şükela:  tümü | bugün
 • üç adet sütun ve bir tanesine geçirilmiş n adet diskle oynanan puzzle. başta tüm diskler yukarıya doğru büyükten küçüğe ilk sütuna dizilir. amaç, sıralı hamlelerle tüm diskleri başka bir sütuna nakletmektir. her hamlede izlenilmesi gereken kurallar yalnızca en üstteki diskleri almak ve herhangi bir diskin kendinden küçük bir disk üzerinde yer almamasıdır. rekursiv algoritmaların gösteriminde kullanılan oyun. (bkz: recursion)
 • "towers of hanoi" olacak.

  procedure yapbakiim(kactane, source, target, hede : integer);

  begin
  if kactane = 1 then writeln (source, '. kuleden aldim ', target, '. kuleye koydum ve bitti. eheheh.')
  else begin
  kactane:=kactane-1;
  yapbakiim (kactane, source, hede, target);
  writeln (source, '. kuleden aldim ', target, '. kuleye koydum.');
  yapbakiim (kactane, hede, target, source);
  end;
  end;

  eger bir yanlis yapmadiysam yapbakiim( disk sayisi , 1 , 3 , 2 ) diye calistirirsaniz olur.
 • budist rahipler 64 diskli versiyonunu cozdugunde dunyanin sonunun gelecegine inanilan problem.
  2^64-1 hamle gerekli o yuzden simdilik endiseye gerek yok..
 • programlama dili hocalarının gözdesi oyun,motorola telefonların bazı modellerinde de mevcuttur.
 • fransiz matematikci edouard lucas tarafindan 1883 yilinda icat edilmis problem. bir cubuga gecirilmis 8 adet diskin diger bir kuleye gecirilmesi esasina dayanir. soz konusu 8 disk, buyukten kucuge dogru ust uste birinci kuleye dizilmislerdir, ve bos olan iki kule kullanilarak (yani toplamda 3 kulemiz var) en sagdaki bos kuleye butun diskleri sirali olarak transfer etmemiz istenir. ayni anda sadece bir diski bir kuleden digerine gecirebiliriz, ve bu disk en ustte duran disk olmalidir. transfer edilen disk, baska bir diskin uzerine konulabilir, ancak altta kalan diskin her zaman ustteki disklerden buyuk olmasi zorunludur.
  bilgisayar muhendisligi ogrencilerinin algorithm design ya da data structures derslerinde mutlaka gordukleri bir bulmacadir.
  aslinda usenmeyip asagiya ascii olarak cizmistim ben bunu ama sozluk spaceleri sildigi icin olmadi, ben de vazgectim, herhangi bir arama motorunda aratirsaniz nasil bir sey oldugunu gorebilirsiniz.
 • ayrica yanlis yazilisi icin (bkz: tower of hanoi)
 • çoğu bilgisayarcının kendileriyle karşılaşınca "hanoi sensin kuleleri de sana girsin" dediği kulelerdir.
 • bunu öğretmeye çalıştığınız çocuk* "eee niye taşıycam ki bunları o tarafa, ne gerek var?" gibi bi atalet içindeyse hemen sinirlenmeyiniz: "bak şimdi, bunlar birbirlerinin omuzlarına çıkmış olan 5 cambazmış, o tarafa geçmeleri lazımmış..., ama şişman olanları zayıfların üstüne bindirmemek lazım dimi..." gibi bi yaklaşım faydalı olabiliyor.
 • (bkz: hanoi rocks)
hesabın var mı? giriş yap