şükela:  tümü | bugün
 • filminin yapılacağı ve harald'ı leonardo di caprio'nun canlandıracağı söyleniyor.
 • vakti zamanında george maniakes adlı komutanın yönettiği ve sicilya'yı bizans adına müslümanlardan almaya çalışan bir ordu bünyesinde savaşmışlığı da vakidir.
 • 1030 yılında stiklestad'da meydana gelen savaşta üvey kardeşi kral "aziz" olaf öldürülmüş, kendisi ise yaralı olarak kurtulmuş ve konstantinopolis'e kaçarak bizans imparatorluğu'nun hizmetine girmiştir. bu süre içinde suriye, levant ve sicilyabölgelerinde görev almıştır. özellikle sicilya'da bir kaleyi, ölü numarası yapıp, askerlerinin cenaze merasimi için kendisini tabutla kaleye sokmaları sonucu ele geçirdiği anlatılır. daha sonra ise imparatoriçe ile arası bir şekilde bozulur ve saray entrikalarına kurban gitmemek adına süratle şehri terkeder. norveç'e dönüş yolunda kiev rus devleti hükümdarı jarisleif'in kızı ellisif ile evlenir. ülkesine dönüp kral olması ve öldürüldüğü stamford bridge savaşı arasındaki hayatı genel olarak bölgesel çatışmalarla geçer.
  kaynak: heimskringla
 • zamanında varangian guard ordusunun komutanlığını yapmış bir viking. görevi süresince 18 savaşa katılmış, başarılar elde etmiş ve büyük paralar kazanmış sonrasında ise orduyu terk edip kaçmış. kaçış hikayesi biraz ilginç. kaçacakları gece bu ve emrindeki bir kaç askerin istanbuldan gemiyle haliçi geçmeleri gerekir ancak haliç zinciri vardır ve geçmek zordur. işte bu haraldın aklına bir cinlik gelir . zincirin dibine gemiyle gelirler. gemideki askerler aynı anda arkaya doğru hızla yürürler geminin ön tarafı havaya kalkıp zincirin üzerine gelince de bu sefer hızla öne doğru gelerek zincirin üzerinden atlarlar. yani atlamışlar bu sadece bir rivayet. sonuçta gece gözüyle bunları kim görecek mına koyim, görselerdi yakalarlardı değil mi ama?
  kürekleri aynı anda sistematik şekilde yukarı aşağı hareket ettirerek uçmuş da olabilirler. olamaz mı? olamazabilir.
 • rol yapma oyunlarında genelde oyuncunun üstlendiği maceracı rolüne tam oturan hükümdar, viking.

  hayatının erken safhalarını iskandinavyada yağma yaparak geçirmiş daha sonra üvey kardeşi olafın norveçi hristiyanlaştırma ve başına geçme hayaline ortak olmuş, olaf öldüğünde baltıktan rusyaya kaçmış ve yaroslav the wise ile tanışmış bu devasa viking. yaroslav ile dostluk kurup hizmetine girmiş peçeneklere ve diğer macarlara karşı savaşmış.

  yaroslavın emrinden çıktıktan sonra doğu roma başkenti istanbula gelmiş norslardan oluşan bir paralı asker birliği kurmuş ve yıllarca imparatora hizmet etmiştir. suriyede ve mısırda fatımidlere sicilyada sicilya halifesine karşı savaşmış, kazandığı serveti de yaroslavın yanına göndermiş. imparator ölünce, imparatoriçe kendisinden hazzetmediği için istanbuldan kaçmış, yaroslavın yanına dönüp kızıyla evlenmiş. danimarka ve norveç kralı kanute un ölümünü duyunca servetiyle beraber vatanına dönmüştür.

  danimarka ve norveç tahtını yeğeni magnusun aldığını görünce danimarkalı sweyn ile ittifak kurmuş ve krallığı yağmalayarak terör estirmeye başlamış. magnus eğer çatışmaya son verirse norveç tahtını alabileceğini fakat kendisine ait olan danimarka tahtına bağlı olması gerektiğine dair bir teklif yapınca harald sweyne ihanet etmiş ve teklifi kabul etmiştir.

  daha sonradan magnusun vefatıyla danimarka tahtına da talip oldu fakat magnus aptal değildi. ölmeden önce haraldın danimarka tahtında hak iddia edeceğini bildiği için eski düşmanı sweyni varisi ilan etmişti. harald bunu duyunca sweyne savaş açtı ve danimarka adalarını yakıp yıktı. en önemli viking ticaret şehirlerini de yıkan harald ın karşısına bir ordu çıkmadı. 12 yıl kadar süren çatışma durumu viking ticaretine büyük zarar verdi. sonunda karşısına çıkmaya cesaret eden sweyni bir gemi savaşında yenmesine rağmen sweyn kaçmayı başardı ve danimarka kralı ünvanını korudu.

  belki yıllarca süren savaşta fakirleşen halkını doyurmak, belki boşta kalan ingiltere tahtına oturmak, belki de rpg oyuncusu olduğu maceraya doymadığı için ingiliz adalarına son viking akınını düzenledi. yorku ele geçirmesine ve adamlarının savaş tecrübesinin çok fazla olmasına rağmen stamford bridgede yenilgiye uğradı. son viking savaş alanında can verdi ve avrupa tarihinde bir çağ kapandı.
 • sicilya'da arap kalelerini almak için zamanının ötesinde taktikler kullanan viking kralı .

  kalenin birini tünel kazarak almışlardır . hatta efsanelere göre tünelin ucu yemek salonuna çıkar .

  diğer bir kaleyi de askerlerini kaleye gönderip komutanlarının öldüğünü ve kaledeki kiliseyi kullanmak istediklerini söyletir . araplar ünlü bir komutanın kaleye gömülmesinin bir onur olduğunu söyleyip tekliflerini kabul etmişlerdir . ertesi bir gün küçük bir grup kale kapısına gelirler tabutu kapıya bırakıp kapının kapanmasını engellerler hatta efsanelere göre harald tabuttan çıkıp savaşmıştır . kapı açık kalınca vikingler kaleyi kolayca alırlar .

  bir başka kaleyi gözlemlerler ve evlerin çatılarının sazlardan yapıldığını görürler . sazlarda yaşayan kuşları tarlalara konunca yakalarlar . kuşlara hasır bağlayıp katranla ateşe verirler yanan kuşlar korkuyla çatıdaki evlerine gider ve yangın başlatırlar . yangın tüm kaleye yayılır ve kale düşer .

  tabiki bunlar bir çok mantık hatası barındıran abartılı viking efsaneleridir . fakat harald'ın sicilyadaki başarısı gerçektir .

  daha sonra bizans imparatoru tarafından imparatorluk hazinesini yağmalamakla suçlanır sonra norveç'e kaçar ve kral olur . 20 yıl sonra ingiltere'de savaşta hayatını kaybeder .

  resimde de görüldüğü üzere uzun sarı saçları ve sakallarıyla safkan bir vikingdir .

  http://i0.wp.com/…_viking.jpg?zoom=3&resize=306,174
 • güzel saçlarıyla ünlü, kıl payı ingiltere'nin fethini yapamayan, ünvanı fatih william'a kaptırmış norveç kralı. fethi gerçekleştirse muhtemelen sakson ve jüt akınlarıyla aynı son olacaktı. harald ülkeyi fethedecek, torunları zamanla o kültür içerisinde eriyip, savaşçı özelliklerini kaybedecek ve yeniden bir başka savaşçı kabile tarafından istila edileceklerdi. tarih bu kez tekerrür etmedi ve fetih normanlara nasip oldu.
 • viking krallarının sagası heimskringla’da anlatılana göre, zoe’yi tahttan indirip yerine geçen v. mikhail’in gözlerini oyan varang muhafızı. yine heimskringla’da zoe’nin harald’la birlikte olmak istediğini de yazıyor. bir süre konstantinopolis’te hapis yatmış ama sonra norveç’e kral olmuş. krallığına meşrutiyet kazandırmak için kökenini harald bluetooth’a (yaban mersini yemekten dişleri mavi olan ve bluetooth simgesine kaynaklık eden efsanevi kral) dayandırmış. şeytani bir zeka! norveç kralıyken 1066’da stamford köprüsü savaşında harold godwinson’ın düzenlediği sürpriz saldırı sırasında gırtlağına yediği bir okla ölmüş.