• "happy birthday to you
    mandalina suyu
    çişini yap da uyu
    yoksa yersin yumruğu"
  • bir dahi'nin iddasına göre ellerinizi yıkamak için ideal süre bu şarkıyı iki kere söyleyene kadar olan süreymiş.
    (bkz: whatever works)
  • her doğum günü partisinde mutlaka bir pavarotti var. bu şarkıyı da kendine hedef seçiyor. zaten ingilizce söylüyor olmanın bi gerginliği var üzerinde. hoşlanmıyorsun ama ortamı bozan insan da olmak istemiyorsun. başlıyor şarkı, abisi alttan alttan, cümle sonları titrete titrere "ben buradayım ve sesim kılıcımdan keskindir" diyor.

hepi bört(h)dey tu yuu]ğuğuğuğuğu

normal katılımcılar yuu'dan sonra bitiriyor ama bu götoş ğuğuğuğu diye yardırdıkça yardırıyor. anladık ulan bas baritonsun.

ben bu pezevenge ayrı başlık açıp da irdeleyebilirdim. bu da size kıyağım olsun.

aha ilgili pezevenge benzeyen adam. kalabalık içinde olduğunu farz edelim lütfen.
  • facebook ta 8 yaşındaki yakınımın doğum günü resminin altına, ingilizce bilmeyen bir tanıdığın "hepiportuduyu" şeklinde yorumladığı cümle.
  • 1921 yılında yapılan ilk ticari radyo yayınında çalınan ilk şarkı imiş.
  • marilyn monroe tarafından amerika başkanı kennedy'e de söylenmiş olan, dogum günlerinin vazgeçilmez şarkısı.
  • dogum gunu olan arkadaslarımın dogum gunlerını kutlamak ıcın aldıgım muzıklı kartların ustunde yazan yazı. gece 12'den sonra arayıp bu kartı dınlettıgımde ve eslıgınde ben de soyledıgımde cok mutlu oluyorlar. e degısık bı kutlama yaptıgım ıcın ben de.
  • mildred j. ve patty s. hill tarafından 1893'te "good morning to all" adıyla bestelenmiş eser. sonradan meçhul biri "happy birthday to you" sözlerini uydurmuştur. 1935'te summy-birchard co. şarkıyı bu şekliyle yayınlayıp melodinin de sözlerin de telif haklarını sahiplenmiştir.
    (c) 1935 (renewed) summy-birchard music. haberiniz ola. bunca yıldır dombiliymişiz, taocuymuşuz.
  • orjinali ingilizce olan ve en az 18 dile çevrildiği bilinen “happy birthday to you” isimli şarkı ilk olarak bir anaokulu öğretmeni ve piyanist tarafından “good morning to you” ismiyle bestelendi. şarkının bestelenme amacı anaokulu öğrencilerine yönelikti. ticari veya profesyonel bir amacı bulunmuyordu. şarkı, patty ve mildred hill isimli iki kız kardeş tarafından 1893 yılında bestelenmişti. şarkı bu haliyle, yani bir “günaydın şarkısı” olarak iki kız kardeşin anaokulları için yazdığı “şarkı hikayeleri” isimli 1893 tarihli kitapta yer aldı.

şarkının bir doğum günü şarkısına ne zaman dönüştüğü ve bu haliyle sözlerini kimin yazdığı ise bilinmiyor. ancak “happy birthday to you” ismiyle ilk olarak 1924 yılında bir kitapta basıldı. şarkı, 1930’larda popülerleşmeye başladı. 1935 yılında ise şarkıyı besteleyenlerin diğer kız kardeşi olan jessica hill bir dava açarak şarkının telif haklarını satın aldı. bugün de bu şarkı ticari amaçla kullanıldığında hill vakfı’na telif ücreti ödenmesi gerekmektedir. telif hakkının sahibi olan şirket, bu şarkıdan yılda iki milyon dolar kazanmaktadır.

guinness rekorlar kitabı’nın 1998 tarihli araştırmasına göre “happy birthday to you” bütün dünyada en çok bilinen ingilizce şarkı unvanına sahip.

kaynak
  • uzayda ilk ve tüm dünyada en çok söylenen şarkı(ymış?).
hesabın var mı? giriş yap