şükela:  tümü | bugün
  • 1899 yılında geldiği barselona’da desportes gazetesi’ne verdiği ilanla futbol oynamak isteyenleri biraraya toplayan ve barcelona kulübünü kuran isviçreli. adını katalan halkına sempatik görünmek için juan gamper olarak değiştiren ve 1930 yılına kadar kulüpte başkanlık yapan kamper takımın aynı zamanda santrforudur..
  • barcelona'nın kurulmasına önayak olmuş isviçreli iş adamı. kendisi ayrıca barcelona'nın ilk maçında sahaya kaptan olarak çıkmış, daha sonra da aynı takımda başkanlık yapmıştır.
  • 1897'de barcelona'ya gelen, 1899'da $ehirde kimsenin futbol oynamadıgını görüp -biraz da sıkıntısını gecirmek icin- desportes gazetesine verdigi ilanla futboldan anlayanları toplayan ve fc barcelona'yı kuran insan. forma dizaynı ve renk seciminde etkilendisi kulüp isvicre'nin fc basel takımıdır.

    ileriki senelerde katalan halkına daha sempatik gözükmek icin ismini joan gamper olarak degi$tirecekti..
  • primo de rivera diktatörlüğü sırasında bir maçta barcelona taraftarı ispanyol marşını ıslıklayıp yuhalayınca, diktatörlük tarafından katalan milliyetçiliğine ön ayak olduğu gerekçesiyle ispanya'dan sürülmüştür. bu olaydan sonra barcelona'nın sahası da 7 ay kapanmıştır. kendisi birkaç yıl sonra tekrar barcelona'ya dönmüş, işleri iyi gitmemiş iflas edip sıkıntıya girerek hayatına kendisi son vermiştir.