şükela:  tümü | bugün
  • michel foucault'un ölümsüz eserlerinden biri.

bir süredir türkiye baskısı yoktu. sahaflar 150tl gibi fahiş fiyatlara satmaya çalışıyorlardı. yakın zamanda imge kitapevi yeni baskısını yayınladı.
  • hapishane'nin doğuşu fuko'nun; bireyi ve toplumu, iktidar ve gözetim ilişkisi bağlamında ele aldığı bir inceleme çalışmasının ürünüdür.
    fuko'ya göre, kendini öne çıkaran iktidar, bir bakıma bireyin oluşmasını engellemiştir; oysa aynı zamanda modern iktidar herkesi bireyselleştirmek istemektedir; çünkü bireyselleştirmek, iktidar karşısında toplumu gözetim altında tutmak ve cezalandırmak, yani egemen olmak demektir. böylece modern iktidar, çocuğu okulla, hastayı hastaneyle, deliyi tımarhaneyle, askeri orduyla, suçluyu hapishaneyle kuşatarak bireyselleştirmiş, kayıt altına almış, sayısal hale getirmiş, böylece egemen olmuştur. her kişi bir yerde kayıtlı hale gelince, herkes denetim altında olacak, gözetim altında tutulacaktır. bu bağlamda düşünüldüğünde, modern iktidar, birey nezdinde büyük bir gözaltından ibarettir. toplumu denetlemek için bireyi gözaltında tutmak, toplumu dizginlemenin temel enstrümanı olarak görülmüştür. ayrıca anti-psikiyatri akımını düşündüğümüzde kulağa oldukça mantıklı gelen önermelerle doludur bu kitap.