şükela:  tümü | bugün
 • 2. dünya savaşında kullanılan alman zırhlı aracı.öndeki iki tekerlekten hemen sonra paletli kısım başlar.
 • sivil ve paletsiz modelleri de olan arazi aracı. mercedes'in unimog modelinden biraz daha iridir ve jargona uyarak söylersek kaslı bir yapısı vardır.
 • almanların 2. dünya savaşı'ndaki zırhlı personel taşıyıcısı.namı diğer sd.kfz. 251. arazide 50 km hıza ulaşır 300 km menzili vardır. savaş boyunca türlü modifikasyonlar geçirmiştir (üzerine uçaksavardan tutun anti tank topundan alev makinasına kadar türlü türlü silah monte edilmiştir. hatta almanlar işi ileri götürüp bu aracı hareketli bir çok namlulu roketatara çevirmeyi bile başarmışlardır.(bkz: nebelwerfer)).kanımca zamanının ötesinde karizmatik bir tasarıma sahiptir.bir de company of heroes adlı oyunda bu araçtan üretince ''this halftrack smells like volksgrenadiers'' der bir eleman. cefakar araçtır. maketini bir türlü bulmadığımdır.
 • 2. dünya savaşı sırasında kullanılan şu araçla hatırlansa da daha sonraları kamyonet, kamyon ve traktörler üreten alman firma.
 • açılımı hannoversche maschinenbau ag olan markadır.

  tır
  traktör
  inşaat makinaları
  lokomotif
  vagon

  üretmiştir.

  1984'te iflas etmiş , 2002'de bir japon holdinge devredilmiştir.

  siyah beyaz görüntülü bir kayıtta mustafa kemal atatürk hanomag marka bir traktörü kullanırken görülür.
 • ciddi iri ve kuvvetli traktörleri vardır. bu traktörlerde tank motoru kullanıldığı söylense de kanaatimce büyük ölçekli motor üretimini bilen firma, traktöre göre de motor yapmıştır.

  traktörler tarla işlerinde kullanılamaz. hidrolik sistemleri yoktur. saban benzeri aparatları indirip kaldıramaz. salt çekici olarak kullanılır. römork çeken ama tarla sürmeyen traktörlerdir.
 • başka olur ağaların düğünü dizisinde traktörlerin halat yarışını kazanan traktör markası olarak aklımda kalmış. diğer traktörü hatırlamıyorum, massey ferguson olabilir. o gün bu gündür güçlü traktör olarak aklımda kalmış. bir dönem türkiye'de varmış hakikaten, eskiler de öyle der.