şükela:  tümü | bugün
 • her mahkumun, hapisanedeki ilk gününde düşündüğü, çok azının gerçekleştirebildiği, çok çok azının başarıyla tamamlayabildiği eylem.
  hayranlıkla gerçekleştirilen örnekleri için bkz: the shawshank redemption, papillon, prison break, firar hikayeleri
 • hapisten kaçış hikayeleri genelde sinir bozucu olur. çünkü müthiş sabır gösteren suçlular şansında yardımıyla hapisten kaçar, kaçma kısmının hikayesini dinlerken (çoğu filmde taraf olduğunuz gibi) mahkumların tarafını tutarsınız. ama sonrasında bikaç gün ya da bikaç ay içinde genelde kaçaklar yakalanır ve sinir olursunuz.

  ya da yakalanmaz ama mahkumların sonunun ne olduğuyla (öldüler mi, gerçekten kaçmayı ve yaşamayı becerebildiler mi) ilgili bilgi sahibi değilsinizdir yine gıcık olursunuz.

  kaçmak isteyenlerin şanslarına çoğu zaman hayret ederiz, halbuki hapisten kaçış birçok mahkum tarafından denenmiş şanslı olanların hikayeleri söz konusu olmuştur. yani çoğu kez sadece kaçabilmeyi başarabilmişlerin hikayelerini duyduğumuzdan bu işe kalkışan herkesin şanslı olduklarını düşünürüz, halbuki şanssız olan yüzlercesinin hikayesini duymadığımızdan böyle düşünüyoruz.

  hemen hemen kaçmayı başarabilip bir süre sonra tekrar yakalanan mahkumlar, tekrar yakalandıkları anı hayatlarının en kötü anı olarak tanımlıyorlar. sanıyorum felaket bi hayal kırıklığıdır, yine sanıyorum bunda cezalarının büyük kısmını koğuşta değil de hücrede çekeceklerinin etkisi o kadar da fazla değildir.

  hikayelerde bize yansımayan diğer bir kısımda şu; mahkumlar tek başına yaptıkları planları uygulıp sonuca ulaşan insanlar değiller aslında. çoğu diğer mahkum arkadaşlarından olduğu gibi, dışardaki bağlantılarından ve cezaevi personelinden yardım olıyordur.

  kaçmayı becerebilen insanlar genelde ortalama üstü insanlar oluyorlar, etrafındakileri etkileyebilen, yakışıklı, sanat konusunda yetenekli, canayakın, güvenilir özelliklerinden en az bir ya da birkaçına sahipler.

  kaçmayı deneyenlerin ortak özellikleri öok sabırlılar, ama dışarıyı yeterince iyi planlamıyorlar.
  dışarıda önem sırasına göre; yemek, araç, para ve barınmaya ihtiyaçları var fakat bunu yeterince iyi programlamıyorlar. he bir de yakalananlar genelde bi kadına (tarafından gammazlandıkları kadına) güveniyorlar.

  ###bazı kaçış denemeleri###

  alcatraz şüphesiz ki ilk akla gelenlerden. 1961 senesinde frank morris ve john ve clarence anglin kardeşler bu ada şeklindeki kaçması imkansız gibi düşünülen yerden kaçıyorlar. gece boyunca gardiyanların farketmemeleri için yatağa koydukları mankenin kafasını alçıdan yapıyorlar, gerçek saç ve kiprik kullanıyorlar, ten rengi boya kullanıyorlar. öyleki sabah sayımında gardiyan alçıdan kafaya dokunup yere düştüğünde mahkumun kafasının kesildiğini düşünüyor.
  rivayete 60 a yakın yağmurluktan yaptıkları botla angel adasına ulaşmayı başarıyorlar, bi araba çalıp ortadan kayboluyorlar. botun 3 km uzaktaki angel adasında bulunduğu ama deliller arasında dillendirilmediği, çalıntı araç ihbarının da dillendirilmediği söyleniyor. bir geminin denizde gördüğü cesetin 133 iq lu frank olduğu düşünülse de yıllar sonra kemiklere yapılan dna da frank in herhangi bir akrabasıyla uyuşmuyor. muhtemeln başardılar, sonu belli olmayan hikayelerden..

  bir diğeri quawntay adams. alton hapishanesinde hücrelerin bile kamerayla izlendiği ve gece gündüz her yarım saatte bir rutin kontrollerin olduğu bir hapishaneden kaçıyor. kameranın tek görmediği kısım olan klozetin üstünden, demir tavanı kesip, havalandırmadan kaçıyor. bikaç gün sonra bir motelde yakalanıyor.

  bir diğeri elmira hapishanesiden kaçmayı başarabilen timothy vail ve arkadaşı. bunlarda havalandırmadan çatıya çıkıp çarşaflardan yaptıkları iple 12 metre duvardan inip tüyüyorlar. ama timothy iple inerken yaklaşık 6-7 metrenden yere düşüyor, kolunu ve ayağını kırıyor. timothy de yetenekli ve zeki biri muhtemelen yaralanmasaydı yakalanmazdı da.

  bir diğeri yine hücre hapsi yatan george hytte'nin hala başka suçlardan mahkemeleri devam ediyor. mahkemeye gittiğinde pek güvenlik olmadığından kaçılabileceğini düşünüyor. ve bir süre önce sevgili olduğu daha sonradan da evlendiği hapishane hemşiresinden kendini kaçırmasını istiyor. kıza kaçmasına karşı koyan gardiyanın birini vurdurtuyor. bikaç gün sonra bir ihbar üzerine yine bir motelde yakalanıyorlar. üstelik hemşire kişisi de ömür boyu kadın ıslah evinde yatacak.

  bir diğeri pittsburgh hapishanesinden erzak deposuna tünel kazıp, gündüz vakti kaçan, çıkarken de kule gözetçisine selam çakan 6 mahkum. bu heriflerin dışarıdaki bağlantıları iyi, sahte kimlik çıkartıp meksikaya geçmeyi planlıyorlar. fakat kimliklerini beklerken uyuşturucu partisi yapıp, halüsilasyon gören mahkumlardan biri otobüs durağına gidip mal mal dolanınca yakalnıyor ve ötüyor. böylece diğerleri de yakalanıyor, şayet 5-6 saat daha terslik çıkmasa evrakları gelecek ve yeni kimlikleriyle meksikaya geçebileceklerdi.

  bir diğeri jody thompson. bu herif de baya zeki ve yakışıklı çekici bi adam. lakabı kibar soyguncu. vegastaki bar ve kumarhanelerdeki makinaları levyeyle açıp soyar. rivayete göre anahtarı olan servis görevlisinden daha hızlı açarmış. fakat soygunları sırasında kimseye zarar vermemiş. üstelik sesini falan da yükseltmezmiş, ve soygun sırasında çok kibar davranırmış. (içerde daha önceden kalp krizi geçiren bi kadın olduğunu öğrendiğinde korkmasın diye, silahını saklaması gibi) centilmen denmesinin sebebi bu.
  hapisten mobilya nakliyatı yapan bir kamyona gizlenip kaçıyor. kaçtıktan sonra 3 ay boyunca soygunlara, karı kız, kumara devam ediyor ve vegasta enseleniyor. halbuki sınırı geçebilecek yetenek ve paraya sahip.
  yakalandığında öldürülmemek için, ev telefonundan 911 i arayıp teslim oluyorum, ateş etmesinler diyor, ve ahizeyi açık bırakıyor. çünkü birisi numaradan silahı var dese adamı delik deşik ederler, ve herifin tekrar kaçabilmesi için ölmemesi gerek.
 • ülkemizde gerçekleştirilmesi kolay olan eylem. çünkü hapisten firar edip suç işleyen onlarca cani var. bunun son örneği ceren özdemiri katleden katildir. 2005 yılında küçük bir çocuğu öldürmüş, bu süre zarfında 20'den fazla hırsızlık yapmış, uyuşturucu ticareti yapmış. geçen yıla kadar dışarda elini kolunu gezerken başka bir suçu işlediği esnada tutuklanmıştır. tam 13 yıl kaçak gezmiş. artık ödül olarak nasıl bir hapishaneye yerleştirdilerse ilk yıl firar etmiştir. anlaşılan o ki cezaevinden kaçmak isteyen kaçıyor. benim anlamadığım bu vahşi, suç makinasını nasıl bir yerde tutuyordunuz ki böyle kolay kaçabildi?
 • 2019 türkiye sinde hala gerçekleşebilen eylem. nasıl oluyor, olabiliyor gerçekten bilen anlatsın. akıl almaz bir olay.

  (bkz: ceren özdemir)