• konusu daha önce işlenmiş, özgün olmayan bir film.

--- spoiler ---
    film vermek istediği gerilimi veremiyor. çünkü kızın her seferinde öldükten sonra yeniden dirileceğini siz de biliyorsunuz. bu da korkup gerilmenize engel oluyor. hatta kızın şanslı olduğunu bile düşünmeye başlıyorsunuz. çünkü her ne halt yerse yesin, günün sonunda tüm yaşadıkları resetleniyor. düşünsenize, isterseniz banka soyun, isterseniz adam öldürün, ne bok yerseniz yiyin sonunda herşey yeniden başlıyor. ben kızın yerinde olsam o döngüyü kırmak için hiç uğraşmaz, tadını çıkarırdım.
    --- spoiler ---
  • groundhog day 'e bayıldığım için sevdiğim bir film oldu. zaten filmin konusu gereği default bi 10 üzerinden 5 puan getiriyor. şimdi burda önemli nokta, bu güzel temayı sıçıp batırabilme ihtimali.

yönetmen sağolsun hiiiç kasmamış. zaten mükmemmel bir şekilde yapılmış bir filmin* üstüne çıkmaya, yeni yeni olaylar çıkartmaya çalışmamıs. gayet de düşük bütçeyle** tertemiz bir film çekmiş.

önceki film eleştrilerimi okuyanlar bilir. temiz ve basit film manyağı bir insanım. bir film çekeceksin. filmi çek, siktirgit. bu kadar. hani kubrick olmayacaksın zaten belli. o yüzden eline yüzüne bulaştırma.

know your limits

bu film sınırlarını, nasıl bir film olduğunu, ne yapmak istediğini o kadar iyi anlamış ki. hayran kaldım.

ben diyor; teen slasher groundhog dayim. hatta filmin mesajı bile aynı.sonunda treenin iyi bir insana evrilmesi, babasıyla konuşması vs.

o iyi bir insana dönüşme sekansında amaçladığı duyguyu veriyor mu? sapına kadar. mutlu ediyor mu? evet. ulan ben en son hangi filmde mutlu olduğumu unuttum. crazy stupid love muydu neydi? easy a mıydı?

şaka maka unuttum ha. size soruyorum; en son hangi filmde mutluluk hissettiniz?

neyse ne diyordum. amaçladığı her şeyi başarmış bir film.

mantık hataları çok evet. kafayı onlara takarsak zaten işin içinden çıkamayız. zaten türü(teen slasher) gereği de çok mantık aramıyoruz. keyfimize bakıyoruz.

fıstık gibi bir film

iyi seyirler.
  • sinema tür kokteylerine yeni bir kokteyl kazandıran film. time loop+ teen slasher+ romantik komedi. ee tabi bu karışımın sinema zevkinizi götten işetmesi çok normal.

tam sabah kalkıp donut kahve yapan; oprah, jerry springer izleyen gerizekalı amerikalıların çocukları için çekilmiş bir film. en büyük süksesini scary movie ile yapan teen slasher parodisini, tamamen parodilerştirmeden durum komedisine bağlamaya çalışmışlar filmde. ben bu saçma sapan türleri türk sinemasındaki arabeskçi dram filmlerine benzetiyorum. zamanında albüm tanıtımı gibi çekilen filmler nasıl bizim ülkede tuttuysa, amerikada da bu, film izlerken avuç avuç patlamış mısır yiyen tiplerin, gülmekten veya korkmaktan etrafa mısır yağmuru yağdıracak seviyeye getiren, aslında amacı şişko amerikalıların soluk borusunu bafilemek ve dolaylı nüfus kontrolü sağlayan sikko filmler* tutmuş, yetmemiş çok beğenilmiş. ana izleyici kitlesinin superkahraman türüne kaymasıyla unutulan bu tür, geçen sene hallowen'in tekrar çekilmesi; bu sene bu filmin devam filminin gelmesiyle yavaş yavaş kıpırdanmaya başladı. ne güzel azalarak bitmişlerdi...

sözün özü; rotten, meta, imdb notları saçma bir şekilde çok yüksek. sakın buralardaki puanına güvenip izlemeyin. zaman kaybının birebir karşılığı.
  • valla açıkçası ne vasat, ne de çok süper bir korku filmi. tam ikisinin arasında bir noktada. bir ara hafif çıtır çerez bir noktaya kayıp sonra tekrar toparlıyor, ancak genel hatlarıyla bence iyi bir film ortaya çıkarmışlar.

filmdeki katil maskesini tasarlayan abimiz, aynı zamanda scream serisindeki ghostface'i de tasarlayan tony gardner. zaten filmde yer yer scream havaları da alıyorsunuz. genel olarak groundhog day'e korku hikâyesi giydirip öyle sunmuşlar bize.

--- spoiler ---

açıkçası kızın her günü tekrar baştan yaşaması bana hiç batmadı. çünkü bir noktadan sonra tahmin edilebilirliğin haricinde, bir yerde bir loophole/kaçış noktası arıyorsunuz. yani bir nevi bulmaca çözüyorsunuz gibi.

kız o katil adamı hastanede yakalayınca dedim herhâlde bu katil herif, öldürmek istediği ağına düşüreceği kadınlara mistik bir şey yapıyor ve günleri tekrar yaşamalarına sebep oluyor vb. kız uzun saçlı katili öldürdükten sonra aynı güne tekrar uyanınca "layn?!" deyiveriyorsunuz. açıkçası zayıf değil hayli kuvvetli bir ters köşe sundu oda arkadaşı kızı katil çıkartarak film.

filmin sonunda oda arkadaşı kızın zamanı nasıl aynı güne sabitlediğini açıklamıyor film, ama ona da pek takılmıyorsunuz bir noktadan sonra. yani açıklaması olsa bile çok bilimsel bir şey olmayacak. :d
    --- spoiler ---

pek çok teen slash korku filmiyle de dalgasını bir güzel geçiyor, stereotip karakterler üzerinden ince ince dokunduruyor. puanım 7/10. izleyin, keyiflenin, gerilin. :)
  • daha önce bu temadaki filmleri ** defalarca izlememize rağmen çok eğlenceli filmmiş, beğendim. başroldeki jessica rothe da hem kendi güzelmiş, hem de çok güzel oynamış. bu sebeple ablanın hastası oldum, takibe aldım. 2.filmi de ilk fırsatta izleyeceğim.

bu arada film 4,8 m. usd bütçeyle çekilmiş ve 125 m. usd hasılat elde etmiş. 2.film için ise bu defa cömertlik(!) edip, 9 m. usd harcamışlar.

8/10
  • hem bu film hem de happy death day 2u her ikisi de harika süper eğlenceli iki film. puanım 7.9/10
    --- spoiler bi nebze ---

başrol ablamızın da türlü ölüm şekilleriyle sempatikliğin dibine vurmuştur.
    --- spoiler ---
  • vasat film... defalarca kez işlenmiş bir konu, bu kez daha vasat işlenmiş, gençlik parodisi gibi işlenmiş. (bkz: jessica rothe) olmasa katlanılır film değil doğrusu, filmin ortasından itibaren ne olduğunu, olacağını zaten anlıyoruz ama filmi yapanlar ısrarla uzatıyorlar. mesela, bir dram filminde olayların nereye bağlanacağını bilsek de izlenebilir ama bu tarz bir filmde, olayı anladıktan sonra geriye kalan süre neredeyse işkenceye dönüşüyor. neyse ki, jessica rothe var da kurtarıyor.
  • konusu çok tanıdık olsa da eğlenmelik bir 100 dakikalık film.
    beklentiyi yüksek tutmazsanız gayet keyifli aslında.
    happy death day 2 de fena değil.
  • basit bir film aslında.
    ama fena olmamış.
    benzer bir sürü vasat varken biraz üstte kalmış film.
    ikincisi de düştü nete.
hesabın var mı? giriş yap