şükela:  tümü | bugün
 • öğrenim görecek olan öğrencinin,alacağı eğitim karşısında üniversiteye ödediği eğitim bedeli.bizim sistemimizdeki alınan ücret harçtan ziyade üstü kapalı (bkz: harac) görünümündedir.
 • bi çeşit kum,çimento(bazen kireç) ve su karmaşası.tuğla veya taşları birbirine tutturmak ya da yüzeyleri sıvamak için kullanılır. eski devirlerde toprak, saman ve su karıştırılarak yapılanları da vardır.temelde bu anlamda olmasına rağmen içeriğinin değişmesine bağlı olarak farklı isimler de almıştır.
 • bir sunay akın şiiri;
  " bilemiyorum hangi gökdelenin
  tuğlaları arasındadır
  elele yürüdüğümüz
  ve seni
  ilk kez öptüğüm
  o kuytu kumsal
  ama duyarım
  bir mısır tarlasının
  yüreğindeki telaşı
  görülünce dağın ardından
  kentin ilk gökdeleni
  daha kamyonlar dolusu
  kum elenir
  inşaat önlerinde
  ayıklanır deniz kabukları
  yok edilir gibi
  bir cinayetin izleri "
 • ülkenin ekonomik durumundan, yaşanan krizlerden bihaber bir grubun atadığı üniversite öğrenimi için biçilen ücret. mühendisliklerin ikinci öğretimleri için milyarı geçen astronomik fiyatlara sahip olması nedeniyle öğrenciler tarafından haraç olarak adlandırılan ama yökün "katkı payı" olarak adlandırmayı tercih ettiği bu ücretlerle okulun neresine katkı yapıldığı gizemini yıllardan beri korumaktadır.
 • vaktinde yatırılmaması durumunda okuldan kaydınızı silecek kadar abartabiliyolar. " köpek gibi pismanım, hemen yatırıyorum" deyince bi güzellik yapıolardır belki.
 • karıştırılan, karıştırılabilecek herşey.
  (ara: karışık)
 • katkı payı: bireysel emeklilik sisteminde katılımcıların her ay verdikleri para
 • ato'nun yaptığı araştırmaya göre ülkemizde 430 çeşit harç alınıyormuş.

  ankara ticaret odası'nın (ato) "harçlı seferleri" adını taşıyan raporuna göre, türkiye'de yaşayanlar adım başı harç ödüyor. harçlar o kadar çok ki say say bitmiyor.

  ato, vergi ve harçlar konusunda yaşanan karmaşaya dikkat çekmek amacıyla raporu yayınladı.

  yürürlükteki harçlar yasası'na göre, harçlar; yargı harçları, noter harçları, vergi yargısı harçları, tapu ve kadastro işlemlerinden alınacak harçlar, konsolosluk harçları, pasaport, vize, ikamet tezkeresi ve dışişleri bakanlığı tasdik harçları, gemi ve liman harçları, imtiyazname, ruhsatname ve diploma harçları, trafik harçları olmak üzere 9 ana başlık altında toplanıyor. bu kapsamda tam 342 kalem harç alınıyor. buna "diğer harçlar" ve belediyelerin aldığı harçların da dahil edilmesiyle harç sayısı 430'u buluyor.

  batandan da alınıyor

  rapora göre, türkiye'de iflas edenden bile harç alınıyor. iflasın açılması için harç ödendiği gibi iflasta paylaşılan para üzerinden de harç ödeniyor. ticari işletmeler, işletmenin niteliğine gore değişen miktarlarda olmak üzere, işletmenin ünvanını tescil ve ilanında bir kez, kayıtta değişiklik yapmak isterse ikinci kez, kaydını sildirmek isterse üçüncü kez harç ödemek durumunda bulunuyor. işletme eğer şube açmışsa, her bir şubesi için ayrı olmak üzere sözkonusu harçları ödemesi gerekiyor. sadece noterlerde de 18 çeşit harç alınıyor. tapu ve kadastro işlemleri için de 37 çeşit harç verilmesi gerekiyor. belediyeler de "belediye gelirleri yasası"na dayanarak 70 çeşit harç talep ediyor. türk vergi mevzuatında gelir vergisinden özel tüketim vergisine, akaryakıt vergisinden motorlu taşıtlar vergisine kadar 57 adet vergi bulunuyor. kamu maliyesi sıkıştıkça bu vergilerin çeşitli adlar altında "ekleri"ni getirdiğine de işaret edilen raporda, "böylece vatandaş, aynı vergiyi iki defa ödüyor. örneğin geçen yıllarda motorlu taşıtlar ve emlak vergileri "ek motorlu taşıtlar vergisi" ve "ek emlak vergisi" adı altında yeniden alındı" denildi.

  ato başkanı sinan aygün, raporu hazırlarken, vergi ve harçlar konusunun içinden çıkılamaz hale geldiğini gördüklerini belirtti. 430 çeşit harç tespit ettiklerini vurgulayan aygün, "vatandaş harçlı seferleri ile karşı karşıya" dedi. harçların sayısını tam olarak bulmanın mümkün olmadığını da vurgulayan aygün, "vergi ve harçlar konusunda hangi uzmana danıştıysak 'işin içinden çıkamazsınız' yanıtını aldık. malesef bu tespit doğru. kimse kaç çeşit harç olduğunu bilmiyor. ilk defa bir raporumuz tamamlanamadı" dedi.

  aygün, son 25 yılda 193 kez değiştirilen vergi mevzuatının asıl maddeler, mükerrer maddeler, ek maddeler, geçici maddeler, ek geçici maddeler ve yürürlükten kaldırılan maddelerle dolu olduğunu da belirterek, "türkiye'nin kapsamlı bir vergi reformuna ne kadar çok ihtiyacı olduğu bir kez ortaya çıktı. reform ile birlikte vergi mevzuatının sil baştan kaleme alınması lazım" dedi.
 • kamu idaresinin belirli edimlerinden veya belirli kamu hizmetlerinden yararlanma karşılığında alınan paradır. örneğin tapu hizmeti ya da noter hizmeti için harç alınır.
 • yamulmuyorsam haraç kelimesinden evrilmiştir bizzat.