• 1899-1945 yılları arasında yaşamış alman futbol adamı. efendim dana demektir kalb almanca'da ve bir adamın soyadı bu kadar kendine yakışmamıştır zannımızca. aslında alman futbolunun gerçek ikonlarından biri olana dana deme lüksümü merak edenler devam etsin okumaya...
    efendim. devir eski. öyle profesyonellik falan çok rağbet görmüyor dünya pazarında. siz hangi şehirde doğuyorsanız, orada var oluyorsunuz adeta. varoş çocukları, göçmen çocuklarını tenzih ediyorum ki onlar başka yazıların konusu, böyle muassır medeniyetlerin çocukları genelde doğduğu şehirlerde meşhur oluyormuş eski zamanda. tabii pirelerin berber olduğu devirlerden bahsediyorum ya neyse...
    onsekizinde 1.fc nürnberg forması ile tanıştı bizim dana. başta çok anlaşılamadıysa da, sonradan bir destan olmuştu alman futbolunda. sonradan değineceğim alfred schaffer tarafından keşfedilen çocuk savunmaya yerleştirilince, olanlar olmuştu adeta. arka arkaya kazanılan beş şampiyonlukla nürnberg, yenilmez bir armada hâlini almıştı. yani yeniliyorlardı tabii de zor yeniliyorlardı. işte bunun gerekçesi savunmada takımını yöneten dana başladığı hayatta boğalaşan bir arkadaştı.
    takımını bir general gibi yönetiyordu sahada. peki danalığı ya da boğalığı neydi? efendim sahada bu o kadar bağırırmış ki, tribünlerdekiler geçici işitme bozuklukları yaşarmış. bize florya topraktı o cesur dedirten bülent korkmaz'ın birkaç katı kadar itiraz edermiş ayrıca hakemlere. bazı maçlarda hakemle sürekli konuşmaktan maçı unuttuğu bile olurmuş rahmetlinin. bu arada rakiplerinin kulaklarına fısıldadığı hoş olmayan kelimelerle de bir efsane olmuş almanya'da. bu uğurda arada ücretsiz izne çıkarıldığını ve cezalarla karşılaştığını hatılatalım. sepp herberger tarafından zamanının en önemli ismi ilân edilen kalb, içkiye severdi birçok alman gibi. boğazına da düşkün olduğundan zamanla iri bir dana olmuştu anlayacağınız. acaba garfield gibi kemiklerinin kalınlığından dem vurmuş muydu bilinmez, ancak oyunculuğu bıraktıktan sonra çok sevgili nürnberg'ini çalıştırmış ve şampiyon yapmıştı. nürnberg mıntıkasında söylenegelen club ohne kalb halb lafı pek manidardır. aynı zamanda dişçi olan dana efendi, bundan tam 61 yıl evvel gözlerini yummuştu dünyaya, belirtmeden geçmemeli...
hesabın var mı? giriş yap