şükela:  tümü | bugün
 • orman faresi (apodemus sp.), tarla faresi (microtus sp.) ve kızıl orman faresi (clethrionomys sp.) denilen bir kemiriciler tarafından taşınan virustur. enfekte olmuş bir fareyle aynı ortamı paylaşmak bile virüsün bulaşması için yeterlidir.

  bu nedenle sakın ola ki bilmediğiniz bir fareye suni solunum yapmayın.

  ancak tüm fareler virusu taşımamaktadır. bu sebeple ormandan kaçmayın ama tedbiri bırakmayın.

  türkiye'deki virus türü böbrek yetmezliğine neden olarak götürmektedir.

  edit: yeni bilgiler.
 • kemirgen dışkısı, idrarı ve salyasıyla bulaşan ölümcül bir virüsmüş bu.

  belirtiler şiddetli karın ağrısı ve bunu takiben ishal ile başlıyormuş. dışkıda kan olması ise bir sonraki belirtiymiş. başlangıçta dizanteriyle karıştırılan bu virüs, böbreklerde fonksiyon bozukluğu oluşturması sebebiyle araştırma konusu olmuş. ayrıca, virüsün insandan insana bulaşmadığı söyleniyor. kesin bir tedavisi olmamakla birlikte, herhangi bir temas halinde, o bölge dezenfekte edilip en kısa sürede doktora başvurulması öneriliyor. ve dahi, uygulanabilecek en basit korunma yöntemi ise ellerin sıkça ve iyice yıkanmasıymış.

  edit: fareler yalnızca taşıyıcılarmış, yani virüsten etkilenmiyorlarmış.
 • farelerin her türlü "çıkartı"larının kuruyarak, toz haline gelmesi ve solunum yoluyla vücuda alınması sonucu kontaminasyon şekillenir. yani bir insanın herhangi bir fareden kilometrelerce uzakta olması onun bu virusu almayacağı anlamına gelmez. bunyaviridae üst-ailesine dahildir. şu an için antiviral ajanların malum zor kullanım şartlarını da göz önünde bulundurursak, tedavisi tam mümkün değildir. semptomatik sağaltım uygulanır. ayrıca akrabası olan ve tehlikeli kabul edilen sağaltımı tam mümkün olmayan bir başka virus için;

  (bkz: ebola)
 • bu dünyada sıçan, fare olan bir kilerin temizlenmesi sonrasında hantavirüs pulmoner sendromu yada ards geliştirirler.

  sıçan dışkısıyla bulaşırlar.
 • çin'in dunyaya yeni armağanı olabilir. isterseniz ateist olun , islamın ve yahudiliğin çizdiği yemek sınırları çok güzel değil mi.

  bu virüs salgınindan çıkarilacak bir derste semavi dinlerin bu duruşundaki mükemmellik.
 • ya kardeşim yordunuz yemin olsun.
 • wikipedia'ya göre bu virüsün andes orthohantavirus* olarak adlandırılan türü insandan insana bulaşabiliyormuş. 2005 ve 2019 yılında böyle vakalar bildirilmiş.

  orijinal kaynak:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc3367635/
 • israfil de hazırlanıyor heralde
hesabın var mı? giriş yap