*

şükela:  tümü | bugün
 • heideggerin ogrencisi , hermeneutik ve bilgi sosyolojisini temellendirdigi soylenebilir. ilk ismini hatirlamama sebebi olarak cognition olayinda olasilikla bu satirlarin yazarinin anlayamiyacagi seyler yazarak sinir yapmasi yatmaktadir.
 • gecen hafta 100kusur yasinda olen amca.
 • antik donemde entelektuellerin neden sessiz okuma gercekle$tiremediklerini, gunumuzde de okurken entel bireylerin neden ses cikarmadiklarina kafayi takmi$ bir zat.
 • hermeneutik alanının büyük ismi.

  kendisinin hermeneutik anlayışı, "ufukların kaynaşması" metaforu üzerinden yürür. yani, wilhelm dilthey'in geleneksel "özne, yorumlanacak nesneye objektif yaklaşmalıdır" anlayışına karşılık, gadamer, yorumlanacak yapıta önyargısız yaklaşmanın imkansız olduğunu ve bu önyargı'nın, aslında olması gereken bir şey olduğunu savunur. ufukların kaynaşması da bunu ifade eder zaten: farklı iki ufkun, karşılaşarak ortak bir -yoruma etki eden- birliktelik oluşturması...
 • gadamer'in yorumbilgisini temellendirdiği dört kavramdan bahsetmek gerekirse:
  1.etkin tarihsel bilinç: tarihten etkilenmek ,tarihin etkilerine açık olmak, gelenek yolu ile bize ulaşan metinlerin ya da sanatsal yapıtların varolan anlama ufkumuzu sorun edinmemize yol açması.
  2. önyargı: anlamayı olanaklı kılan şey önyargılardır.
  3.oyun: oyuncunun oyun tarafından yutulması gibi,öznenin oynadığı oyunda kendini kaybetmesi ve dil oyunu
  4.ufukların kaynaşımı: yapıtın yorumcunun kendi önyargılarını sorgulaması için yolladığı çağrıya evet demek.yorumcu önyargılarını yapıttan öğrendikleri doğrultusunda değiştirir ise ufukların kaynaşımı gerçekleşir.

  (bkz: hermeneutik)
 • erken yasta kaybettigimiz degerlerden...''her olum biraz erken olumdur (alle toten, ein bischen schnell toten)'' sozuyle anilacagi sanki icine dogmustu...

  kim ne derse desin: wahrheit...
 • husserl'in gudumluluk, yonlemlilik teorilerini kartezyen bilinc hapishanesinden cikarip tarih, diskur ve dil olgularina uygulamis filozof. heidegger'in dasein oznelligini alip sosyal bilimlerin metodlari uzerine calismalar yapmistir. insan her zaman dunyayla bagimli bir varlik oldugundan, fenomenolojik arastirma yorum (hermenutik) uzerine kurulmustur.
 • insanların önyargılardan arınmadan ancak bu önyargıları sabit çakılı bir tabu haline de getirmeden tartışabileceklerini, böylelikle fikirlerin değişebilirliğini savunan alman filozof.
 • 20. yy.'daki hermenötik geleneğine büyük katlısı olan alman filozof.

  doğru ve yöntemadlı başyapıtında, anlayışın insan varlığına temel oluşturduğunu ve tüm anlayışın da bir gelenek içinde yer aldığını iddia etmiştir. metin ile onun yorumlayıcısı arasındaki ilişki bir diyalog gibi düşünülebilir; bu ilişkide, yorumlayıcı metinin doğruluğuna açık olmalıdır.