şükela:  tümü | bugün
 • genetik alanındaki araştırmalara göre türkiye'de en sıklıkla görülen haplogrup tipi.

  günümüz kafkas popülasyonlarında son derece yaygın olup, bütün ortadoğu, akdeniz kıyı ve balkan bölgesinde yüzde 10 ila 35 arası bir sıklıkla görülmektedir.

  cengiz cinnioğlu et al. çalışmalarındaki hipotez, bu haplogrup sahiplerinin anadolu'nun bilinen ilk sakinlerinin ataları ile ilintili olduğu yönündedir.

  yayılımının antik çağlardaki sonsuz göç dalgalarına dayandığı düşünülmektedir..
 • türkiye'de en sık rastlanan y-dna haplogrubu. kökeninin anadolu olduğu düşünülmektedir. yaklaşık günümüzden 15000-22000 yıl önce atası j-m304'ün mutasyonu olarak ortaya çıkmıştır. çok geniş bir coğrafyada görülmektedir.

  kendi mutasyonlarından j2a iç anadolu'da daha sık görülmekte iken j2b güneydoğu anadolu'da daha sık görülür. j2a mutasyonuna orta asya'da da sıkça rastlanılmaktadır.

  http://cdn.eupedia.com/…s/content/haplogroup-j2.jpg
 • yarım yamalak biyoloji bilginlerinin türklerin çoğunun q'nun yerine mensup olmasından ötürü tüm halkı türk değil ortadoğulu ilan etmesine sebep olan haplogruptur. daha mantıklı ve artniyetsiz bir açıdan bakarsak orta asyadaki toplumlarda bu haplogruba yüksek oranda mensup olduğu görülebilir.

  http://www.haplogruplar.com/…ogrubu-haritasi-v3.png

  bu haplogrubun türkiyede yaygın görülmesi türkiye türklerinde yüksek oranda eski anadolu kavimlerinin soyunun devam ettiğini ve türkmenlerin anadoluya gelmeden önce kuzey iran yerlileriyle karışıp öyle geldiğini kanıtlar.
 • timur ve satuk buğra han j2 haplogrubuna dahil büyük tarihi liderlerdir. bilinenin aksine orta asya'da oldukça yoğun rastlanan bir haplogruptur. hatta birçok altay kurganında ciddi oranda j2 haplogrubuna rastlanmıştır.