şükela:  tümü | bugün soru sor
 • özellikle kişilik ve zeka üzerine çalışmalarıyla ünlü ingiliz psikolog.
 • eysenck kişilik üzerine çalışmalar yapan bir psikologdur. kişiliği 3 temel faktörle açıklamıştır.

  1. içe dönük - dışa dönük

  içe dönük kişiler -adı üstünde- içine kapanık, sessiz, sakin, kendi içine yönelen, insanlarla zaman geçirmekten çok kendi başına oturan, araştırma sevenler
  dışa dönük kişiler tam aksi tek başına kalmaktan hoşlanmayan, partilerden hoşlanan, sosyal ortamlardan hoşlananlar
  eysenck, kişilik kuramında dışa dönüklerin ve içe dönüklerin sadece davranışlarında farklılıklar olduğunu değil aynı zamanda fizyolojik yapılarında da farklılık olduğunu öne sürer. bu iki tip insanın sakin ve heyecansız ortamlarda beyin kabuğu uyarılma düzeylerinin farklı olduğunu söylemiştir. mesela dışa dönüklerin, içe dönüklere göre göre beyin kabuğu uyarılması seviyelerini daha düşük olduğunu öne sürmüştür. dışa dönük kişilerin uyarılma düzeyleri olması gerekenin daha altında olduğu için, kendilerini uyarılabilecekleri ortamlara atarlar. (gürültülü partiler gibi) ama içe dönük kişilerin uyarılma düzeyleri olması gerekenden çok daha yüksek olduğu için onlar uyarılabilecekleri ortamlardan hemen kaçmaya çalışırlar.

  ancak daha sonra yapılan araştırmalar neticesinde eysenck'in bu görüşleri doğrulanmamıştır.

  2. nevrotiklik

  nevrotiklik boyutundan yüksek puan alan kişiler daha duygusallardır. bu kişiler kolay heyecanlanır, kolay sinirlenir ve küçük sebeplerden depresyona girebilirler. bu boyutun bir diğer yönündeki kişilerin ise duygu durumları kolay kolay değişmez ve herhangi beklenmedik davranışlarda bulunmazlar.

  3.psikotiklik

  psikotiklik boyutundan yüksek puan alan kişiler bencil, agresif, soğukkanlı, diğer kişilerin problemleriyle ilgilenmeyen kişiler olarak tanımlanır. ayrıca bu kişiler suç işlemeye daha meyillidirler ve psikoterapiye daha çok ihtiyaçları vardır.

  ayrıca eysenck kişilikteki farklılıkları biyolojik sebeplere dayandırmıştır. hatta bunu biraz abartmış ve toplumlara uyarlamıştır. bu bağlamda bakacak olursak faşist söylemlerde bulunmuş diyebiliriz.
 • nevrotik kişileri kararsız huzursuz, normale dönmektedir güçlük yaşayan...vs olarak tanımlayan kişi.