şükela:  tümü | bugün
 • roma üzerine sefere çıkarken alp dağlarından tahminen kendisi ve ordusunun geçmiş olduğu rota ile ilgili bilimsel araştırmalar

  antik dönemin büyük figürlerinden... ayrıca tarihçi ve arkeolog eve macdonald hannibal ile ilgili kitabının sonunda; m.s 4. yüzyıla kadar (tahminen hıristiyanlığın yaygınlaşmasına kadar) hannibal'ın tanrı ilan edildiğini, mezarının hac yeri olarak ziyaret edildiğini yazar.

  aynı şekilde hannibal hayattayken de roma surlarına ordusuyla yaklaşıp çıplak gözle görülebilecek mesafeye geldiğinde romalılar herkül'ün ruhunun ona yardım ettiğini ve bu kişinin yenilmez olduğunu düşünmüşlerdi.

  ordusu ve komuta kademesinde ırk, din gibi kimliklerden ziyade liyakata önem vermiştir. onun ordusunda birçok farklı ırktan askerler bulunmaktaydı. kendisinin " roma'yı kim vurursa benim gözümde daima kartacalıdır." sözü bunu destekler niteliktedir.

  bir iskender, sezar, napolyon ile kıyaslamak elindeki imkanlar, yaşadığı çağ, hedefleri açısından zor olsa da içinde bulunduğu şartlar ve bu şartlar içinde yaptıkları kendi içinde değerlendirildiğinde tarihin en büyük askerlerinden olduğu açıkça görülmektedir.
 • günümüz dağcılarının bile tırmanmakta zorlandığı alp dağlarından, korkunç büyüklükteki afrika filleri ve bir de o fillerin inanılmaz ağır yiyeceklerini taşıyan ( fil başına günlük 100 kg yiyecek olduğu söyleniyor ) kararlı bir orduyla geçip roma'yı gafil avlamış olan efsanevi komutan.
 • "kuzeyden ve güneyden (doğu ve batı?) deniz sizi kuşatıyor. hayatlarınızı kurtarmak için kaçmak üzere tek bir geminiz bile yok. önünüzde po nehri, ardınızda ise gücünüzün zirvesinde ve uç noktasında bile neredeyse geçmeyi başaramadığınız alp bloku.

  ya muzaffer olacaksınız, ya öleceksiniz. "

  tarihçi livius, orudusu perişan halde alpleri aşmış olan hannibal'ın bu konuşmayla askerlerini yüreklendirdiğini yazmış. eğer bir komutan askerinin sayısına ve güvenine sahip değilse, böyle konuşamaz. ordu parça parça eder o adamı. bu bakımdan mustafa kemal'e çok benziyor.
 • "220'li yıllarda kartacalılar kendilerini romalılarla savaşacak kadar güçlü hissederek anibalı romalılarla savaşması için ispanya'ya gönderdiler."
  "kuzeydoğu kıyısında bir roma şehri olan saguntum'u ele geçirdi."
  "hiç durmadan alpleri aştı, ordusu 50.000 asker ve 50 filden oluşuyordu. alpleri aştıklarında hemen hemen bütün filler aşağıya düşmüştü."
  "romalıları ticinus, trebis, trasimene göllerinde ki savaşlarda yenilgiye uğrattı. 210(mö) yılında romalıları yendiği cannae savaşı roma tarihinin en büyük bozgunudur. 80.000 süvari ve yaya romalı asker öldürülmüştür."
  "bu zaferle birlikte roma şehrinin kapıları kartacalılara açılmıştı, şehri savunarak yeterli asker yoktu. ne var ki annibal'in askerleride yorgun düşmüştü."
  "senato, quintus fabius maximus'u ordunun başına getirdi."
  " bir kaç yıl süren çatışmalardan sonra anibal scipiokomutasında ki romalılarla zamada karşılaştı." savaşı ilk kez anibal kaybetti ve bu kartaca için topyekûn teslim demekti."
  "anibal kartaca'yı terk edip orta doğu'da başı boş dolaştı amacı roma'ya bir düşman aramaktı. en sonunda bitiniya'ya kaçtı,burada içtiği zehirle intihar etti"

  a
 • history marche kanalında ayrıntılı bir şekilde neden büyük bir komutan olduğunu ve nasıl roma'ya kök söktürdüğünü anlatıyor.

  seyretmenizi tavsiye ederim.
 • roma imparatorluğu sayesinde devasa bir imparatorluk olup 1000 küsür yıl yaşamış, atatürk ise kendisinden feyz almıştır. sadece askeri deha olarak düşüneceksek kendisi en büyük askeri dehadır.
 • tarihin seyrini değiştirebilecekken son dakkalarda, 90+ da yaptığı bazı mallıklar yüzünde kartacanın ipini çeken kartacalı general.

  kartaca generali hamilcar barca'nın oğluydu. çocuk yaşta ezeli düşmanları romaya olan kini filizlendi. babasının ölümünden sonra kartacada kurmay başkanı oldu. ilk işi hispania eyaletini ele geçirmek oldu. bir dizi başarılı zafer sonunda hispania artık kartaca kontrolündeydi. kuzeydeki ebro nehri roma ve kartaca için hispaniada sınırdı.

  hannibalin sıradaki hedefi roma cumhuriyetinin kalbi olan italyaydı. sefer için kurmaylarıyla planlamalara başladı. ne var ki denizden donanmayla gidemezlerdi, akdeniz roma donanmasının kontrolündeydi. hannibal bir çılgınlık yaptı ve ispanyadan güney fransa rotasından, 50 bin askerle alpleri geçerek italyaya girdi. romalılar bu senaryoyu en çılgın rüyalarında bile göremezlerdi. kuzey italyadaki kelt kabilelerini de ordusuna katılmaya ikna etti. italyada sırasıyla trebbia, trasimene ve cannaede roma ordularını üst üste mağlup etti. romanın tek atımlık gücü kalmıştı. bu böyleyken hannibal, direk roma şehrine saldırmak yerine güney italyadaki şehirleri kendi yanına çekmeyi ve romayı teslim olmaya zorlamayı denedi. bu sürede italyada orta ölçekli çatışmalarla geçen 7-8 yıl içinde hannibal ve askerleri kan kaybederken, roma küllerinden doğdu. torentum şehrinde hannibal ordusunu kıstıran roma, hannibali italyadan attı. devamında afrikaya çıkan roma ordusu hannibali zamada bozguna uğrattı.(m.ö. 202)

  mağlubiyet üzerine kartacadan gemiyle ayrılan hannibal, anadoluya bytinia kralı prusiasın askeri danışmanı olmak için geldi. bir kaç yıl sonra da intihar etti.

  general hannibal barcanın napoli müzesindeki büstü;
  hannibal
 • fil sürmesi, 2.000 öküzün boynuzuna dal bağlatıp, ateşe vererek sahte bir ordu gibi düşmanın üzerine salması bir yana, biyolojik savaşın ilk örneklerinden birini gerçekleştirmiş bir askeri taktik dehasıdır.

  roma ordusu ile yaptığı zama muharebesi’nde yenilse de, hannibal, halen aranan bir taktik dehası ve komutandı. bu nedenle gönüllü olarak sürgüne çıktığında hizmetlerini kiralamak için başta selevkos imparatorluğu olmak üzere ermenistan ve bitinya'da sarayda askeri danışmanlık yaptı.

  bitinya kralı prusias tarafından donanma komutanı yapıldıktan kısa bir süre sonra pergamon (bergama) kralı eumenes ii'in dev filosu ile çarpışmak zorunda kaldı.

  hannibal, kralın da teknelerden birinde olacağını biliyordu ancak hangi gemide olduğunu bilmiyordu. krala bir mesaj gönderen hannibal, elçilerinden kralın gemisinin hangisi olduğunu öğrendi. (teslim olacağını mı söylediler de gemiyi söylediler bilemiyorum... aksi pek akıllıca gözükmüyor.)

  adamlarına, bulabildikleri tüm zehirli yılanları, kil çömleklere doldurmalarını emretti. en hızlı gemilerini bu yılan dolu çömleklerle doldurtan hannibal, çömleklerin, fırlatabilecek mesafeye kadar yaklaştıktan sonra eumenes'in gemisine fırlatılmasını emretti.

  fırlatılan çömlekler ilk başta zararsız sanılsa da kısa sürede eumenes'in gemisi yılanlar tarafından istila edildi. kral eumenes, bu durum karşısında çareyi muharebe alanını terk etmekte buldu ve lidersiz kalan filosu, sayıca çok daha üstün oldukları hannibal'a yenildi.

  kaynak: 1, 2, 3
 • oynattığı futbol avrupa'da bir devrim yaratmış, 2006-2009-2011-2015 barca'ya şampiyonlar ligini kazandırmış.

  fakat her el classico farklı yenilen real madrid bu adamın taktiklerini öğrenmiş, kendiside uygulamaya koymuştur.

  real madrid 2014-2016-2017-2018 şampiyonlar ligi kazanmıştır. 2022'de buna çok yakındır.

  barcelona süper güç yapayım derken, tam tersine real madrid süper güç yapmıştır.
 • "hannibal ile savaşmanın tek yolu onunla hiç savaşmamaktır. -romalı general fabius maximus"
  tarihin en iyi komutanlardan birisi olan hannibal, “savaş stratejisinin babası” olarak bilinir. çocukluğundan itibaren savaş meydanlarında olan -söylentiye göre kartaca ordusunun bir generali olan babası küçük yaşta hannibal'ın ellerini kan dolu bir kaseye sokarak bir söz vermesini ister ve ömrün boyunca romayla savaşacaksın der- hannibal, savaşlarda kaba kuvvet yerine taktiğe önem vermiştir. böylece asker zayiatını en aza indirmiş ve en etkin sonucu almaya çalışmıştır. hannibal’in savaş taktikleri, coğrafyaya, zamana, asker sayısına,düşmanın psikolojik ve fiziki durumuna göre değişkenlik göstermiştir. hannibal bir komutan olarak kendisinin ileri görüşlü ve akıllıca fikirlerini,
  mükemmel derecede savaş meydanına dökebilecek seçkin bir orduya da sahiptir ve bu elindeki imkanları mükemmel şekilde değerlendirerek tarihe adını çok keskin harflerle yazdırmayı başarmıştır.
hesabın var mı? giriş yap