gibin devlete de orduya yazıklar olsun diyor kapatıyor kendini villasına sonra az kalmadan kederinden ölüyor scipio. adamın vasiyeti var normalde scipiogiller ölülerini yakmaz ama scipio yaktırıyor hatta mezarına "nankör vatan sana kemiklerimi bile bırakmayacağım" yazdırıyor. hannibal de o sıralar gebzede otobiyografisini yazıyor. roma askerlerin onu öldürmeye geldiğini duyan hannibal dede yıllardır yüzüğünde bulundurduğu zehiri içip intihar ediyor. giderken de "romayı şu büyük derdinden kurtarayım artık diyor".

  hannibal tabi memleketi kartacaya kızgın o da scipiodan esinlenip kendisini yakılmasını ve küllerinin gebzeye gömülmesini istiyor. mezar taşına da şunu yazdırtıyor "nankör vatan sana küllerimi bile bırakmayacağım".. * * *
 • (bkz: #33276082)
 • romalıları baya bunaltmış diyorlar. spartacus gibi sanki: http://derlerki.com/hannibal-barca/
 • halle berry'nin yapımcılığında, history channel'da gösterilecek bir mini dizisi yapılacak olan efsane general.
 • kartacalı, gebzede öldüğü iddia edilen, roma düşmanı olan tarihi kişilik.

  kusura bakmasın kimse ama adamın yaptığı malazgirt savaşı değilmiş, ne gizlisi varmış ne saklısı, elbette görebilene. pek emin olmayarak söylüyorum fakat en azından 3000 kilometrelik bir yolu 100 bin askeri ve 37 filiyle geçebilmek her babayiğidin harcı değil. neyse asıl olay bundan önceki iki kurnazca ve güzel zaferden sonra, sayıca sadece at üstünlüğü kalan buna rağmen kazanmasının çok zor gözüktüğü ve romayı titreten son zaferi cannae muharebesi ...

  piyadeler yay şeklinde fakat dışa doğru, yani hilalden çok ters bir hilale benzemekte şekil... sebebi bence bariz olanı gizlemek, çünkü yapmak istediğini düz bir hatla da yapabilirdi hannibal.

  planın asıl alameti farikası, piyade yığınının merkezini olabildiğince zayıf ve kolay pes edecek askerlerle doldurmak, böylece karşı tarafın piyadelerinin sağını solunu ve önünü tecrübeli ve dayanıklı piyadelerle kuşatmak ve merkeze sıkıştırmak. son darbeyi de kanatlarda sayıca fazlalığı ve kaliteleriyle karşı tarafın süvarilerine üstün gelen attılar vuracak. ayrıca güneş ve rüzgar roma ordularının üzerinde olacak. rüzgar romalılara toz savururken güneş gözlerini almaya çalışacak.

  bu taktik o kadar tutmuş, roma ordusu o kadar sıkışmış ki o kuşatmada hiç bir roma askeri kılıcını oynatamaz duruma gelmiş. kaynaktan kaynağa değişmekle birlikte bire on veya bire on üç oranında kayıp verdirmiş.

  bu mütiş zafer sonrasında hannibal romaya girip yağmalamayı reddediyor, istediği romanın yalvarması ve vergilendirilmesi. ayrıca o bir barbar değil ve şehirleri tarihi sanatı yakıp yıkmak istememekte. kaçırdığı nokta ise politik rakiplerinin kıskançlıktan kudurmaları. o sıralarda ve hannibalın yokluğunda kartacada muhteşem zafer bir yenilgiymiş, yanlışmış gibi pazarlanıyor, böylece anayurttan hannibala yardım gitmiyor. hanibal sonradan girmek istese de, roma bir kaç yıl içinde tekrar ordu toplayınca, giremiyor.

  sonrasında olanlar hannibaldan büyük dersler çıkaran scipio (africanus) adındaki genç romalının ispnayada kartacaya karşı büyük zaferler kazanması ve hannibal'ı hannibalın şaşırtıcılığıyla kendi yurdu kartacada alt etmesi oluyor. hanibalın yapamadığını scpio yapıyor ve kartacayla roma çok ağır bir anlaşma yapıyor, sonraları hannibal'ın yönetime getirildiği kartaca kalkınmaya başlayınca roma hanibalı yöneticiliğinden sürüyor. sonrasında askeri danışmanlıklarla geçiyor hayatı, gebzede roma askerlerinin kendini tutuklayacağını anladığı an içiyor zehrini ve artık onun stratejileriyle bir imparatorluk yükseliyor, roma ...
 • ordusu bir günde 70.000 romalı askeri doğramıştır. bu sayı o zamana kadar bir savaşta bir günde verilen en büyük kayıptır.
 • gebze'de, atatürk'ün isteğiyle anıtı yapılmış büyük komutan.

  hat savunmasındansa, alan savunmasını müthiş başarılı bir strateji ile uygulamış ve atatürk'e kurtuluş savaşı stratejilerini belirlerken en çok örnek aldığı komutanlardan biridir.
hesabın var mı? giriş yap