şükela:  tümü | bugün
  • 1915-1977 yılları arasında yaşamış alman iş adamı. muhafazakâr bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. onsekizinci yaş gününden hemen sonra ss oldu. söylemeye gerek yok, evvelinde de hitlerjugend'in bir parçasıydı. heidelberg'te hukuk okudu. nasyonel sosyalistlerin heiedelberg'teki önemli bir yüzü olmuştu; aktif olarak öğrenci hareketlerinde yer alıp sonrasında giderek sivrilmişti. 1937'de ise nsdap üyesi olan schleyer, innsbruck ve prag'ta değişik görevler üstlenmiş ve ikinci dünya savaşı'nın sonuçlanmasına kısa bir süre kala prag'tan kaçmıştı.
    ikinci dünya savaşı sonrasında hüküm giymedi. üç yıl kadar özgürlüğüne veda etmiş de olsa, paçayı sıyırmış ve ardından daimler benz'de çalışmaya başlamıştı. bir ara yönetim kurulunun başına geçmesi söz konusu olduysa da, seçilmedi. bundan sonrası apayrı bir serüven. alman işveren sendikaları konfederasyonu'nun başında işçilere kök söktüren bir adam olarak karşımıza çıktı schleyer. new york times tarafından çirkin kapitalistlerin karikatürü olarak ilân bile edilmişti.
    sonu ise kanlı olmuştu. 5 eylül 1977 tarihinde raf üyeleri tarafından kaçırıldı. raf üyeleri, hapishanede tutuklu bulunan arkadaşlarının serbest bırakılmaları karşılığında serbest bırakacaklardı rehinelerini. 18 ekim 1977'i müteakip 19 ekimde fransa'da cesedi bulunmuştu...
  • nufus kaydinda adi hans martin schleyer olarak gecer. hanns yazilimi da makbüldür.
  • komando siegfried hausner birimi tarafından kaçırılmıştır.