• bir çesit vücut dövmesi.. bütün dünyada yaygin ama papua yeni gine`de dogdugu söylenebilir..
  • bir virüs ailesinin bilinen adıdır. ilk kez kore savaşında tespit edilmiş, kore yarımadası ve kuzeydoğu asyada yaygın görülen bir hastalıktır. ancak öldürücülüğü ve bulaşıcılığı sebebi ile sık sık edebiyatta adı geçmektedir. bunyaviridae ailesine mensuptur
  • türkiye'de son çıkan vakalar hantavirus dobrava olarak bilinen ve hanta virüsünün güney rusya ve balkanlarda rastlanan tipidir. kırım kongo kanamalı ateşinden sonra bir belamız daha var.

bu arada tıbbi olarak yaygın kullanılan ismi "böbrek sendromlu kanamalı ateştir" *

virüs hakkında detaylı bilgi için :

http://www.thefreelibrary.com/…rava ...-a0177828661
  • orman faresi (apodemus sp.), tarla faresi (microtus sp.) ve kızıl orman faresi (clethrionomys sp.) denilen bir kemiriciler tarafından taşınan virustur. enfekte olmuş bir fareyle aynı ortamı paylaşmak bile virüsün bulaşması için yeterlidir.

bu nedenle sakın ola ki bilmediğiniz bir fareye suni solunum yapmayın.

ancak tüm fareler virusu taşımamaktadır. bu sebeple ormandan kaçmayın ama tedbiri bırakmayın.

türkiye'deki virus türü böbrek yetmezliğine neden olarak götürmektedir.

edit: yeni bilgiler.
  • farelerin her türlü "çıkartı"larının kuruyarak, toz haline gelmesi ve solunum yoluyla vücuda alınması sonucu kontaminasyon şekillenir. yani bir insanın herhangi bir fareden kilometrelerce uzakta olması onun bu virusu almayacağı anlamına gelmez. bunyaviridae üst-ailesine dahildir. şu an için antiviral ajanların malum zor kullanım şartlarını da göz önünde bulundurursak, tedavisi tam mümkün değildir. semptomatik sağaltım uygulanır. ayrıca akrabası olan ve tehlikeli kabul edilen sağaltımı tam mümkün olmayan bir başka virus için;

(bkz: ebola)
  • kemirgen dışkısı, idrarı ve salyasıyla bulaşan ölümcül bir virüsmüş bu.

belirtiler şiddetli karın ağrısı ve bunu takiben ishal ile başlıyormuş. dışkıda kan olması ise bir sonraki belirtiymiş. başlangıçta dizanteriyle karıştırılan bu virüs, böbreklerde fonksiyon bozukluğu oluşturması sebebiyle araştırma konusu olmuş. ayrıca, virüsün insandan insana bulaşmadığı söyleniyor. kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, herhangi bir temas halinde, o bölge dezenfekte edilip en kısa sürede doktora başvurulması öneriliyor. ve dahi, uygulanabilecek en basit korunma yöntemi ise ellerin sıkça ve iyice yıkanmasıymış.

edit: fareler yalnızca taşıyıcılarmış, yani virüsten etkilenmiyorlarmış.
  • deli dana, şarbon, kuş gribi, kırım kongo kanamalı ateşi vakaları henüz unutulmamışken, şimdilerde can almaya da başlayan bir virüs çeşidiymiş bu. nedendir bilinmez ama eskiden bu hastalıkların hiçbirisi yoktu. bu ölümcül virüslerin modernleşme ile birlikte ortaya çıkmış olmaları fikri de çok saçma. olsa olsa bu virüsleri de kesin israil yollamıştır.

http://haber.mynet.com/…/20nisan2009/x1240223845296
  • bir şehir efsanesi midir doğru bir bilgi midir midir bilmiyorum ama bir süredir kutulu içeçeklerin tüketimi sırasında bu hastalığın bulaştığı ve bu yüzden ölenler olduğu yolunda yorumlar duyuyordum, yakın bir zamanda da farklı farklı kişilerden bu yönde mailler gelmeye başladı.tamam kutu cola içmeyi bıraktım artık mail göndermeyin, buradan ilan ediyorum herkese...
  • hanta virüs ailesi biraz kurcalanırsa biyolojik silah için uygun bir seçenek olabilir.

yaşam şekli olarak biraz vebaya, epey de tularemi hastalığına benziyor.. avantajı bakteri değil virüs olması..
hesabın var mı? giriş yap