şükela:  tümü | bugün
  • "selamlar,

öncelikle belirtmem gerekir ki yönetmelik 25 yaş altı öğrencilerin harçsız öğrenci pasaportundan yararlanabileceğini, 25 yaş ve üstü öğrencilerin öğrenim gördüğü üniversiteden onay aldığı takdirde yine bu haktan faydalanabileceğini söylüyor.

25'ime basmama aylar kala bahar dönemi erasmus öğrenci hareketliliğine katılmak üzere ihtiyacım olan harçsız öğrenci pasaportu için öğrenim gördüğüm üniversiteden harçsız pasaport yazısını dilekçeyle talep ettim.
    neden 25'ine basmadan talep ettin derseniz, 25 yaş altının faydalanabileceği ibaresi 25 yaşa kadar'ı ifade ediyormuş. yani 25'e bastığım güne kadar bana pasaport süresi verebiliyorlar, ihtiyacım olan süreyi değil.
    neyse 2 gün sonra onay aldım ve yazı elime ulaştı. daha önce pasaport süresinde sıkıntı yaşadığım için öncesinde gidip nüfus müdürlüğünden artık işlemi yapıp yapamayacağıma dair bilgi almak istedim. ihtiyacım olan süre şu andan itibaren en az 10 ay. bana verdikleri süre 3 ay ve üniversiteden aldığım yazılı onayın bir önemi olmadığını söylüyorlar. nüfus müdürlüğü ve vergi dairesi arasında yaptığım gitgeller, yanlış yönlendirmeler epey yorsa da ortadaki saçmalıktan daha yıpratıcı değil.

süre konusunu biraz ayrıntılı anlatmak gerekirse yaklaşık 4-5 ay olan öğrenim süresi, pasaportun bitiş süresinin vizenin bitiş tarihinden sonraki 3 ayı kapsaması gerekliliği ve şu an içinde bulunduğumuz süre zarfı dahil gerekli olan pasaport süresi 10-11 ay.

24 yaşın başında yahut altındaysanız sıkıntı yok. 25 yaş ve üzerindeyseniz ve belgeniz varsa sıkıntı yok. ama 24 yaşın yarısına yaklaştıysanız yahut geçtiyseniz size yetecek sürede pasaport yok. yani yaklaşık 24 yıl 3 aydan 25 yıl 0 aya kadar arada kalanlara ihtiyacı olan sürede pasaport verilmiyor ve üniversiteden gerekli belgeleri temin etseniz de faydası olmuyor. bu 6-7 aylık zaman aralığında doğanlar hayvan mı arkadaşım? öğrenci değil mi? ya da dışlıyor muyuz bu arkadaşları? bu bir tek bana mı mantıksız geliyor, işleyişte bir sıkıntı yok mu? bilmiyorum başka insanlar benzer sıkıntıları yaşadı mı, merak ediyorum. "

anlamayanlara özet: 24 yıl 3 ay ve altı yaşa sahip öğrenciler, 25 yaş ve üzeri öğrenciler harçsız öğrenci pasaportundan ihtiyaçları kadar faydalanabilirken, 24 yıl 4 ay - 25 yıl yaş aralığındaki öğrenciler faydalanamıyor. dövelim mi bu gençleri.

edit: kuduzdoktorhektor gibi olayı farklı yönlere yoracak yazarlar gelmeden, arkadaşım bence sizin okuduğunuzu anlamada bir sıkıntınız var. diyoruz ki 25 yaş ve üstü faydalanıyor. 24 yaş ve altı faydalanıyor. bu arada kalan adamların suçu ne?

edit2: akıl verenler de gelmiş. bizim hiç aklımıza gelmedi. çok teşekkür ederiz bilgiler için. sistemin mükemmel işleyişine laf uzatmamak gerek.

edit3: bir yazar arkadaşımız şubat 95 doğumlu olduğunu ve okuldan aldığı belge ile bir sorun yaşamadan pasaportunu aldığını aktardı. bir başka yazar arkadaşımızsa aynı şeyin başına geldiğini söyledi.

burada sorun sadece bir yaş grubuna hak mahrumiyeti yaşatılması. daha da ne yazayım bilmiyorum. adamlar diyor ki 25 yaşına bas, ben sana ihtiyacın olan süreyi vereyim. 24 yaşının baharındaysan zaten sıkıntı yok. ama aradaysan sana yok diyor. nasıl anlatılır bu başka? biz zaten açığı eleştiriyoruz burada, bize pasaport verin diye yalvarmıyoruz.

günler sonra gelen edit: öğrenildi ki 25 yaşına girmesine 1 sene kalan bir öğrenciye, entryde bahsi geçen öğrencinin şehrinde harçsız 3 senelik pasaport verilmiş. demek ki kanun herkese işlemiyor. ne diyelim., benzer durumları yaşayacaklar önlemlerini alsınlar. biz uyarmış olalım.
  • kuantum teorisi anlatsam bu kadar karmaşık anlatırdım dediğim olay.

böyle entry yazabilen birisi bilim ve teknoloji bakanlığına başvurup diplomatik pasaport alıp vizesiz de gezebilir.
  • şimdi de pasaport dilenciliğine başladı bu arsız tipler dediğim durum, abicim git bir daha oku o yönetmeliği. kredi alırlar ödemezler, erasmus için para dilenirler.

daha da önemlisi okuduğu yönetmeliği anlama sıkıntısı var, 25 yaşını geçtiği takdirde bu hakkının olmadığını anlayamıyor... bunlarla memleket yuvarlanıp gidiyor işte...
  • insanın hakkını kullanmak istemesi ne zamandan beri dilencilik olarak görülüyor? güzel zihniyetmiş.

25 yaş üstünde olan öğrencilerin de harçsız pasaport alması mümkündür. nasıl mı? anlatıyorum;

öncelikle okula (fakülte öğrenci işleri ) e- dilekçe yazıyorsunuz. harçsız pasaport dilekçesi.
    şu şu nedenlerle yurtdışına çıkacağım. pasaport harcı muafiyetinden yararlanmak istiyorum. onayınıza arz ederim.

gibi. çıkış tarihlerinizi de yazıyorsunuz .

tabii yurtdışına çıkma gerekçeniz okulu bağlamalıdır. staj, erasmus, yurtdışı eğitim, konferans vs.

okul size bir belge gönderecektir. belgenin çıktısını alıp pasaport başvurusu için nüfus müdürlüğüne gitmeden önce belediyeye gidip vergi dairesinden de onaylatacaksınız. oradaki memurlar olayı bilmiyor olabilir. tane tane açıklamalısınız.

sonra nüfus müdürlüğüne gidip başvuruyu yapıyorsunuz. nüfus müdürlüğündeki insanlar da olayı bilmiyor olabilir ama onların işleyiş evrağı var. onu isteyin. harçsız pasaport kuralları diye söyleyin evrağı çıkartırlar.

bu şekilde başvurunuzu yapıyorsunuz. okulun gönderdiği belgeyi yurtdışına çıkarken görevliye gösterirseniz çıkış pulu da almak zorunda kalmazsınız.