1. kisi hapsiracagini hisseder, hapsirmaktan onceki o birkac saniyelik kasinan nazal yollar, hapsiracagim ve bunlar gececek diye beklenen mutluluk, allah elimi kolumu mendili hazirliyim tatli telasi icinde iken tam hapsirilacagi sirada ayni anda cigerden bir oksuruk de geldigini hissedersiniz, lan lan! demeye kalmadan "ohhuehassie" seklinde abuk bir bogurtu ile cikar o nefes, guzelim hapsirik gume gider, siz de o hapsirmanin getirdigi tatmini yasayamadim diye icinizdeki burukluga mi aglayasaniz, cikan abuk sese mi gulersiniz bilemeden oturursunuz..iste boyle trajik travmatik bir olay..
  2. sonuçları: genellikle hapşırana "helal" denir, öksürene ise "çok yaşa".. kısaca karşıdaki kişi de karar veremez ne halt edildiğini.. böylece karşı tarafı sık sık aptal durumuna düşürür. hapşırırken öksürmek gibi yeteneklerim vardır da ordan biliyorum.
  3. şu (bkz: domuz gribi) günlerinde toplum içinde yapıldığı takdirde vebalı muamelesi görmekle son bulan biyolojik aksiyondur. insanlar öksürgen hapşırıcıya önce şöyle bir pis pis bakar, rahatsız kıpırdanmalar, cık cık çekmeler, elini dezenfektanına götürenler görülür. aman aman dağlara taşlara.
  4. dikkat edin derim öyle birşey olursa. ağzınızdan tükürük ve burnunuzdan çıkan sümük karşı tarafın yüzüne yapısabilir.