şükela:  tümü | bugün soru sor
 • 1935 yılında nobel tıp ödülünü tek başına alan kişi.
 • embriyonik indüksiyonu semender embriyosu kullanarak deneysel olarak gösteren nobel ödüllü alman bilim adamıdır. üç ayrı deneyle embriyonik indüksiyonu açıklamıştır. hans spemann bu deneylerde sinir sistemi oluşurken hangi yapıların birbiriyle etkileştiğini tespit etmiştir.
 • spemann abimiz semender embriyolarında,sinir sisteminin oluşumunda hangi yapıların etkili olduğunu belirlemek için 3 deney düzenler.

  deney 1
  spemann,semender embriyosunun sırt ektodermini çıkarır.daha sonra hem bu parçayı,hem de sırt ektodermi olmayan embriyoyu gelişebileceği ortamlara koyar.

  -bir süre sonra embriyo gelişerek sinir sistemi olmayan bir larvaya dönüşür.
  -kesilen sırt ektodermi canlı kalır fakat sinir dokusu şeklinde farklılaşmaz.

  spemann abimiz bu deneyden şu sonucu çıkarır;ektodermin sinir dokusuna dönüşmesi için embriyoya bağlı kalması gerekir.muhtemelen embriyodaki bir bölge ektodermi etkileyerek onun farklılaşmasına yol açmaktadır.

  deney 2
  spemann ikinci deneyinde bir semender embriyosunun sırt ektodermini kesip katlamış ve altındaki üst mezodemi çıkarıp atmıştır.daha sonra katladığı sırt ektodermi tekrar ilk haline getirmiştir.bu haliyle gelişen embriyodan,yeterli süre sonra sinir sisteminin yine oluşmadığını görmüştür.

  spemann bu deneyinde,sırt mezodermin ektodermi etkileyerek sinir dokusunu oluşturduğu sonucunu çıkarmıştır.

  deney 3
  spemann bu sefer iki semender embriyosu kullanmıştır.birinci embriyonun sırt mezodermini kesip katlamış,ikinci embriyonun ise alt ektodermini kesip katlamış,altındaki mezodermi çıkarmış ve bunun yerine birinci embriyodan aldığı sırt mezodermi koymuştur.daha sonra katladığı alt ektodermi yerine yerleştirmiştir.bir süre sonra gelişen embriyonun üst ve alt kısımlarından iki farklı sinir sisteminin geliştiğini görmüştür.

  3 deneyin sonucu:sinir sisteminin oluşması için üst mezodermin ektodermi etkilemesi gerekir.yani embriyoda bir dokuya veya bir embriyonik tabakaya ait hücreler diğer bir dokuyu etkileyerek onun farklılaşmasını sağlar.bu olaya ise embriyonik indüksiyon denir.insan gözünün oluşumu bu olaya en büyük örnektir.