*

şükela:  tümü | bugün
 • hansel ve gretel isminde iki kucuk karde$in uvey annelerinden kacma cabalarini i$leyen kult masal.. konusu kisaca $oyledir: hansel ve gretel bir gun evden kacmaya karar verirler lakin olur da cep telefonlarini unuturlar geri donmeleri gerekir diye de yola fasulye taneleri serperler.. o sirada hansel cukulatadan bir ev gorur.. olaylar geli$ir.. (bkz: masallarin verdigi mesajlar)
 • hanselle gretel cadı sayesinde bi süre sonra ümit usta ve akrep nalan a dönüşürler. ulan o kadar kek pasta bok püsür insanın içini bayar.
 • bu iki özürlü kardeş, önce bi test sürüşü yaparlar, hansel biraz çakıl toplar ceplerine biriktirir, sonra sürüş sırasında, bu çakıl taşlarını azardan yere bırakır, o sayede kaybolmazlar takip ederek dönerler, ewden kaçtıklarında çakıl taşını unutmuştur hansel, gretel'in çantasından "çakıl bulamassak pasta atarız" mantığıyla, yere pasta/ekmek falan atarlar, geri dönmek icap eder ama bakarlar ki kuşlar yemiş ekmekleri, bre akılsız genç, ağaçlardan dal koparmak, yaprak ısırmak, yerde çubuk sürüklemek, sıçtığın yeri bilmek gibi bi sürü teknik wardır, onları düşünmez.

  bu şeker/çikolata karışımı evi görürler, acıkmışlardır, dutar koca evi yemeye başlarlar, bir güzel kadın gelir, "gelin içerde daha bol war" diincek, bunnar eve dalarlar, güzel kadın aslında namuzssuz bi cadıdır, karı bunnarı besler, semirmelerini ister ki, sonradan onları kazanda pişirip yiyecektir; koca büyücü cadı, bi tane draje yiyecek büyüsü ile, küçücük şekerin 4 trilyon kalori yapmasını sağlayamaz, neye yarar.

  kaçarlar sonra bunnar.
 • cadı kör gibiydi, çok az görüyordu, o yüzden anlayamıyordu semirmiş mi semirmemiş mi diye hatırlıyorum ben. ama sonunda feci bayar, ince - kalın dinlemeden yemek ister çocuğu. yanar ki sonunda fakat?
 • konusu adelheid wette'in piyesinden esinlenilerek (araklanmış mıdır, tam bilemiyorum şahsen) yazılan, engelbert humperdinck'in üç perdelik operası oluyor, bu hansel ve gretel nam avanak biraderler..
 • uvey anneleri istemedigi icin babalari tarafindan ormana goturulup bir bahaneyle birakilan ama bir gece once duyduklari konusmalardan baslarina gelecekleri anlayip ayni gece topladiklari cakil taslarini orman yolunda birakarak geri donmeyi basaran, geri donmeleriyle uvey anneyi iyice kizdirip tekrar ormana goturulen, bu sefer odalarinda kilitli olduklari icin cakil tasi toplayamayip babalarinin verdigi ekmekleri yemeyerek yola birakan ve sonucta da donus yollarini bulamayan iki kardesin hikayesi. ormanda karsilastiklari sekerden yapilma ev her cocugun hayallerini susler, icindeki cadiya ragmen oyle bir eve rastlamak istenirdi. cadi gretel'i ayak isleri icin kullanirken hansel'in de daha sonra yemek icin sismanlamasini beklerdi.
 • bi de filmi vardı bu masalın.sevmezdik korkardık ama toplanıp izlerdik yine de.sanırım anneleri üveydi,çocukları bırakmak onun fikriydi baba istemiodu*.cadının çalışmaları işe yarıodu tıka basa yemek yedirdiği zavallılar baya besili bi hal alıolardı.
  evin bahçe çitleri elele tutuşmuş,kağıttan kesilmiş adamlar şeklinde, cadının büyüyle şekere çukulataya dönüştürdüğü çocuklardan oluşuodu.ki bunlar filmin sonuna kadar hansel ve gretel'in onları farketmeleri için dua eden,put varlıklardı. cadı,kendine göre akıllıca davranıp,depolamıştı bu çocukları,acil günler için saklıodu belkide.
  sonunda cadı kazana itilir, pişerken feci çığlıklar atar ve bütün bahçe çiti şeker çocuklar canladır,bi anda çocuk dolar ortalık..
  bu karmaşada hansel ve gretel bi şekilde cadının hazinesini bulup, babalarına götürür,sonsuza dek mutlu yaşarlar bununla..
 • orijinal adı hänsel und gretel şeklindedir. hanscık ile gretacık anlamına gelir.
hesabın var mı? giriş yap