• dijital para birimleri ve blockchain teknolojisi için hayati derecede önemli bir kavram.
 • bitcoin evreninde nodeların bir kısmının mutabakata varıp yeni kurallar oluşturup uygulamaya başlaması olayına deniyormuş. ve bu yeni kurallarla yapılan işlemlerde kullanılan para artık bitcoin kurallarına sahip olmadığı için adı da bitcoin olmuyormuş.
 • bitcoin uzerinden gidecek olursak, bitcoin'i insanlarin hesap hareketlerini yazdiklari devasa bir defter olarak dusunebiliriz. alice, bob'a bitcoin gondermek icin bu deftere gonderecegi miktari yaziyor. alice ve bob bu islemi imzaliyor ve islem tamamlaniyor. bu teknoloji, eger tum kullanicilar bu defterin gecerli hesap hareketlerini iceren tek defter oldugunu kabul ederlerse calisiyor. eger birisi cikip da baska bir defter kullanmaya baslar ve tum hareketleri degistirip yazarsa x kisisine bitcoin gondermemis oldugunu iddia edebilir.

  mevcut durumda herkes tek bir defter kullanilacagi konusunda hemfikir ancak bu noktada da bir problem var. cok fazla sayida hesap hareketi var, defterdeki sayfa cabucak bitiyor ve insanlar yeni sayfalari beklemek zorunda kaliyor (bu arada kullanicilar bu deftere yazmak icin bir fee oduyorlar ve ne kadar yuksek fee oderlerse deftere yazmak icin o kadar oncelikli oluyorlar). simdi diyelim ki birisi daha buyuk sayfalari olan yeni bir defter kullanmayi oneriyor. bu da eski defterdeki tum hesap hareketlerinin yeni deftere gecirilmesi ve yeni defterden devam edilmesiyle gerceklesecek. mevcut bakiyeniz (hesabinizdaki bitcoin) hem eski ve kucuk sayfali defterde hem de yeni ve buyuk sayfali olanda yaziyor olacak.

  tum kullanicilarin yeni defteri kullanmak istememesi, dolayisiyla kullanicilarin bir kisminin eski defterle devam etmek istemesi oldukca olasi bir senaryo oldugundan blockchain (defter)'i forklayip 2 ayri defteri kullanabiliriz. buna soft fork denir. eger insanlar tek bir blockchain ile devam etmeyi secerlerse ve digeri durdurulursa bu da hard fork olur.
 • (bkz: tobby kitty)'nin anlatımı çok başarılı.
 • bir blokzincirinin iki potansiyel zincir oluşacak şekilde bölünmesi fork (çatallanma) olarak tanımlanır. bu iki zincir, bölündükleri ana kadar aynı geçmişi paylaşmış olsalar da çatallanma sonrasında yeni kurallar ve şartlarla çalışır. oluşan yeni zincirin, var olan madencilik yazılımları ve cüzdanlar tarafından kullanılabilir olmadığı duruma hard fork (sert çatallanma) adı verilir.

  hard fork’lar, blokzincirinin kurallarını değiştiren protokol güncellemeleridir. topluluk ya da yazılım geliştiricileri arasındaki anlaşmazlık sonucunda gerçekleşen hard fork’lar yeni bir kriptoparanın ortaya çıkmasıyla da sonuçlanabilir.

  örneğin, bitcoin blokzincirinde gerçekleşen hard fork ile ortaya çıkan bitcoin cash blokzinciri, bitcoin blokzincirinden bağımsız olarak yeni bir blokzinciri olarak çalışmaya başlamıştır. bu çatallanma sonucunda bitcoin cash adında yeni bir kriptopara üretilmiştir. bu blokzincirine ulaşabilmek için farklı madencilik ve cüzdan yazılımları kullanmak gerekmektedir.

  bir başka örnekte ise the merge ile birlikte proof of stake protokolüne geçen ethereum ağında, yeni protokole geçmek istemeyen madenciler ethereum blokzincirinde potansiyel bir hard fork fikri olan ethereumpow’u ortaya atmışlardır. bunun sonucunda ethereum ağı, the merge ile proof of stake protokolüne geçerken, çatallanan versiyon ise proof of work protokolüyle devam etmiştir.

  bitcoin veya diğer kriptoparaların blokzincirlerinde meydana gelebilen hard fork (sert çatallanma) nedir ve ne sonuçlar doğurur gibi soruların yanıtlarını btcturk bilgi platformunda bulabilirsiniz.

  https://www.btcturk.com/…a-hardfork-softfork-nedir/
hesabın var mı? giriş yap