şükela:  tümü | bugün
  • harezmşahlar veya harzemşahlar devleti orta asya'da harezm bölgesinde kutbeddin muhammed harezmşah tarafından kurulan bir türk-islam devletidir. bu devlet, anadolu selçuklu devleti tarafından yassı çemen savaşı ile 1230 yılında yıkmıştır.

    türkiye'de söyleyiş kolaylığı ve ekşi sözlükteki 50 küsur entry'de harzemşahlar olarak anılması sonucu isimleri harzemşahlar olarak ta ifade edilmektedir.

    (bkz: harzemşahlar)
  • --- spoiler ---

    karluk ve uygur türkleri’ni de egemenliği altına alan cengiz han çin seferi hazırlığına başladı. bu sırada çin’de kin sülalesi hâkim bulunuyordu. çin’in vergi isteğini hakaret kabul eden cengiz han, çin seddi’ni aşarak dört kol hâlinde çin’i istila etti. pekin’i alan moğol orduları çin denizi’ne kadar her tarafı yakıp yıktılar (1216). karakurum’a dönüşü sırasında çin’in bütün zenginliklerini beraberinde götüren cengiz han daha sonra karakıtaylar devleti’ne de son verdi. batıdaki harezmşahlar’ın gücünden çekinen cengiz han başlangıçta antlaşma yaparak bu devletle dostluk kurdu. ancak bu dostluk harezmşahlar’ın uzak görüşlü olmayışları sebebiyle kısa zamanda bozuldu. karakurum’dan gelen zengin bir moğol kervanı, harezmşahlar’ın otrar valisi tarafından ele geçirilerek malları gasp edildi, tüccarlar ise harezmşah alâaddin’in emriyle öldürüldü. moğollar bunu protesto için bir elçilik heyeti gönderdiler. bu defa da harezmşah sultanı bu elçilik heyetinin reisini öldürttüğü gibi diğer elçilik heyetinin sakallarını kestirdi. bu hakaretler karşısında cengiz han büyük bir ordu ile harezm ülkesine yürüdü. harezmşah sultanı alâaddin muhammed, cengiz karşısında ağır bir yenilgiye uğradı ve ülkesini kaybetti. oğlu celâleddin harezmşah, indüs yakınlarında moğollar’a karşı tekrar bir ordu toplayarak geldiyse de o da tutunamadı ve ülkeyi terk ederek iran içlerine oradan doğu anadolu bölgesine geldi.

    --- spoiler ---