şükela:  tümü | bugün
 • bildiğim kadarıyla iki ana tipi vardır :

  (bkz: ağır hapis cezası) (bkz: hafif hapis cezası)

  araştırma üzerine edit : biz okulu bitirdikten sonra ilgili kanunlar değiştiğinden, ve de ceza hukukuna ilişkin herhangi bir iş yapmadığımdan cehaletime veriniz, yukarıdaki girişi de değiştirmiyorum, ibret olsun. daha detaylı bilgi için zaten girilmişi var (bkz: #10684592)
 • (bkz: müebbet)
 • suçluyu topluma kazandırmaktan çok suçluyu toplumdan uzak tutmaya ve topluma zarar vermesini önlemek adına veriliyor olması daha mantıklı. böyle bakınca da topluma bir zararı olmayan (veya öncesinden topluma zararı olmuş, ama ileride zarar verme şansı halktan herhangi biriyle eşit olan) "suçlu"lara hapis cezası vermek çok saçma. hem adamın özgürlüğüne yazık, hem devletin parasına yazık.
 • hırsızların almadığı bir cezadır.başıma gelen olayı aynen aktarıyorum.
  -alo polis paramı çaldılar
  -nerde,ne zaman kim çaldı?
  -şu noktada şu esnaf
  -gördünmü?elini cebine atıp mı çaldı ?emin misin ?
  -yahu kardeşim size anlattım işte içerde o var ben varım başka kimse yok.bi olay yerine gelsenize siz.
  -sen bu araba ne kadar mazot yakıyor biliyor musun?
  -yahu banane ne yaktığından gelsenize.
  -tamam lan geliyoruz bekle sen.
  ve polisler gelir...
  -ne bağırıyon?
  -bağırmadım hakkımı arıyorum sizi göreve çağırıyorum.
  -geldik işte.kim aldı adamın parasını?
  -kimse almadı çalındı kardeşim.
  uzun bir süre sonra anlaşmaya vardık adam paramın yarısını teklif etti ben almadım diye diretti.polis de kabul et git dedi.yoksa tamamından olacan dedi.çaresiz kabul ettim.
 • bir insanın yaşayabileceği en korkunç şey, geleceğin duvarlar kadar belirli olmasıdır. kanser olmak bile ömür boyu hapis cezasından daha az acı vericidir, her durumda bir kurtuluş ihtimali ile nefes alır vücudunuz. fakat hapis cezası, hatta ömür boyu hapis cezası, asla çıkışı olmayan bir cehennemde yaşamaktan öte, bunun farkında olmanın yarattığı korkunç çaresizlikle insanı perişan eder.

  buradaki en büyük ceza, insanın geleceğinin belirli olması, bir cetvelin üzerindeki çizgiler kadar kesin ve net bir şekilde kendi kontrolü dışında çizilmesidir.
 • mesleki anlamda uzerine calismalar yaptigim ceza.

  defaatle gordum ki mevzu, sucluyu rehabilite ya da tedavi etmek, duzeltmek degil, suclu olmayani caydirmak.

  bu yuzden kotu. hemde cok kotu. insanoglunun amacina ters bir kere.
 • insan haklarından ve özgürlükten söz edilen bir çağda epey ilkel kalan bir ceza türü.

  hapis cezasının temel mantığına bakarsak, suçlunun dört duvar arasına kapatılarak bir daha suç işlemesinin önlenmesinin amaçlandığını görürüz. bunun etkili bir rehabilitasyon yöntemi olduğu düşüncesi uzun yıllar kabul görmüştür. ancak yıllar süren hapis cezaları suçluları rehabilite edemediği gibi, hem suçluların ömründen yıllarını çalarak yaşam hakkının rehin alınmasına, hem de suçlunun ruh sağlığının yıpranması gibi çeşitli psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor. işte bu hem insan hakkı ihlali, hem de etik bir sorundur.

  adli psikoloji diye bir psikoloji dalı işte bu sorunlara çözüm olması için geliştirilmiştir. adli psikoloji genç bir bilim dalı olup, kabaca suçluyu suça iten davranışların nedenlerini ve bu davranışları bertaraf etme yollarını araştırmaktadır. buna dayanarak şahsen, yıllar süren bir hapis cezasının yerine adli psikologlar gözetiminde uygulanacak olan sıkı bir psikoterapi sürecinin hem suçluyu suçtan uzak tutma konusunda daha başarılı olacağını, hem de suçlunun toplumdan soyutlanmasının getireceği psikolojik sorunları ve hukuki yolla suçlunun yaşam hakkına kast edilmesi gibi etik sorunları engelleyeceğini düşünüyorum.

  sonuç olarak, suçluların suça karışmasını önlemenin ve suç rehabilitasyonunun tek yolunun hapis cezası olmadığının artık anlaşılması ve adli psikolojiye daha çok önem verilmesi gerekiyor.
 • suçun işlendiği zamana bağlı olarak, dört (4) yılın yatarı yok. yani, bi adamın götünü kesip 4 yıl ceza aldıysanız, "şartlar dahilinde" hapse girmiyor, elinizi kolunuzu sallayarak götünü keseceğiniz başkalarını aramaya çıkabiliyorsunuz.

  bunun anlamı şudur: devlet, ceza vermiyor, veremiyor. yani, ceza yasasının büyük kısmının yaptırımı yok.