şükela:  tümü | bugün
 • anne frank ile sadece isim benzerliğinden öte ciddi bir korelasyon bulunan kişi.
 • 1900-1946 yılları arasında yaşamış alman hukukçu. nazi partisiyle olan yakınlığı nedeniyle polonya'nın başına bir manada vali olarak atanmış, onun idaresinde gerçekleşen sayısız savaş suçu nedeniyle yargılanıp idam edilmişti. nasyonal sosyalist partinin avukatı olarak başladığı süreçte bavyera adalet bakanlığına, oradan polonya'ya geçmişti. oğlu niklas frank tarafından yerin dibine geçirilmişliği vardır. oğul niklas'ın baba hans frank'a dair baba adlı yapıtının ortalığı karıştırmışlığı vardır, eklemeden geçmeyelim.
 • buyurun, bu "beyefendi"nin yahudileri bitirme planı.

  http://ww2today.com/…the-jews-wherever-we-find-them
 • hans michael frank (d. 23 mayıs 1900, karlsruhe, baden büyük dükalığı, almanya imparatorluğu - ö. 16 ekim 1946, nürnberg), 1920'li ve 1930'lu yıllarda nasyonal sosyalist alman işçi partisi için çalışmış bir alman avukat idi.

  franz ritter von epp komutasındaki freikorps'a girerek ı. dünya savaşı sırasında, 1917 yılında alman ordusuna katıldı. 1919 yılında sonradan nsdap olarak değiştirilen alman işçi partisi'ne katıldı ve partinin ilk üyelerinden biri oldu. 1926 yılında hukuk okudu ve adolf hitler'in kişisel hukuk danışmanı olarak yükseldi. bu sıfatla hitler'in yaşamının kişisel bilgilerinden haberi oldu.

  1933-1945 yılları arasında nazi almanyası'nın hukuk liderliğini yaptı. 1939'da işgal edilen polonya hükümetinde hem generallik hem valilik yaptı.

  ıı. dünya savaşı sırasında işgal altındaki polonya'da bulunan genel hükûmet'in valisi oldu. ayrıca kendisine ss-obergruppenführer rütbesi verildi.

  frank 3 mayıs 1945'te, güney bavyera'da tegernsee'de, amerikan birlikleri tarafından yakalandı. tutuklandıktan sonra kendi boğazını kesmeye çalıştı; iki gün sonra, ikinci bir başarısız intihar girişimi yaparak bileklerini kesmeye çalışırken sol kolunu kesebildi. ıı. dünya savaşı'ndan sonra kurulan nürnberg mahkemeleri'nde savaş suçları işlemekle itham edilerek 20 kasım 1945 yargılanmaya başladı. mahkeme pişmanlık duyduğunu belirtti. 1 ekim 1946'da savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan suçlu bulundu, 16 ekim 1946'da asılarak idam edildi.

  https://tr.wikipedia.org/wiki/hans_frank
 • 39 ya$ında polonya protektorasının genel valisi olan ardından sava$ suçluları mahkemelerince yargılanan ve amerikalı mahkeme psikoloğu gustav mark gilbert'in "vicdan tiyatrocusu" olarak suçladığı hukukçu.
 • nazilerin doğu polonya yöneticisi.

  yahudilerin tamamını, kalıcı bi şekilde ortadan kaldırma fikrini açık açık ortaya koyan ilk insan.
 • (bkz: #114086194)
 • polonya kasabı olarak tanınan kişi. hitler'e çok yakın ve gözü kara adamlarından biriydi, öyle ki idam sehpasına çıktığında bile "heil hitler" diyerek ölmeyi seçmiştir.
hesabın var mı? giriş yap