şükela:  tümü | bugün
 • belki türkiye'de pek bilinmiyor ve hatta kimi bünyelere laikliğe aykırı gibi gelebilir ama, batı'da, modern iş dünyasında ciddi anlamda yer etmiş ifade. hafta sonunun geliyor olmasına, onca stresin üstüne sonunda cuma günü geldiği için bir çeşit rahatlama temennisi.

  insanlar e-posta yazarken, telefon konuşmasının sonunda vedalaşırken, "happy friday" derler. türkiye'de bunu dersen kimi çevreler tarafından belki de yobaz gözüyle görülürsün. (şu sıralarda ise iktidar yalakası diye görmeyi yeğleyenler olacaktır. işte bu yüzden batı'dan pekçok şeyi almamıza rağmen, "happy friday" kavramını ithal etmeyi tercih etmemişiz gözüküyor.)

  şimdi onun bir türevi gibi "hayırlı cumalar" ifadesinin yayılmaya başladığını belirtenler olacaktır. evet, haklısınız, ancak ne yazık ki kimi bünyeler bundan da son derece rahatsızlar... hani biz moderniz (!) ya!
 • türkiye'deki karşılığı şudur; bizzat tecrübe ettim onu anlatacağım:

  mesainiz kaçta bitiyorsa, cuma günleri bir saat öncesinden "happy friday" ilan edilir ve herkes, cuma sabahı ofis mutfağında buzdolabına istif edilmiş biralara saldırır. bazı müdürler ya da menıcırlar şarap ya da viski getirmiş olabilir misal... onlar tüketilmeye başlanır. bazı ofislerde sigara içmek serbesttir o anda. mesaiye kaldıysanız hele, ortalığı bok götürebilir pekala.
  sebebi nedir; birincisi, motivasyon. tabi koca bir yalan, orası ayrı.
  çalışanlar arasındaki tanımıysa, cuma akşamı gidilecek eğlenceye ön hazırlık.
  yani kölelik zincirini erkenden çıkarmak gibi bir şey.
  işte benim gördüğüm şekli böyleydi... bir zamanlar... şimdi bana her gün happy.
 • cumartesi de çalışıyor olduğumuz halde şirketimiz bünyesinde gerçekleştirilen aksiyon/aktivite/olay/durum.

  cumartesinin varlığı nedeniyle çok da happy olunamasa, cuma günleri yapılan düzenli toplantıların mesai saatlerinin çok güzel dışına çıkma potansiyeli olsa da yine de güzel bir etkinlik olduğunu düşünüyorum.
  misal toplantı bitmemiş ancak mesai saatleri çoktan bitmişken onun, orada, aşağıda varlığını bilmek dahi yetiyor bazen. *
  velhasıl; işinizi gücünüzü bitirip, başından, ortasından, sonundan, bir yerinden dahil olması güzel bir şey. sonrasında arkadaşlarla geceye devam etmek daha güzel.
 • topla ntıya alkollü katılmamı sağlaya şey.

  ayık kafa edit:

  yönetici - kronik, naber ?
  kronik - iyi senden naber ?
 • (bkz: tgif)