şükela:  tümü | bugün soru sor
  • birinci dünya savaşı öncesinde ve savaşın ilk iki yılı almanya'nın istanbul büyükelçisiydi. enver paşa talat paşa yı avucuna almış,sadrazam sait halim paşayı etkilemeyi başarmıştı. savaşın başlamasından 1gün sonra osmanlı hükümetinin kendi azalarından bile gizli olan müttefiklik anlaşmasını sait halim paşaya imzalatmayı başarmış, osmanlı isteklerine devletler arası hukukta hiçbir temeli olmayan şahsi tahahhütleriyle garanti vererek(!) almanyaya tabi bir genelkurmay oluşturmayı başarmıştır.

    işin en garip tarafı büyükelçi her daim alman hükümetine yazdığı raporlarında osmanlının fayda sağlayacak bir güç olmaktan çok ayakbağı olacak bir kuvvet olarak bakmış müttefikliği istememiş,şansölye bethmann-holwegin emriyle ittifak girişimini başlatmıştır
  • 1915'te alman disisleri bakanligina yolladigi mektupta, "tehcirin nasil uygulandigina bakilirsa imparatorlugun ermenilerden tamamen temizlenmesi niyeti oldugu anlasiliyor", diye yazmistir.
  • osmanlı imparatorluğunu birinci dünya savaşında müttefik olarak istemeyen alman diplomat.

    kaiser wilhelm ve şansölye theobald von bethmann hollweg'e "durumları çok kötü, destekten çok köstek olurlar. sonra yenilirler, almanlar yenilince biz de yenilmiş sayıldık diyerek çıkarlar işin içinden*" dese de ikna edemeyince sait halim paşa ve enver paşanın "paramız yok, ingilizler gemimizi göndermedi, valla halledicez bugün yarın" minvalindeki bahanelerine göz yumarak imparatorluğun savaşa girmesini geciktirmiştir.