şükela:  tümü | bugün soru sor
 • sayın generalim değerli komutanım genelkurmay eski başkanı orgeneral yaşar büyükanıt'ın 1 şubat 1994'te kara harp okulu komutanı iken yazmış olduğu bu marş harbiyelilere adanmış ve harbiyelilerin kalplerinin derinliklerine kadar işlemiş olan marş aynı zamanda türk kara harbiyesinin yüceliğini, saygınlığını, asaletini yansıtan ve bir harbiyelinin canının ne kadar değerli olduğunu vurgulamaktadır.

  marşı dinlerken iliklerinize kadar hissettiğiniz asalet hissi sizin almak istediğiniz histen daha fazlasını vermektedir.

  bu yüce marşı harbiyelilere bağışladığı ve adadığı için sayın komutanım genelkurmay eski başkanı orgeneral yaşar büyükanıt'a teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. ben bu marşa harbiyede okur iken yetişememiş olsamda kara harp okulunun marşından sonra benimsediğim en asil marştır.

  bu marş bütün harbiyelerin, yuvasıyla duyduğu gururun kat kat ve misliyle artmasını sağlayan, gördüğü devlet terbiyesiyle beraber türk devletinin verdiği eğitimle yoğrulan harbiyeli sonuna kadar devletine bağlı, millete ve kendisini türk hisseden herkese karşı son derece şeffaf, dürüst ve hoşgörülü olduğunun kanıtıdır. fakat harbiyelinin bir bakışıyla dünyaları yaktığını, bir bakışıyla düşmanına dünyaları dar ettiğini sakın olaki göz ardı etmeyelim. tüm harbiyelilere selam olsun.

  bu yüce marşın sözleri aşağıya yazıyorum.

  aynı zamanda türk silahlı kuvvetleri armoni mızıkasının seslendirdiği marşı buradan dinleye bilirsiniz.

  tekrar buradan sayın komutanım genelkurmay eski başkanı orgeneral yaşar büyükanıt'a teşekkürlerimi ve şükranlarımı sunuyorum. sayın komutanım bütün yüce harbiyelilere bu marşı adadığınız için sağolun varolun. tüm harbiyeliler adına size tekrar şükranlarımı sunuyorum.

  saygılarımla...

  sen ki yüceler yücesi bir ulustansın

  bayrağımız için akan en asil kansın

  kalkansın dostuna, düşman için volkansın

  harbiyelim sen yücesin, ne mutlu sana

  -

  tacıdır başının ’şeref, vazife, vatan’

  sevgi ve dürüstlük senin kalbinde yatan

  bir canın var senin, olsun ülkene kurban

  harbiyelim sen yücesin, ne mutlu sana

  -

  ellerinde meş’alesi ulu ata’nın

  her biri bir kalesidir yüce vatanın

  ismidir savaşta şehit olup yatanın

  harbiyelim sen yücesin, ne mutlu sana
 • dinlerken tüylerim diken diken oldu..başkomutanım geldi yine aklıma o mağrur o destansı adam mustafa kemal..geçen yine sarı zeybek'i izledim ağladım,çaresizliğime.tanrı ömrümden 10 yıl alıp o na verseydi keşke.