şükela:  tümü | bugün
 • bir necmi zeka şiiri.

  hard labour

  bu güçlü olmanın en güzel biçimi
  güçlü ve güzel olmak yani

  biliyoruz diyenlere: neyi biliyorsunuz?
  dişi kuşun ateşmizaç
  yavruları olsun diye mi
  kendine yeni bir eş seçtiğini sanıyorsunuz?

  zamanın gerçekleri birden noktalandığında
  benim bir benzerim onun bir eşiyle
  harika bir çift oluşturduğunda
  büyük yemin etmiş
  sırayla fedakarlık gösteren harika bir ikili
  kazanç ve kayıp bayat bisküvi
  ana okulu müşterilerine: bayat değil mi?

  ben avucumu koklamadım diyor
  sizinle henüz tanışmadım

  pekâlâ, gel tanışalım
  yok olmaz

  bu sen-ben olmanın en eski biçimi
  bu sen-ben olmanın en eski biçimi

  *
 • 1973 model bir mike leigh filmi. gizli hediyelerinden biri ingiltere'ye pek güzel alışmış, ticari hayata uyum sağlamış görünen hintli rolündeki ben kingsley, yani gençliği. ha, saçlı da, açılacağı belli şekilde saçlı. abigail's party'nin (1977) yıldızı olacak olan alison steadman de bu filmde bir yan rolde.

  bir mike leigh klasiği casting özelliği: her filminde full aynı oyuncu ordusuyla çalışmaz ama belki her filminde önceki veya sonraki filminde oynayan en az bir oyuncu vardır. bu filmin yıldızı anne önceki filmi bleak moments'ta da oynuyordu. bir de uzun aralardan sonra tekrar oynattığı veya hiç vazgeçmediği oyuncuları var.

  bu filmin görsel hiti kadının kocası jim'in dayanilması zor ayılığı. huy ve davranışları algılatmaya yeterken leigh yetmez demiş ve karısını onun sarı kıllı sırtını ovalarken uzun uzun çekmiş. orman gibi yakın plan kıvırcık hem kolları hem tüm sırtı kaplamışlar. sonunda o dayanıklı ve cefakar kadın gü ah çıkarırken kendini kocasını yeterince sevmediğini (aslında nefret ettiğini) itiraf ederken bulacak. burada leigh taşı gediğine iyice oturtacak ve "kurumsal dinden sana ekmek yok!" diyecek. rahip gazete okumak için sabırsızlanmakta, onu dinlemiyor, sabırsız ve sıkılmış ovunuyor. bir yandan da haftada (sadece) bir kez sevişmesini utanç verici bularak toplumsal statükoya hizmeti otomatikman vermekte.

  seyretmeye değer. ama ingilizce bilenler bile ingilizce altyazıya zorunlu. leigh'in işçi sınıfı ingilizcesi motosiklet kadar hızlı ve yutmalı, garip vurgulu sokak ingilizcesi. sonraki filmlerinde bir de katlanılması zor aşırı konuşan baskın teyze ile saçımı süpürge ettim kadınlarına sahne verecek. buradaki başrol ve yan roller o geleneği başlatmış değil.
 • men at work grubunun konser kayıtlarını içeren 2019 albümü.