şükela:  tümü | bugün
 • genel uyum sendromu adlı stresin organizmada ne gibi etkileri olduğunu inceleyen bir kuram sahibi bilim adamı.

  edit: buyrun bakalım bir tane daha. bunun gibi birsürü entry girmişim ki şimdi zerre hatırlamıyorum. hans selye'yi bugün sokakta görsen tanımam, herif hakkında başlık bile açmışım. tövbeestağfurullah.
 • insanların mikroplardan çok hayal kırıklarının neden olduğu dejenerasyon hastalığından öldüğünü savunan biyolog
 • (bkz: eustress)
 • 1907 viyana doğumlu tıpçı. endorkinolojinin öncüsüdür. stresin babası olarak da tabir edilir. iyi ve kötü stresin kendisine göre aşamaları vardır:
  iyi stres, çalışmak ve hedefe ulaşmak için motive eder. kötü stres, sürekli devam eder baskı ve hastalıklara neden olur. aşamaları şunlardır:
  1) alarm: otonom sinir sistemi, salgı bezlerini uyarır vücuda çok miktarda biyokimyasal madde pompalar ortaya çıkacak acil durumla uğraşmaya hazırlanır.
  2) direnç: stresli ortama bir tür uyum yapar. sanki normal koşullardaymış izlenimi verir ama organizma yorulur.
  3) tükenme: artık stersin baskısına dayanamaz, hastalıklar başlar.
 • 1950 yilinda yayimladigi stres adli eseriyle bugunku anlamiyla stresi ele alan ilk kisi. (1907-1982) stres; fizyolojik, biyokimyasal, psikolojik tepkilerle ortaya cikar. tehdit ve zorlanmalar karsisinda, kendisini korumaya yonelik bir tepki zincirini harekete gecirme özelligine sahiptir. organizma, tehlikeyle karsilasinca “savas veya kac” yanitini verir. canli basa cikamayacagi bir tehlikeden uzaklasmaya calisir. basa cikacagina inandigi tehlikeyle savasir. böylelikle yeni duruma uyum saglar. daha sonralari tehlike durumlarinda "savas" veya "kac" yanitlarina "uzlas" da eklenmistir. dolayisiyla organizma tehlikeyle karsilasinca ya savasir, ya kacar ya da uzlasir.