şükela:  tümü | bugün soru sor
 • hapşıranın çok yaşamasını istemeyen insan da olabilirler.

  (bkz: dünyanın en yüzeysel adamı)
 • alerjisi olduğu için sürekli combo bir modda hapşuran arkadaşının kendinden çok yaşayıp kahrolmasını istemeyen insanlardır.
 • her hapşırana "çok yaşa" demekten sıkılmıştır.
 • turkce bilmiyor olmalari da muhtemeldir
 • (bkz: geç geber)
 • öksürene "helal helal" de demezler. çok kırılırım böylesine. insan hapşırdıktan sonra gayri ihtiyarı sen de gör diyor. laf havada kalıyor. ayrıca şahsımın hatırladığım ilk cümlesi de yaklaşık şöyle bişeydi:

  -anne sen de gör diyince neyi görücek? çiçekleri mi?

  yani böylesi bi nezaket göstergesi benim için.
 • artık sadece bir zorunluluğa dönüşmüş olduğunu farkettiğinden bunun bir parçası olmak istemeyen insanlardır. tabi eminim ki biri hapşırdığında herkesin aklından "umarım çok yaşarsın güzel kardeşim" diye geçip de ondan sonra söylüyorlardır "çok yaşa" diye... içten içten yani...
 • dünya'nın kendi etrafında dönmesi gerekliliğine canı gönülden inanlara sözüm. bazen birisinin hapşırdığını duymayacak kadar dalgın, kimi zaman genel geçer nezaket kurallarını önemseyemeyecek kadar üzgün olabiliyorum.

  burdan çıkan sonuç; bu insanlar ne erkenden ölmenizi istiyordur ne de hayvandır.

  sadece insanlar'dır.
 • cok yasa deme periyodunu kaciran insanlardir. bildiginiz gibi, yerinde bir "cok yasa" icin bu zaman dilimini iyi tutturmak gerekir. cok erken veya cok gec denilen cok yasalar ortamda farkli dusuncelere yol acabilir.

  hapsirma eylemi kiside bazi duyularin kisa sureli durdurulmasina yol acar. burnumuzda o hapsirma hissini farkettikten sonra olaylar hemen hemen soyle gelisir:

  [hapsirma oncesi yuz gerilmesi] hiiyaaaap [gozlerin kapanmasi] sssuuuuuuu!! [kulaklarin gecici tikanmasi] ohhhh.. [rahatlama]

  eger "cok yasa!" diyecek kisi dogru zamani secmezse, yani bu degisimlere dikkat etmeksizin rastgele cok yasa derse, bir south park sessizligi kacinilmaz olur.

  ornek vermek gerekirse:

  - hiya...hiiiyyaa....hiiyyyyaaapppssuuuu(+ cok yasa)uuuu!!!!!!
  *south park sessizligi*
  + *icses* ulan insan bir "sen de gor" falan der, ayi.

  ama tek sorun erken davranmak degildir. cok yasa ayni zamanda gec soylenmemesi gereken bir kaliptir. gec kalan bir cok yasa, hapsiranda ve etraftaki diger insanlarda soru isaretleri yaratabilir. cok yasa diyen insanin niyetinin gizlice sorgulanmasina sebebiyet verebilir. mesela:

  - hiiaa....haaaa....heeeaaappppp--suuuuuuuuuuu!!!!
  ...
  ...
  ...
  + cok yasa.
  - *ic ses* herife bak, olctu bicti oyle cok yasa dedi. ya dersin ya demezsin kardesim, kafanda bu kadar hesap yapmaya ne gerek var? hey allahim ya...

  evet, gordugunuz gibi gec kalmis bir cok yasa bu basit senaryoyu kibar olmaya calisan kahramanimiz icin ne kadar zor bir hale getiriyor. peki ne yapmamiz lazim? bu sosyal faciayi nasil onleyebiliriz? merak etmeyin efendim, sizi boyle rahatsiz edici durumlardan kurtaracak yontemlerimiz mevcut.

  - kesinlikle aklinizda o gun hapsiran insanlara cok yasa deyip demeyeceginizi onceden planlayin. olay sicagi sicagina gelisirken tam karar veremeyebilir, durumu daha icinden cikilmaz bir hale sokabilirsiniz.
  - cok yasa derken sesiniz gur ve kararli cikmalidir. pisirik bir cok yasa duyulamayabilir veya yanlis anlasilabilir.
  - hapsiriktan minimum 1, maksimum 3 saniye sonra cok yasa deyin. bu zaman dilimi cok kisa gibi gozukebilir, ama alistiktan sonra hic zorlanmadiginizi anlayacaksiniz.
  - tanimadiginiz kisilere cok yasa demek kotu bir sey degildir, ama aranizdaki mesafe onemlidir. odanin obur ucundaki bir insana "cok yasa!" diye bagirmak, karsinizdakine "cok yasa demeye ne kadar meraklisin lan ezik herif!" dedirtebilir. dedirtemese de dusundurebilir. tanimadiginiz birine cok yasa derken aranizdaki mesafenin makul olduguna emin olun.

  garanti veriyorum, bu maddelere uyanlar zamanla "hapsirana cok yasa deme gerilimi"'nden kurtulacak, toplumun rahat bireyleri arasinda yerlerini alacaklardir.

  gohtunden atanlaar yayinevi, 2009, hollanda.
 • -hapşuee!
  -çok yaşa.
  -inşallah.
  -....

  ve bu, son "çok yaşa" deyişi olmuştur.