• ilk ve son cümlesi ile binlerce yıllık geçmişi olan türk milletini gayet net özetleyen marş;

"yıldırımlar yaratan bir ırkın ahfadıyız.

tarihlere sorun ki bize 'ölmez türk' derler"
  • bu güzel marşın bir örneği de sakarya fırat dizisinde,bana göre "askerliğin" rol olarak çok yakıştığı sarp levendoğlu tarafından söylenmiştir

1:27:05'ten itibaren tık
  • askerlik yemin törenidir,yemin töreni de harbiye marşıdır.
    coşkuyla-inançla-yere daha sert basarak:
    "yaşa var ol harbiye yıkılmaz satvetinle"
  • en sevdiğim, duygulandığım , gururlandığım marştır.
    küçükken okulda öğretmişlerdi.
  • istiklal harbi görüntüleri ile dinlenince etkileyiciliği milyonlarca kat artmaktadır.
  • günün anlam ve önemine hitaben yeniden damarlarımda hissettiğim marş.

--- spoiler ---

kanla, irfanla kurduk biz bu cumhuriyeti,
    cehennemler kudursa, ölmez nigahbanıyız.
    --- spoiler ---
  • yazarlarin da bahsettiği gibi, insanin tüylerini diken diken eden bir marştır.
  • bütün gün dilime dolanan marş.
    https://www.youtube.com/watch?v=iu_ftrz-jqy
    sözleri tüyleri diken diken eder, nerelerden gelip nerelere gittiğimizi sorgulatır.
  • kara harp okulu marşı, a.k.a. harbiye marşı, hayallerimi süsleyen, tarihin akışını değiştiren komutanlar yaratan harbiye'nin marşıdır.

türkiye cumhuriyeti'nin kuruluşu, orduda tamamen prusya ekolünün hakim kılınması ve ani batılılaşma ile böylesi mükemmel bir marş bestelenmiş, kişisel görüşümce mükemmel bir iş ortaya çıkmıştır.

bu şaheseri yaratan söz yazarı cevdet şakir çetinel, bu marşı birinci sınıfta yazmıştır.

yaşa varol harbiye!
  • yıllar geçse de unutmayacak olduğum, her bir kelimesinin benim için çok büyük manası olan, bana neden ısrarla bir şeylerden vazgeçmemem gerektiğini öğütleyen, vatanımı ruhuma ilikleyen marş.

“işittim ki bazı arkadaşlar yoksulluğumuzu bahane ederek memleketlerine dönmek istiyorlarmış. ben kimseyi zorla milli meclise davet etmedim. herkes kararında hürdür, bunlara başkaları da katılabilirler. ben bu kutsal davaya inanmış bir insan sıfatıyla buradan bir yere gitmemeye karar verdim. hatta hepiniz gidebilirsiniz. asker mustafa kemal mavzerini eline alır, fişeklerini göğsüne dizer, bir eline de bayrağı alır, bu şekilde elmadağı’na çıkar, orada tek kurşunum kalana kadar vatanı müdafaa ederim. kurşunlarım bitince bu aciz vücudumu bayrağıma sarar, düşman kurşunlarıyla yaralanır, temiz kanımı, kutsal bayrağıma içire içire tek başıma can veririm. ben buna and içtim.”
hesabın var mı? giriş yap