şükela:  tümü | bugün
 • 19. yuzyilda yasamis (1830-1894) alman piyanist ve orkestra sefi*dir. dresden dogumlu bulow, dokuz yasinda ilk derslerini clara schumann'in babasi friedrich wieck'den almis, daha sonra da max eberwein, plaidy ve hauptmann gibi hocalarla calismistir. ailesi tarafindan hukuk okumasi icin leipzig'e gonderilen bulow, 1849 yilinda weimar'da liszt'le tanisarak yeni alman muzik ekolune dahil olmustur. anlatildigina gore hocasi liszt, bulow'un ailesini ogullarinin ileride iyi bir piyanist olacagi konusunda bizzat ikna etmistir. liszt'in kizi cosima ile 1857'de evlenen bulow, orkestra sefi ve piyanist olarak gercekten de parlak bir kariyere adim atmis ve 1864 yilinda munih saray orkestrasi'nin sefligine atanmistir. liszt ve wagner'in basini cektikleri yeni muzik ekolunun en atesli öncülerinden birisi olan bulow, burada wagner'in tristan ve izolde (1865) ve die meistersinger von nurnberg (1868) operalarinin ilk temsillerini yonetmistir.

  hans von bulow'un diger bestecilerle olan iliskileri de klasik muzik tarihinin sikca anlatilan anekdotlarina konu olmustur. lafini sakinmadigi veya polemik yaratmaktan cekinmedigi anlasilan bulow, brahms'in birinci senfonisini "beethoven'in onuncu senfonisi", verdi'nin requiemini de "ruhbani kiyafetler icinde bir opera" olarak nitelemistir. caykovski'nin sanatini takdir eden ve bati avrupa muzik cevrelerinde onun hakkinda iyi seyler yazip soyleyen bulow, bu bestecinin 1.piyano koncertosunu (boston senfoni orkestrasi'yla birlikte) ilk defa calan piyanist olma serefine de nail olmustur (25 ekim 1875). moskova konservatuari'ndan hocasi nikolai rubinstein'in koncertosunu begenmemesi uzerine caykovski, bu eserini bulow'a ithaf etmistir.

  cosima'nin 1869 yilinda kendisini richard wagner icin terketmesi ile bir hayli sarsildigi rivayet edilen bulow (birkac seneligine floransa'ya yerlesmis), ikinci evliligini 1882 yilinda oyuncu marie schanzer ile yapmistir. schanzer esi bulow'un biyografisini de yazmistir.

  kaynak: http://members.tripod.com/~wolfgang5/bulow.html
  web sitesi ile ilgili not*
 • hans guido von bülow dostumuz, her yerde* inatla adını zikretmemize rağmen, entrisini yazıp da ellemeye kıyamadığımız bir herifçioğludur efendim.. beri yandan, 1830'un kırkbirkeremaaşallah dedirten bir kış günü, almanya'nın almanya kentinde doğmuş, ilk musikî derslerini friedrich wieck ve max ebewein biladerlerimizden almış olması da cabasıdır..

  liszt*, wagner* ve berlioz*'le yakın ahbap olmasının, bizim de yakın ahbabımız sayılmasını sağlayan hans beyim, önce st. gallen'de tiyator orkestrası şefi olmuş, sonra da berlin'de müzik dostları cemiyeti konserlerini yönetmekten kendini alamamıştır valla..
  1857'nin hercümerç dolu bir günü, dostumuz liszt'in kerimesi cosima ile dünya evine girmiş ve akabinde münih* hattına yerleşmiştir.. burada wagnerciğimle tebelleş olan hanscığım, 10 haziran 1865'in üşütük bir vaktinde, onun tristan ve izolde; ardından 21 haziran 1868'in derişik bir vaktinde de, yine wagner'in meistersinger operasyonlarının ilk temsillerini başarıyla yönetmiştir..

  lâkin, zevcesi cosima'nın wagner'le dar alanda uzun uzun paslaşmasıyla birlik bedbaht olan hanscığım, kendini yollara verip, gezici kumpanyalarda madrabazlık, hokkabazlık, trapez şoförlüğü ve meastroculuk yaparak, hayatını alın ve koltukaltı teriyle kazanmıştır.. çok kutlu bir adamdır efendim bu hanscığım, efendiciğim burada olaydı anlatırdı: beraber nasıl kut kut kutsaştıklarını.. ah ah..
  en son berlin filârmoni orkestrası'nı yönetirken görülmüş olan hans oğlan, kahire'de ölmüştür neticede..
  7'sini, 40'ını ve helvasını bizzat efendiciğim yapmıştır..
 • "bach'a; yani babaya, beethoven'a; yani oğula ve brahms'a; yani müziğin kutsal ruhuna inanıyorum" cümlesinin sahibi.
 • j. g. cotta'sche buchhandlung nachfolger gmbh adlı - dönem itibariyle - stuttgart ve berlin merkezli yayınevinin 1902 basım tarihli "beethoven'ın piyano için sonatları ve diğer eserleri" edisyonundaki dipnotlarından ne kadar önemli bir müzikal kişilik olduğu rahatlıkla anlaşılabilecek şahsiyet. bu yayının editörlüğünü üstlenen hans von bülow'un yazdığı bu dipnotlar, hem kendi döneminde bu müziğin nasıl kavrandığına ve icra edildiğine dair son derece belirleyici örnekler sunmakta, hem de günümüzde bu külliyata girmeye meyleden her piyanistin mutlaka bilmesi/öğrenmesi gereken köşebaşlarına; yani - ne yazık ki çağımızda çok sık rastlanan "ben yaptım, oldu" kolaycılığına zıt kutup oluşturacak şekilde - eserin özüne nasıl inilebileceğine, yorum anlayışının nasıl temellendirilebileceğine ve dahi en açık şekliyle bu eserlerdeki her detayın esasen neyi anlattığına dair çok önemli ipuçları vermekte. elbette her kelamı dogma kabul edilecek kadar bağlayıcı değil, bu şekilde anlaşılmamalı; ama öylesine bir derinlik, yorum ve açıklama getirdiği bu külliyatla öylesine bir bütünleşmişlik var ki bu yazılarda, şahsen bana "eğer kabul edip özümsemeye niyetim yoksa, ben de kendi yorumumun varoluşunu haklı kılmak için en az bu derinlikte bir karşı argüman ortaya koymalıyım" dedirtiyor.
 • ilk esi icin düsman basina:

  (bkz: cosima wagner)
 • berlin filarmoni'nin 2. asil sefi. toplulugu 5 sene boyunca yonetmistir.

  (bkz: #25475321)